Wydarzenia
Przedszkole nr 7: stare, ale nowe! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora sobota, 25 marca 2023 11:24

Formalnie zakończyła się termomodernizacja Przedszkola nr 7 (Zabrze, ul. Wolności 215a; sąsiedztwo Urzędu Stanu Cywilnego). Prace objęły termomodernizację obiektu wraz z jego dostosowaniem do wymagań przepisów przeciwpożarowych, a więc m.in.: wykonano izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, renowacji poddano ściany zewnętrzne elewacji, wyremontowano podłogi, strop, dach, wymieniono na nowe drzwi i okna, położono nowe wykładziny, ściany otynkowano i pomalowano, odnowiono systemu wentylacji i wszelkie krytyczne instalacje. Wszystko to kosztowało ponad 1,3 miliona złotych, ale efekt jest piorunujący. Więcej…

 
W dzisiejszym GŁOSie: dzieje się w Górniku, żona skoczka walczy o życie w Zabrzu, radni miejscy sprawdzają radnych dzielnicowych, sporna inwestycja w Biskupicach... Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 23 marca 2023 10:49

O Górniku mówi się w mieście ciągle, a w ostatnich dniach jeszcze więcej i to z troską pomieszaną z irytacją. Właśnie RUSZYŁA ROZBIÓRKA ostatniej starej trybuny jego stadionu, by zrobić miejsce na nową konstrukcje, ale równocześnie okazuje się, że w rozkładzie znalazła się sama drużyna. W każdym razie tak uznali decydenci, bo pomimo wygranej w piątek (3-2 z Wisła Kraków) w sobotę zmienili jej trenera. Wszystko po to, żeby za wszelką cenę uniknąć kolejnej w tym wieku degradacji z ekstraklasy. Spadek do I ligi byłby bowiem dla klubu, a jeszcze bardziej dla miasta nie tylko wizerunkową katastrofą, ale także kolejnym problemem finansowym (Górnik przestawałby dostawać pokaźne premie za transmisje meczów ekstraklasy). W samym zespole i wokół niego dzieje się stanowczo za wiele, a w tle jest jeszcze wojenka kibiców Torcidy z zarządem klubu, w którą – niechcący? - wplatała się gwiazda drużyny, Lukas Podolski. Mamy więc w Górniku i wokół niego prawdziwy KLUB DYSKUSYJNY, choć kluczowa w ostatnich dniach była ZMIANA POWROTNA – o tym wszystkim szeroko w najnowszym wydaniu tygodnika Głos Zabrza i Rudy Śląskiej (do nabycia w punktach sprzedaży prasy, a także na eprasa.pl).

Ponadto w naszej gazecie polecamy następujące artykuły: Więcej…

 
W Zabrzu przeprowadzono drugi na świecie przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora wtorek, 21 marca 2023 13:31

Po raz kolejny lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udowodnili, że ten szpital znajduje się w czołówce polskich i europejskich ośrodków transplantacyjnych. Specjaliści wykonali przeszczep obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna – rzadką chorobą genetyczną, powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin. Pacjentem był 39-letni pan Jacek (na zdjęciu), który do Centrum trafił z ciężką niewydolnością oddechową. Pacjent obecnie przechodzi rehabilitację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Więcej…
 
Grażyna Świderek z Zabrza została Śląskim Bibliotekarzem Roku Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora piątek, 17 marca 2023 12:17

CZYTELNICTWO. Grażyna Świderek, bibliotekarka i kierowniczka filii nr 20 MBP w Zabrzu (pl. Warszawski 1), została Śląskim Bibliotekarzem Roku 2022. Tytuł jednocześnie oznacza awans do ogólnopolskiego etapu konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Wiecznie uśmiechnięta Grażyna Świderek jest jedną z najbardziej aktywnych bibliotekarek w zabrzańskiej MBP. Dzięki jej pracy filia nr 20 jest czwartą w Zabrzu pod względem odwiedzin czytelników oraz liczby wypożyczonych książek. Potrafi pracować z różnymi grupami wiekowymi i do książek przekonuje zarówno najmłodsze dzieci, jak i osoby dorosłe.

 

Więcej…
 
NOWY GŁOS W KIOSKACH: Pasaż Wolności rozpada się pod naporem autobusów. Kolejne miliony z miasta dla Górnika. Radni chcą do telewizji. Ważny urzędnik idzie na wojnę z mieszkańcami i mediami? Sąd nad trenerem Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora czwartek, 16 marca 2023 16:19

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i kontrowersyjnych tematów z lokalnego życia miasta. Gazetę można także kupić on-line na stronie www.eprasa.pl

Wśród przygotowanych artykułów polecamy dziś szczególnie następujące publikacje:

- PASAŻ W ROZSYPCE – na pierwszej stronie naszego tygodnika czołówkowy artykuł o rozpadającym się głównym i centralnym trakcie miasta. Ten nie wytrzymuje naporu autobusów miejskich, kursujących tymczasową trasą. Gdy przed rokiem ostrzegaliśmy przed takim scenariuszem, urzędnicy kategorycznie zaprzeczali i zapewniali o właściwej wytrzymałości ulicy. Niestety, mieliśmy rację…

- KRÓTKA PAMIĘĆ WICEPREZYDENTA – miasto przekaże kolejne 4 mln zł na spłatę zobowiązań Górnika Zabrze, choć to klub miał je co roku regulować.

- STRZAŁ W KOLANO – opozycja chciała oprotestować finansowanie klubu, a de facto zagłosowała przeciwko oczekiwanej inwestycji.

- PRZEDWYBORCZE PARCIE NA SZKŁO? – niektórzy radni chcą głosić swoje poglądy przed kamerą lokalnej telewizji. Dlaczego jest to utrudnione?

- ALE KANAŁ – zamiast rozwiązać zgłaszany przez radnych i mieszkańców problem, główny inżynier miasta napuścił na nich policję. Wpadek w tej sprawie zaliczył znacznie więcej.

- SYZYFOWE PRACE – jedni sprzątają, inni bałaganią, a służby nie reagują?

Więcej…
 
Po blisko rocznym remoncie, dziś ponownie uruchomiono wiadukt w ciągu ul. Hermisza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 15 marca 2023 19:08

INWESTYCJE. Od dziś kierowcy znów mogą przejechać ulicą Hermisza nad drogą krajową nr 88. Za ponad 2,6 mln zł w 11 miesięcy powstał tam bowiem wreszcie nowy wiadukt. Inwestycja zlecona i nadzorowana przez Miejski Zarząd Dróg objęła: rozbiórkę i odbudowę płyty, wzmocnienie dźwigara stalowego, przebudowę przyczółków i podpory oraz wykonanie zupełnie nowej nawierzchni drogowej wraz z dylatacjami i nowym odwodnieniem.

 

Więcej…
 
Nasza diecezja ma od soboty nowego ordynariusza - ks. Sławomira Odera Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 13 marca 2023 10:46

KOŚCIÓŁ I WIARA. W katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbył się w minioną sobotę (11 marca) obrzęd nałożenia sakry biskupiej oraz ingres nowego ordynariusza Diecezji Gliwickiej ks. Sławomira Odera. W uroczystej liturgii udział wzięło wielu proboszczów zabrzańskich parafii, a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik.

Na Śląsku przywitaliśmy dostojnego gościa zgodnie z charakterystyczną dla naszego regionu gościnnością. Księdzu Biskupowi życzę dużo wytrwałości i błogosławieństwa Bożego. Wyrażam także nadzieję na życzliwość wobec realizacji cennych inicjatyw społecznych, które integrują mieszkańców wokół wartości uniwersalnych” – napisała na swym profilu społecznościowym prezydent Zabrza, która w trakcie sobotniej uroczystości osobiście składała życzenia nowemu ordynariuszowi w imieniu mieszkańców i wiernych z Zabrza.

 

Więcej…
 
Zawody online, które wybierają młodzi Polacy Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 12 marca 2023 17:55

PROMOCJA. Z racji rozwoju technologii, coraz więcej osób decyduje się dziś na pracę zdalną. Rynek pracy przeszedł wielką rewolucję, a praca zdalna stała się dziś bardziej popularna niż klasyczne zawody. Młodzi Polacy bardzo często wybierają więc zawody wykonywane online. Rozwój sieci internetowej i wszelkiego rodzaju narzędzi komunikacyjnych umożliwia zdalne wykonywanie licznych prac. Jest to nie tylko wygodne, bo pozwala na elastyczne zarządzanie czasem, ale często także zwiększa możliwości zarobkowe.

Więcej…
 
Zostań wolontariuszem Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 10 marca 2023 10:31

Zabrzańskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Psitulmnie ogłosiło nabór dla wolontariuszy. W schronisku znajdują się różne zwierzaki – również te po przejściach. Dlatego ochotnicy muszą wyróżniać się empatią, zaangażowaniem, pogodą ducha, a także dyspozycyjnością umożliwiającą systematyczne odwiedzanie podopiecznych. Praca w schronisku to nie tylko przyjemności.

Więcej…
 
Ruszyły przygotowania do Metropolitalnego Święta Rodziny Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 10 marca 2023 10:12

W Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XVI Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy myśl „Rodzina – forum dialogu”.  Idea MŚR zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. 

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 476
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA