Reklama
Wydarzenia
NOWY GŁOS W KIOSKACH: Z okazji 100 urodzin Zabrza wyjątkowe wydanie gazety. A w nim o ciekawostkach z historii miasta, ale głównie o teraźniejszości: kolejne inwestycje, honorowi zabrzanie, wywiad z prezydent, Brytyjczyk w Macieju i Szwed w Górniku Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora czwartek, 29 września 2022 15:57

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie już od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, tematów z lokalnego życia miasta. Gazetę można także kupić on-line na stronie www.eprasa.pl A warto tym bardziej, iż jest to wydanie przygotowane specjalnie na jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich Zabrzu.

Wśród przygotowanych artykułów polecamy dziś szczególnie następujące publikacje:

- PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ – u progu radosnego świętowania prezentujemy obszerny wywiad z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką – Szulik, w którym rozmawiamy nie tylko o historii miasta, ale przede wszystkim teraźniejszości. Jak zmieniło się oblicze Zabrza? Na co wydajemy środki publiczne i unijne? Ile w końcu będzie nas kosztowało wybudowanie całego stadionu dla Górnika? Co z długami miasta? Do tych m.in. kwestii odnosi się prezydent Zabrza w naszej publikacji.

- HONORY, WSPOMNIENIA I ŻYCZENIA – uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w tej samej sali zabytkowego budynku, w której odbyło się pierwsze posiedzenie niemal równo przed wiekiem. Kto teraz został Honorowym Obywatelem Miasta?

- HISTORIE ZNANE I NIEZNANE – gdzie był w Zabrzu pierwszy miejski ratusz? Kto został pierwszym prezydentem nowego miasta? Kiedy gmina otrzymała swój herb?

- ZABRZAŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI – w sobotę rusza internetowe głosowanie. A Nasza redakcja wraz ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt zachęca do wybrania ogólnomiejskiego projektu zainstalowania w całym Zabrzu aż 450 ulicznych koszy na drobne odpadki i psie nieczystości.

- TYSIĄCE BADAŃ – mieszkańcy regionu zagłosowali za nowoczesnym wyposażeniem dla Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu, w którym m.in. pacjenci po wycięciu krtaniu odzyskują głos. Jak to możliwe?

- KOŃCZY SIĘ CZAS – Tramwaje Śląskie w końcu ogłosiły przetarg na modernizację najbardziej zdeformowanego fragmentu torowiska w samym sercu Zabrza. Jest jednak jedno „ale”…

Więcej…
 
100 okrążeń po stadionie Górnika na 100-lecie miasta Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 28 września 2022 16:01

ŚWIĘTO MIASTA. Na Arenie Zabrze odbył się dziś wyjątkowy bieg sztafetowy z okazji 100-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół nr 3 w Zabrzu, a udział w nim wzięło ponad pół tysiąca zawodników, m.in. uczniowie szkół, pracownicy instytucji miejskich czy służb mundurowych. Reprezentacje dokonały dokładnie stu okrążeń wokół boiska włączając się w ten sposób w świętowanie jubileuszowych urodzin Zabrza.

 

Więcej…
 
Ćwierć wieku Stowarzyszenia Represjonowanych obchodzono w parafii św. Jadwigi i przed murami dawnego obozu internowania w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 26 września 2022 18:23

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ. Jubileusz 25-lecia działalności obchodziło w minioną sobotę Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko - Dąbrowskiego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Jadwigi w Zabrzu – Porembie. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą internowanych w ośrodku odosobnienia, który funkcjonował w tej części miasta latach 1981 – 1982. Kwiaty w imieniu zabrzańskiego samorządu złożył dyrektor Biura Prezydenta Miasta - Jan Pawluch.

 

Więcej…
 
Koniec „kolędowania” z kupą lub papierkiem w ręce? Od soboty będzie można zagłosować na ogólnomiejski projekt postawienia aż 450 nowych koszy na odpadki i psie odchody w całym Zabrzu Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 26 września 2022 16:44

BUDŻET OBYWATELSKI. Po raz pierwszy w historii Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego, swój bardzo ważny społecznie projekt ogólnomiejski zgłosiła redakcja Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej wraz ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt „Psitul mnie”. Inicjatywa ta przewiduje w porozumieniu ze wszystkimi radami dzielnic i osiedli zamontowanie na terenie całego miasta w sumie aż 450 ulicznych koszy na drobne odpadki, śmieci i psie odchody. Jeśli ta inicjatywa zyska aprobatę mieszkańców w internetowym głosowaniu (rozpocznie się już w najbliższy piątek 30 września) łatwiej będzie bowiem zadbać o czystość naszego wspólnego otoczenia. Wreszcie bowiem znacznie łatwiej i szybciej da się wyrzucić opakowanie po słodyczach i lodach, albo kartonik lub butelkę po wypitym napoju.

Co jednak równie ważne, w projekcie tym chcemy zachęcać właścicieli i miłośników psów, by sprzątali do woreczków odchody po swoich pupilach i wyrzucali je właśnie do owych koszy, które dodatkowo zostaną specjalnie oznaczone. Tym samym skończy się „kolędowanie” z kupą w woreczku nierzadko przez pół osiedla, zaś o lokalizacji nowych pojemników zdecydują same rady dzielnic. Bo to właśnie radni wiedzą najlepiej, którędy spacerują mieszkańcy i gdzie ulicznych koszy brakuje.

Więcej…
 
Będzie remont w samym centrum miasta Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 25 września 2022 09:21

TRAMWAJE.  Wyremontowany zostanie kolejny ważny odcinek zabrzańskiego torowiska przy ul. Wolności - od ul. Karola Miarki do ul. Torowej. Ogłoszony został w tym celu przetarg. To niezwykle oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, choć trudna do realizacji bo dotyczy m.in. bardzo ruchliwego skrzyżowania ul Wolności i de Gaulle'a przy moście nad Parkiem Miejskim czy z ulicą Dubiela (na zdjęciu). 

Więcej…
 
Wymień sadzonkę, zrób stracha Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 23 września 2022 13:40

SPOTKANIE. Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Zandka przy współpracy z Miejskim Ogrodem Botanicznym oraz Radą Dzielnicy Zandka organizuje dziś  Pal- dzielnię czyli niekomercyjną wymianę kwiatowa. W trakcie imprezy zostanie przeprowadzona prelekcja o pielęgnacji roślin w okresie jesieni oraz warsztaty, na których będzie można wykonać samodzielnie stracha do ogrodu.  Więcej…

 
W domach będzie zimno? Pomnik stoi, ale chodnik od lat jest uszkodzony. Tabletki z jodem trafiły do Zabrza. Nowy Głos już do kupienia i czytania! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 22 września 2022 09:28

TYGODNIK LOKALNY. Zapobiegawczo aż 226 tysięcy dawek jodu trafiło do Zabrza na wypadek zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym. Pigułki zostały zdeponowane w Państwowej Straży Pożarnej. Gdyby doszło do alarmu jod zostanie rozdysponowany po szkołach. Szerzej o tym w tekście na pierwszej stronie JOD W TABLETKACH. Coraz więcej mieszkańców i zarządców wnosi o uruchomienie sieciowego ciepła. Gmina zapewnia, że jest gotowa do sezonu grzewczego czyli ZIMNO, CORAZ ZIMNEJ. Policja odnalazła pirata-uciekiniera, ale pozostawiła mu prawo jazdy. Ofiara z totalnie uszkodzonym samochodem czuje się natomiast zwodzona przez mundurowych. Jak jest naprawdę? Poznaj fakty i szczegóły zdarzenia podane w obszernym artykule ZABAWA W CIUCIUBABKĘ.

Ponadto w tygodniku polecamy teksty:

SLALOMEM DO POMNIKA - gmina nie potrafi szybko wyremontować chodnika w centrum miasta;

Więcej…
 
Wnet otwarcie, a teraz nagroda Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora środa, 21 września 2022 18:53

ZABYTKI. Zrewitalizowana wieża ciśnień przy ul Zamoyskiego otrzymała tytuł „Budowa Roku” (w kategorii obiektów przebudowanych i zrewitalizowanych) w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje z ostatnich 12 miesięcy. Warto dodać, że to nie jedyny budynek w Zabrzu, który został doceniony w konkursie PZITB  W kategorii obiekty nauki i oświaty nagroda I stopnia przypadła w udziale budowie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia przy ul. Roosevelta.

Więcej…
 
Most do rozbiórki, więc... Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 19 września 2022 13:29


KOMUNIKACJA. Dziś na granicy Bytomia i Zabrza, w ciągu alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego (DK 88), rozpoczęły się prace rozbiórkowe wiaduktu kolejowego. Na trasie drogowej wprowadzono tymczasową organizację ruchu.  Szosa jest zwężona do jednego pasa. W trakcie postępu prac może dojść do ruchu wahadłowego. Więcej…

 
W dzisiejszym GŁOSie: nasza gazeta w kapsule czasu, gmina musi pożyczyć pieniądze na pensje, szpital też czeka na miliony z gminy, a trener piłkarzy ręcznych stracił pracę... Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 15 września 2022 12:11

Wczoraj o piątej rano tirem z odlewni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych przyjechał w dwóch częściach do Zabrza pomnik profesora Zbigniewa Religi. Pojazd z otwartą platformą, po zamknięciu przez policję ruchu na całym skrzyżowaniu, wjechał tyłem na skwer przed ratuszem, a do posadowienia rzeźby na przygotowanym postumencie potrzebny był duży dźwig. Pod upamiętniającym kardiochirurga pomnikiem umieszczono tego samego dnia kapsułę czasu, w której znalazł się oczywiście także ubiegłotygodniowy egzemplarz Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, najpoczytniejszego tygodnika o mieście. A dziś w punktach sprzedaży prasy jest już najnowsze wydanie naszej gazety (do kupienia także na eprasa.pl), które otwiera właśnie tekst PROFESOR WRÓCIŁ.

Ponadto w naszej gazecie polecamy następujące artykuły:


BUDŻET W KRYZYSIE - gmina wyemituje kolejne obligacje, żeby mieć na pensje dla pracowników samorządu. Rząd bowiem obiecał rekompensatę za utratę wpływów z podatku PIT, ale...;

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 466
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA