Wydarzenia
Zabrzański Szpital Miejski i gliwickie Centrum Onkologii: razem przeciw nowotworom! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora wtorek, 22 października 2019 18:02

MEDYCYNA. Szpital Miejski w Zabrzu konsekwentnie poprawia się w leczeniu nowotworów. W tym miesiącu zawarł porozumienie z gliwickim Centrum Onkologii, dzięki któremu jego pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego. Zgodnie z zapisami umowy obydwie placówki będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów. Lekarze będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zadecydują o przebiegu leczenia chorych. W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Gliwic na chemioterapię bądź radioterapię. Więcej…

 
Ponownie otwarto kuchnię Caritasu Domu Rodzina, będącą źródłem zakażenia dzieci salmonellą. Publikujemy oświadczenie władz placówki Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora niedziela, 20 października 2019 20:10

KONTROWERSJE. Głośno było w mieście o zatruciu pokarmowym salmonellą kilkorga dzieci w żłobkach Caritasu, co zakończyło się hospitalizacją oraz zamknięciem kuchni Domu – Rodzina, w której stwierdzono źródło zakażenia. Jak się okazuje, w minionym tygodniu Sanepid zezwolił na ponowne uruchomienie feralnej kuchni, co nastąpiło 15 października. W związku z tym prezentujemy poniżej obszerne oświadczenie władz Domu Rodzina, który prowadzi zarówno ową kuchnię, jak i nadzoruje funkcjonowanie trzech zabrzańskich żłobków. Oświadczenie to wydano wkrótce przed ponownym uruchomienie kuchni. Publikujemy treść tego dokumentu jako ciekawe uzupełnienie informacji w tej sprawie, która poruszyła wielu zabrzan.

Dnia 11.10.2019 r. podpisano protokół z kontroli sanitarnej, która odbyła się w kuchni prowadzonej przez Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej. Pozostajemy w stałym kontakcie z inspektorami PSSE w Gliwicach, którzy tak jak i nasza organizacją dążą do rozwiązania sprawy oraz wykonania wszelkich czynności, które wyeliminują w przyszłości czynniki mogące spowodować jakiekolwiek zagrożenie. 

Więcej…
 
[GALERIA] „Energia dla nauki” z myślą o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora piątek, 18 października 2019 21:27

BEZPIECZEŃSTWO. Miasto Zabrze zaprosiło w mijającym tygodniu młodzież szkolną na spotkanie instruktażowe dotyczące zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest tak ważne w trakcie roku szkolnego, gdy dzieci i młodzież przemieszczają się na trasie „dom-szkoła, szkoła-dom”, a także gdy docierają na zajęcia pozalekcyjne. Akcja „Energia do nauki” odbyła się na promenadzie Areny Zabrze. Partnerem generalnym wydarzenia był Tauron.

Spotkanie otwarła Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza, która zaznaczyła, że troska o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz osobom odwiedzającym miasto to priorytet dla władz Zabrza. Bezpieczeństwo w mieście poprawia się m.in. dzięki nowym radiowozom, których zakup dofinansowuje zabrzański samorząd.

- Celem akcji „Energia do nauki” było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w trakcie drogi do i ze szkoły, a także w trakcie przemieszczania się na zajęcia pozalekcyjne czy też w czasie wolnym od nauki. W trakcie spotkania promowane były bezpieczne zachowania we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne w tym zakresie. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie zasady warto stosować, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji w trakcie przemieszczania się zarówno pieszo, jak i na rowerze, hulajnodze czy też samochodem – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zabrzu.


Więcej…
 
NOWY GŁOS W KIOSKACH: Po 8 latach znów mamy posła z Zabrza. Jak głosowali Zabrzanie? Śmiertelne zajście w kebabie. Nowatorska operacja. Wicemistrz świata idzie do więzienia. Spór radnych o rodzinę. Trwa festiwal tetralny Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora czwartek, 17 października 2019 13:22

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie już od czwartkowego rana w kioskach i salonach prasowych do nabycia najnowsze wydanie drukowanego GŁOSu - najstarszego, najbardziej profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele interesujących, aktualnych, ale i kontrowersyjnych tematów z lokalnego życia miasta. Tylko tutaj znajdziecie Państwo przygotowane dla naszych Czytelników poszerzone, rozbudowane informacje i publikacje niedostępne w sieci.

Wśród publikowanych artykułów polecamy szczególnie następujące publikacje:

- POLITYCZNA ZMIANA WARTY – czołówkowy materiał na pierwszej stronie tygodnika o niedzielnych wyborach parlamentarnych. Jak głosowali mieszkańcy Zabrza, jaka była frekwencja, jakich wybraliśmy posłów i który zabrzanin dostał się do parlamentu?

- ZOSTAJĘ W ZABRZU – obszerny wywiad z nowym posłem – elektem z Zabrza i przypomnienie jego sylwetki.

- OSTATNI KEBAB – ujawniamy kulisy tajemniczego dotąd, śmiertelnego zajścia w punkcie gastronomicznym w śródmieściu Zabrza.

- WYRWANY ŚMIERCI – w Śląskim Centrum Chorób Serca odbył się pierwszy w Polsce równoczesny przeszczep płuc i wątroby.

- MOCNY CIOS – były wicemistrz świata w boksie skazany. Wyrok jest wyższy od kary żądanej przez prokuratora.

- UWIĘZIŁ I POBIŁ DWOJE PRACOWNIKÓW MOPR – ten tytuł mówi sam za siebie o niecodziennej napaści.

- SPÓR O ULGI – po burzliwej debacie radni poprawili zasady lokalnego programu „Rodzina na 5+”.

- TU NA RAZIE JEST ŚMIETNISKO – temat zaśmiecanego miasta wraca niczym bumerang w naszych publikacjach.

Więcej…
 
Pomyśl o mediacji - prawnie usankcjonowanym sposobie rozwiązywania sporów sądowych Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 16 października 2019 12:55

PRAWO NA CO DZIEŃ. Do piątku (18 października) obchodzony jest w całym kraju Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat pozasądowej metody rozwiązywania sporu - mediacji. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, że przy Izbie Adwokackiej w Katowicach działa od kilku lat Centrum Mediacyjne, zaś mediacja jako taka jest stosowana także w sądach rejonowych Zabrza czy Rudy Śląskiej.

Od kilku lat mediacja jako metoda rozwiązywania sporu jest szeroko promowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wprowadzono wręcz do porządku prawnego przepisy, które mają charakter obligatoryjny promujący mediacje. Ta alternatywna metoda rozwiązywania sporu może więc stanowić lekarstwo na przepełnienie sądów.

- Członkami Centrum Mediacji są adwokaci, którzy posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Sama zaś mediacja jest prowadzona w sposób profesjonalny przez osoby, które posiadają wiedzę prawniczą. Adwokaci – mediatorzy prowadzą mediacje zarówno na podstawie umowy, jak również na podstawie skierowań sądów powszechnych – wyjaśnia adwokat Paulina Rzeszut. - Zawód mediatora wykonują również adwokaci, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie zgodne ze standardami zawodowymi mediatorów.

Więcej…
 
Fortum dla Śląskich Dzieci – finał kolejnej edycji przedsięwzięcia Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora wtorek, 15 października 2019 20:05

INICJATYWY. 40 dzieci z Zabrza i Bytomia otrzymało dziś stypendia w ramach programu Fortum dla Śląskich Dzieci. Celem akcji, realizowanej wspólnie z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica, jest wspieranie młodych mieszkańców dwóch miast znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w rozwijaniu ich pasji i talentów. To już VIII edycja tego projektu.

W tym roku w pierwszym etapie programu udział wzięło 150 uczniów lokalnych szkół. Dzieci miały możliwość uczestnictwa w zajęciach i warsztatach poświęconych rozwijaniu ich zainteresowań. W drugim etapie Fortum dla Śląskich Dzieci 40 z nich zostało dodatkowo nagrodzonych stypendiami dającymi możliwość dalszego rozwijania talentów i uczestnictwa w zajęciach motywacyjnych. Połowa z nich pochodzi z Zabrza, a połowa z Bytomia.

- Wierzę w to, że udział w realizowanym przez nas programie nie tylko pozwoli poszerzyć horyzonty i rozwijać pasje dzieci, ale również pomoże uwierzyć im we własne możliwości. Chcemy dać im motywację do dalszego rozwoju i umożliwić lepszy start w dorosłe życie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Więcej…
 
To już pewne: radny Tomasz Olichwer został wybrany posłem do Sejmu RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Zabrze ma więc znów parlamentarzystę! Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 14 października 2019 21:48

WYBORY. Przez 17 lat był mistrzem składania „olichwerków” – czyli autorskich, dociekliwych interpelacji radnego rady miejskiej w obronie mieszkańców. Tymczasem jak się dziś okazało i potwierdziła to już Państwowa Komisja Wyborcza – najpopularniejszy zabrzański radny miejski Tomasz Olichwer został wybrany na posła z ramienia komitetu Koalicji Obywatelskiej. Zagłosowało na niego 7837 osób, w zdecydowanej większość zabrzanie. Tym samym po wielu latach przerwy Zabrze znów doczekało się posła po tym, gdy Borys Budka wyprowadził się do Gliwic i rozpoczął wielką karierę polityczną w Warszawie. Olichwer będzie także pierwszym posłem w historii zabrzańskiej Rokitnicy, skąd pochodzi i gdzie mieszka.

Tomasz Olichwer ma 55 lat, z wykształcenia jest filologiem. Od 2004 roku kieruje najstarszym i kultowym wręcz kinem Roma. Od 2002 roku nieprzerwanie jest radnym w Radzie Miasta w Zabrzu. „Olichwerki” jednak mają szansę zostać zachowane, gdyż po odejściu pana Tomasza do Sejmu, w Radzie Miasta pozostanie nadal jego małżonka – Mariola Olichwer.

 
Wyróżnione nie tylko miasto Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 12 października 2019 11:24

NAGRODY. Zabrze zdobyło I miejsce i tytuł „Gminy przyjaznej rodzinie 2019” za inicjatywę pt. „Z inkluzją na Ty - środowiskowy model wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin”. Konkurs organizował  Zarząd Województwa Śląskiego. Laureatką konkursu „ Przyjaciel rodziny 2019” została Helena Budzanowska - przewodnicząca zabrzańskiej Powiatowej Społecznej Rada ds. Osób Niepełnosprawnych.

Więcej…
 
Aby w drodze do szkoły było bezpiecznie Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 12 października 2019 11:06

AKCJA. Miasto Zabrze zaprasza młodzież szkolną na spotkanie instruktażowe dotyczące zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest tak ważne w trakcie roku szkolnego, gdy dzieci i młodzież przemieszczają się na trasie „dom-szkoła, szkoła-dom”, a także gdy docierają na zajęcia pozalekcyjne. Akcja „Energia do nauki” odbędzie się 15 października, w godz. 9 na promenadzie Areny Zabrze. Będzie można zobaczyć radiowóz Policji i Straży Miejskiej, a także wóz strażacki. Będą pokazy sprzętu ratowniczego, pierwszej pomocy i znakowanie rowerów.

Więcej…

 
W niedzielę wybieramy nowych posłów i senatora. O nasze głosy walczy 110 kandydatów, w tym zabrzanie Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 11 października 2019 10:44

GŁOSOWANIE. Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne do sejmu i senatu. W okręgu wyborczym nr 29 (do którego należy Zabrze) zarejestrowano sześć list kandydatów na posłów do Sejmu, na których znalazło się 108 kandydatów. W niedzielę wybierzemy też senatora spośród zaledwie dwóch startujących osób. Na potrzeby elekcji na terenie Zabrza utworzono 90 obwodowych komisji wyborczych. Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7-21.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 381
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Futro i pończochy

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do końca 2019 roku


 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA