|
Wydarzenia
|
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora
niedziela, 14 grudnia 2025 15:34
|
|
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. To niewątpliwie schyłek górnictwa w Zabrzu oraz jego funkcjonowania jako gminy górniczej, choć zapewne sama tradycja górnicza będzie kultywowana w mieście wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego. Tym niemniej 4 grudnia po raz ostatni tak uroczyście świętowano Barbórkę w naszej gminie. A to dlatego, że ostatnia czynna kopalnia prywatnej spółki Siltech państwa Chojnackich zakończyła właśnie wydobycie węgla. - Ostatnia tona węgla wyjechała na powierzchnię nieco wcześniej, bo dokładnie 24 listopada o godz. 21.30. Można powiedzieć, że w tym momencie zakończyła się historia górnictwa w Zabrzu, które na węglu zbudowano – mówi w rozmowie z GŁOSem Jan Chojnacki, zabrzanin, były poseł i wieloletni szef Siltechu. Przedsięwzięcie prowadził wspólnie z małżonką Gabrielą Pudlo – Chojnacką, członkiem rady nadzorczej spółki i byłą radną miejską (małżeństwo na zdjęciu powyżej).
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
czwartek, 11 grudnia 2025 13:15
|
|
TYGODNIK LOKALNY. W oczekiwaniu na finał prywatyzacji , Podolski wszedł do Górnika bocznymi drzwiami jako UDZIAŁOWIEC MNIEJSZOŚCIOWY. Poprzez swoją firmę nabył 8,3 procent akcji klubu od Allianz. A zatem piłkarz jest już oficjalnie i formalnie współwłaścicielem. Co teraz? Czy będzie się starał o emitowanie kolejnych akcji i poprzez ich nabywanie przejąć klub, czy raczej miasto sprzeda mu swoje udziały? Scenariuszy jest wiele. A to jaki może być rozwój akcji i co to tak właściwie dla finansów Górnika znaczy piszemy szeroko już na pierwszej stronie najnowszego wydania Głosu, który już do kupienia i czytania. W nim także obszernie o wydobytej właśnie w Zabrzu ostatniej tonie węgla w ostatnim zakładzie wydobywczym, czyli o "smutnej" Barbórce" - TO JEST JUŻ KONIEC. A jako że mamy już grudzień donosimy także o przyjeździe do Zabrza ZMOBILIZOWANEGO MIKOŁAJA.
Lekturze polecamy także kolejne artykuły
Więcej…
|
|
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora
czwartek, 04 grudnia 2025 13:11
|
|
Jak grom z jasnego nieba pojawiła się we wtorek (2 grudnia) informacja o odwołaniu prezesa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Sebastiana Warzechy, nominowanego na to stanowisko za prezydentury Agnieszki Rupniewskiej. Jak już informowaliśmy na portalu na jego miejsce powołano tego samego dnia doświadczoną menadżerkę Sylwię Rudek–Matuszczak, związaną głównie z Gliwicami. Odwołanie dotychczasowego szefa gminnej spółki, któremu przyszło ratować firmę w okresie jej największego kryzysu finansowego, jest jednak zaskoczeniem. Tym bardziej, że Warzecha zdawał się być optymistą co do przyszłości MOSiR-u i współpracy z nowymi władzami miejskimi. Znalazł wszak kontrahenta na hale magazynowe gotowego wyłożyć aż 20 mln zł, dzięki czemu spółka wkrótce ma spłacić wszystkie swoje długi. Jednak już w ubiegłym tygodniu dowiedział się, że jego misja prawdopodobnie dobiega końca i czeka go NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC, o czym piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl
Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:
DOMNIEMANIE LEGALNOŚCI – odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, innych instytucji kultury, bibliotekarze oraz przyjaciele tej instytucji. Tymczasem jak ustalił GŁOS, w ostatnim czasie powstało ogromne zamieszanie dotyczące statusu głównego dyrektora MBP w Zabrzu – Tomasza Iwasiówa. Pojawiły się nawet kuluarowe doniesienia, jakoby przez wiele lat wykonywał on swoje obowiązki bez ważnej umowy o pracę;
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
czwartek, 27 listopada 2025 09:38
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Czy Straż Miejska w Zabrzu zostanie zlikwidowana na skutek społecznego niezadowolenia i ruszającej już prawdopodobnie w grudniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej firmowanej przez Reset (doprowadziło do referendum, w którym odwołano prezydent Agnieszkę Rupniewską)? Do tablicy w tej sprawie wywołany został obecny prezydent Kamil Żbikowski kojarzony wprost z tym stowarzyszeniem. O tym czy popiera ten pomysł, co na to szef Straży Miejskiej, jak swą akcję argumentuje Reset, kto ma w tej sprawie wątpliwości, jak podobne inicjatywy potoczyły się w innych miastach - o tym szeroko już na pierwszej stronie w tekście STRAŻ MIEJSKA DO LIKWIDACJI? zamieszczonego w najnowszym drukowanym wydaniu Głosu, który już do kupienia i czytania! W nim na "czołówce" także o kolejnej kradzieży - EMERYTKA STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI. Oszust podający się za pracownika administracji zabrał z mieszkania 89-letniej kobiety kilkanaście tysięcy złotych...
Lekturze polecamy także kolejne artykuły
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
niedziela, 23 listopada 2025 16:49
|
|
SPOŁECZEŃSTWO I WIARA. Album wykonany przez podopiecznych zabrzańskiego Dziennego Domu Pobytu Razem na Bytomskiej (Zabrze-Biskupice ul. Bytomska 24) trafił bezpośrednio do rąk papieża Leona XIV! Dar - podczas audiencji generalnej - przekazany został przez prawnika i radnego sejmiku wojewódzkiego Adama Koczyka, który od wielu lat wspiera pro bono placówkę. - To było dla jej wychowanków wielkie wydarzenie – mówi Koczyk. - Album został przez nich ręcznie wykonany, zawiera m.in. historię Razem na Bytomskiej, zdjęcia oraz życzenia dla Ojca Świętego. Ma formę rozkładanej harmonijki. Przygotowywany był pieczołowicie i z sercem przez wiele dni, choć nie było pewne, jak i kiedy zostanie przekazany do Watykanu. Wyraża wszystkie radości, ale i również codzienne troski seniorów, jak i całego zespołu dziennego domu pobytu.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora
czwartek, 20 listopada 2025 14:55
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Do niezwykle zuchwałego włamania z kradzieżą, rodem z kryminałów o „kasiarzach”, doszło na terenie zabrzańskiej strefy ekonomicznej przy ul. Goduli. Pod osłoną nocy dwóch zamaskowanych osobników dostało się na szczyt kilkupiętrowego budynku, przez dach weszli do środka, gdzie „rozpruli” dwa sejfy w pomieszczeniach zarządu firmy, kradnąc większą ilość gotówki. Co zdumiewa, rabusie działali tak dyskretnie, że w sytuacji w ogóle nie zorientowała się ochrona obiektu dysponująca podglądem monitoringu nieruchomości. Wizytę nieproszonych gości odkryto dopiero około godz. 6 rano, gdy zdążyli już dawno zbiec. Pomimo zaalarmowania służb i sprowadzenia policyjnego psa tropiącego, nie udało się jak dotąd namierzyć włamywaczy. O tym niebywałym przypadku, ale i innych włamaniach na terenie miasta w ostatnim czasie, piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl
Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:
Więcej…
|
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
niedziela, 16 listopada 2025 16:38
|
|
KONTROWERSJE. Ta informacja krążyła w ostatnich dniach w kuluarach samorządu budząc zdziwienie i niedowierzanie. Otóż według nieoficjalnych przecieków, za plecami prezydenta Zabrza Kamila Żbikowskiego jednostka samorządowa – Centrum Informacji Kulturalnej rzekomo miało przymierzać się do bezprzetargowego kupna jednego ale „wypasionego” komputera za – bagatela – 65 tys. złotych, a także kolejnych kilku sztuk po 17 tys. zł każda. Doniesienia brzmiały dość wiarygodnie i powoływano się nawet na oficjalne pismo wystosowane przez CIK w tej sprawie do Wydziału Kultury UM w Zabrzu. Redakcja GŁOSu postanowiła zweryfikować ten temat i wgłębić się w kontekst tej sprawy. Początkowo otrzymaliśmy dość lakoniczne wyjaśnienia z magistratu, ale po kolejnych uszczegółowieniach naszych pytań i dociekań obraz wyklarował się dość jasny.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
czwartek, 13 listopada 2025 12:21
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Sceny niczym z kryminalnych filmów akcji rozegrały się w Zabrzu- Rokitnicy. Podczas próby zatrzymania wielokrotnie notowany i poszukiwany przez ograny ścigania członek zorganizowanej grupy przestępczej staranował swym autem radiowóz i potrącił jednego z policjantów. Bandyta zdołał uciec, bo funkcjonariusze ze względu na ewentualną obecność przechodniów nie użyli broni palnej. Do akcji szybko włączyła się specjalna ekipa z komendy wojewódzkiej i wspólnie z kryminalnymi z Zabrza namierzono zbiega. O tym gdzie się ukrył i jak go zatrzymano doczytać można w artykule ŁOWCY GŁÓW NA TROPIE w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej. W nim także o niecodziennym a raczej "dwudobowym" turnieju piłkarskim. O tym kto wygrał zawody trwające nieprzerwanie 48 godzin piszemy w tekście TURNIEJ DLA NIEPODLEGŁEJ.
Lekturze polecamy także kolejne artykuły
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
czwartek, 06 listopada 2025 13:31
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Jednym z największych problemów do rozwiązania przez nowych włodarzy miasta jest swoiste kukułcze jajo pozostawione przez odwołaną poprzednią prezydent. To tzw. afera śmieciowa. Co prawda przed Sądem Okręgowym w Gliwicach nie ruszył jeszcze proces przeciwko gminie o wypłatę 40 mln złotych na rzecz konsorcjum Alba i FCC ale związane z tą sprawą trzy procesy przed sądem administracyjnym gmina właśnie przegrała. Szeroko o problemie oraz o tym czy miasto ma jakieś możliwości wyjścia z impasu piszemy w tekście NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA. Na pierwszej stronie także o znalezieniu w zabrzańskim mieszkaniu 1,5 kg amfetaminy - DILERSKA DZIUPLA? Natomiast w artykule MSZA I ROGALE zachęcamy do udziału w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości oraz św. Marcina - będzie parada i koncert.
Lekturze polecamy również następujące artykuły:
Więcej…
|
|
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora
czwartek, 30 października 2025 19:08
|
Rocznie w Polsce swoich właścicieli zmienia ponad trzy miliony aut! W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tylko bieżącego roku sprzedano już ponad 2,5 miliona samochodów używanych, z czego 295 tysięcy w samym województwie śląskim. Okazuje się, że na tej mapie transakcji znaczącym punktem jest nasze miasto, a konkretnie oddział firmy AAA Auto, działający na terenie centrum handlowego M1 (Zabrze, ul. Szkubacza 1). Miesięcznie w tym salonie upłynnianych jest aż trzysta pojazdów, a celem prowadzącej go firmy jest zwiększenie tej liczby do pół tysiąca!
Więcej…
|
|
|
|
|
Strona 5 z 524 |
|
|
Inne z kategorii wydarzenia
|
SZYBKA POŻYCZKA
Z KOMORNIKIEM 32/260-00-33,
516-516-611, Pośrednik CDF S.C.
firmy MATPOL
FINANSE Sp. z o.o
|
|