Wydarzenia
To już jest koniec… Zabrze przestało być gminą górniczą. Ostatnią tonę węgla wydobyto 24 listopada. Za nami też ostatnia taka Barbórka Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora niedziela, 14 grudnia 2025 15:34

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. To niewątpliwie schyłek górnictwa w Zabrzu oraz jego funkcjonowania jako gminy górniczej, choć zapewne sama tradycja górnicza będzie kultywowana w mieście wraz z Muzeum Górnictwa Węglowego. Tym niemniej 4 grudnia po raz ostatni tak uroczyście świętowano Barbórkę w naszej gminie. A to dlatego, że ostatnia czynna kopalnia prywatnej spółki Siltech państwa Chojnackich zakończyła właśnie wydobycie węgla. - Ostatnia tona węgla wyjechała na powierzchnię nieco wcześniej, bo dokładnie 24 listopada o godz. 21.30. Można powiedzieć, że w tym momencie zakończyła się historia górnictwa w Zabrzu, które na węglu zbudowano – mówi w rozmowie z GŁOSem Jan Chojnacki, zabrzanin, były poseł i wieloletni szef Siltechu. Przedsięwzięcie prowadził wspólnie z małżonką Gabrielą Pudlo – Chojnacką, członkiem rady nadzorczej spółki i byłą radną miejską (małżeństwo na zdjęciu powyżej).

 

Więcej…
 
Podolski współwłaścicielem Górnika, podsumowanie 100 dni rządów prezydenta Żbikowskiego, rzeź zwierząt na budowie, w Zabrzu wydobyto ostatnią tonę węgla. Głos już do kupienia i czytania! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 11 grudnia 2025 13:15

TYGODNIK LOKALNY. W oczekiwaniu na finał prywatyzacji , Podolski wszedł do Górnika bocznymi drzwiami jako UDZIAŁOWIEC MNIEJSZOŚCIOWY. Poprzez swoją firmę nabył 8,3 procent akcji klubu od Allianz. A zatem piłkarz jest już oficjalnie  i formalnie współwłaścicielem. Co teraz? Czy będzie się starał o emitowanie kolejnych akcji i poprzez ich nabywanie przejąć klub, czy raczej miasto sprzeda mu swoje udziały? Scenariuszy jest wiele. A to jaki może być rozwój akcji i co to tak właściwie dla finansów Górnika znaczy piszemy szeroko już na pierwszej stronie najnowszego wydania Głosu, który już do kupienia  i czytania.  W nim także obszernie o wydobytej właśnie w Zabrzu ostatniej tonie węgla w ostatnim zakładzie wydobywczym, czyli o "smutnej" Barbórce" - TO JEST JUŻ KONIEC.  A jako że mamy już grudzień donosimy także o przyjeździe do Zabrza ZMOBILIZOWANEGO MIKOŁAJA.

Lekturze polecamy także kolejne artykuły

 

 

 

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: kulisy zmian kadrowych w spółce MOSiR, wątpliwości co do umowy o pracę dyrektora biblioteki, atak na pendolino i egipskie ciemności na dzielnicowych ulicach… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 04 grudnia 2025 13:11

Jak grom z jasnego nieba pojawiła się we wtorek (2 grudnia) informacja o odwołaniu prezesa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - Sebastiana Warzechy, nominowanego na to stanowisko za prezydentury Agnieszki Rupniewskiej. Jak już informowaliśmy na portalu na jego miejsce powołano tego samego dnia doświadczoną menadżerkę Sylwię Rudek–Matuszczak, związaną głównie z Gliwicami. Odwołanie dotychczasowego szefa gminnej spółki, któremu przyszło ratować firmę w okresie jej największego kryzysu finansowego, jest jednak zaskoczeniem. Tym bardziej, że Warzecha zdawał się być optymistą co do przyszłości MOSiR-u i współpracy z nowymi władzami miejskimi. Znalazł wszak kontrahenta na hale magazynowe gotowego wyłożyć aż 20 mln zł, dzięki czemu spółka wkrótce ma spłacić wszystkie swoje długi. Jednak już w ubiegłym tygodniu dowiedział się, że jego misja prawdopodobnie dobiega końca i czeka go NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC, o czym piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

DOMNIEMANIE LEGALNOŚCI – odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, innych instytucji kultury, bibliotekarze oraz przyjaciele tej instytucji. Tymczasem jak ustalił GŁOS, w ostatnim czasie powstało ogromne zamieszanie dotyczące statusu głównego dyrektora MBP w Zabrzu – Tomasza Iwasiówa. Pojawiły się nawet kuluarowe doniesienia, jakoby przez wiele lat wykonywał on swoje obowiązki bez ważnej umowy o pracę;

Więcej…
 
MOSiR znalazł kupca, ZARI na minusie i być może do zamknięcia, sprzedaż Górnika się przeciąga, Reset chce likwidacji Straży Miejskiej - nowy Głos już do kupienia i czytania! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 27 listopada 2025 09:38

TYGODNIK LOKALNY. Czy Straż Miejska w Zabrzu zostanie zlikwidowana na skutek społecznego niezadowolenia i ruszającej już prawdopodobnie w grudniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej firmowanej przez Reset (doprowadziło do referendum, w którym odwołano prezydent Agnieszkę Rupniewską)? Do tablicy w tej sprawie wywołany został obecny prezydent Kamil Żbikowski kojarzony wprost z tym stowarzyszeniem.  O tym czy popiera ten pomysł, co na to szef Straży Miejskiej, jak swą akcję argumentuje Reset, kto ma w tej sprawie wątpliwości, jak podobne inicjatywy potoczyły się w innych miastach - o tym szeroko już na pierwszej stronie w tekście STRAŻ MIEJSKA DO LIKWIDACJI? zamieszczonego w najnowszym drukowanym wydaniu Głosu, który już do kupienia i czytania!  W nim na "czołówce"  także o kolejnej kradzieży - EMERYTKA STRACIŁA OSZCZĘDNOŚCI.  Oszust podający  się za pracownika administracji zabrał z mieszkania 89-letniej kobiety kilkanaście tysięcy złotych... 


Lekturze polecamy także kolejne artykuły



Więcej…
 
Podarek dla Papieża od podopiecznych placówki z Biskupic, wręczył znany społecznik i radny wojewódzki z Zabrza Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 23 listopada 2025 16:49

SPOŁECZEŃSTWO I WIARA. Album wykonany przez podopiecznych zabrzańskiego Dziennego Domu Pobytu Razem na Bytomskiej (Zabrze-Biskupice ul. Bytomska 24) trafił bezpośrednio do rąk papieża Leona XIV! Dar - podczas audiencji generalnej - przekazany został przez prawnika i radnego sejmiku wojewódzkiego Adama Koczyka, który od wielu lat wspiera pro bono placówkę. - To było dla jej wychowanków wielkie wydarzenie – mówi Koczyk. - Album został przez nich ręcznie wykonany, zawiera m.in. historię Razem na Bytomskiej, zdjęcia oraz życzenia dla Ojca Świętego. Ma formę rozkładanej harmonijki. Przygotowywany był pieczołowicie i z sercem przez wiele dni, choć nie było pewne, jak i kiedy zostanie przekazany do Watykanu. Wyraża wszystkie radości, ale i również codzienne troski seniorów, jak i całego zespołu dziennego domu pobytu.

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: złodzieje weszli do firmy przez dach i rozpruli dwa sejfy, zadłużenie gminy wzrośnie ale spadnie w przyszłym roku, podarek z Biskupic dla Papieża, strażacy odznaczeni za dzielność przez Prezydenta RP… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 20 listopada 2025 14:55

TYGODNIK LOKALNY. Do niezwykle zuchwałego włamania z kradzieżą, rodem z kryminałów o „kasiarzach”, doszło na terenie zabrzańskiej strefy ekonomicznej przy ul. Goduli. Pod osłoną nocy dwóch zamaskowanych osobników dostało się na szczyt kilkupiętrowego budynku, przez dach weszli do środka, gdzie „rozpruli” dwa sejfy w pomieszczeniach zarządu firmy, kradnąc większą ilość gotówki. Co zdumiewa, rabusie działali tak dyskretnie, że w sytuacji w ogóle nie zorientowała się ochrona obiektu dysponująca podglądem monitoringu nieruchomości. Wizytę nieproszonych gości odkryto dopiero około godz. 6 rano, gdy zdążyli już dawno zbiec. Pomimo zaalarmowania służb i sprowadzenia policyjnego psa tropiącego, nie udało się jak dotąd namierzyć włamywaczy. O tym niebywałym przypadku, ale i innych włamaniach na terenie miasta w ostatnim czasie, piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl


Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

Więcej…
 
Kosmiczny komputer… Poszliśmy tropem sensacyjnych przecieków na temat kosztownej inwestycji Telewizji Zabrze Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 16 listopada 2025 16:38

KONTROWERSJE. Ta informacja krążyła w ostatnich dniach w kuluarach samorządu budząc zdziwienie i niedowierzanie. Otóż według nieoficjalnych przecieków, za plecami prezydenta Zabrza Kamila Żbikowskiego jednostka samorządowa – Centrum Informacji Kulturalnej rzekomo miało przymierzać się do bezprzetargowego kupna jednego ale „wypasionego” komputera za – bagatela – 65 tys. złotych, a także kolejnych kilku sztuk po 17 tys. zł każda. Doniesienia brzmiały dość wiarygodnie i powoływano się nawet na oficjalne pismo wystosowane przez CIK w tej sprawie do Wydziału Kultury UM w Zabrzu. Redakcja GŁOSu postanowiła zweryfikować ten temat i wgłębić się w kontekst tej sprawy. Początkowo otrzymaliśmy dość lakoniczne wyjaśnienia z magistratu, ale po kolejnych uszczegółowieniach naszych pytań i dociekań obraz wyklarował się dość jasny.

Więcej…
 
Staranował radiowóz, tyle na nowym stanowisku zarobi były wiceprezydent, kolejny pożar tej samej kamienicy, jest nowy naczelnik reaktywowanego wydziału oświaty, bramkarz Górnika ma dziurawe ręce - NOWY GŁOS JUŻ DO CZYTANIA! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 13 listopada 2025 12:21

TYGODNIK LOKALNY. Sceny niczym z kryminalnych filmów akcji rozegrały się w Zabrzu- Rokitnicy. Podczas próby zatrzymania wielokrotnie notowany i poszukiwany przez ograny ścigania członek zorganizowanej grupy przestępczej staranował swym autem radiowóz i potrącił jednego z policjantów. Bandyta zdołał uciec, bo funkcjonariusze ze względu na ewentualną obecność przechodniów nie użyli broni palnej. Do akcji szybko włączyła się specjalna ekipa z komendy wojewódzkiej i wspólnie z kryminalnymi z Zabrza namierzono zbiega. O tym gdzie się ukrył i jak  go zatrzymano doczytać można w artykule ŁOWCY GŁÓW NA TROPIE w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej. W nim także o niecodziennym a raczej "dwudobowym" turnieju piłkarskim.  O tym kto wygrał zawody trwające nieprzerwanie 48 godzin piszemy w tekście TURNIEJ DLA NIEPODLEGŁEJ. 

Lekturze polecamy także kolejne artykuły

Więcej…
 
NOWY GŁOS ZABRZA: Gmina przegrywa starcia z Albą. POPiS współrządzi Zabrzem. Jest nowy prezes szpitala i szef Stadionu. Hale MOSiR-u jednak muszą być sprzedane. Zamieszanie z salą kameralną Teatru Nowego Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 06 listopada 2025 13:31

TYGODNIK LOKALNY. Jednym z największych problemów do rozwiązania przez nowych włodarzy miasta jest swoiste kukułcze jajo pozostawione przez odwołaną poprzednią prezydent. To tzw. afera śmieciowa. Co prawda przed Sądem Okręgowym w Gliwicach nie ruszył jeszcze proces przeciwko gminie o wypłatę 40 mln złotych na rzecz konsorcjum Alba i FCC ale związane  z tą sprawą trzy procesy przed sądem administracyjnym gmina właśnie przegrała. Szeroko o problemie oraz o tym czy miasto ma jakieś możliwości wyjścia z impasu piszemy w tekście NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA. Na pierwszej stronie także o znalezieniu w zabrzańskim mieszkaniu 1,5 kg amfetaminy - DILERSKA DZIUPLA?  Natomiast  w artykule MSZA I ROGALE zachęcamy do udziału w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości oraz św. Marcina - będzie parada i koncert.  

Lekturze polecamy również następujące artykuły:

Więcej…
 
Zabrzański salon AAA Auto ma nowy obiekt obsługi. Jeszcze więcej samochodów! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 30 października 2025 19:08

Rocznie w Polsce swoich właścicieli zmienia ponad trzy miliony aut! W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tylko bieżącego roku sprzedano już ponad 2,5 miliona samochodów używanych, z czego 295 tysięcy w samym województwie śląskim. Okazuje się, że na tej mapie transakcji znaczącym punktem jest nasze miasto, a konkretnie oddział firmy AAA Auto, działający na terenie centrum handlowego M1 (Zabrze, ul. Szkubacza 1). Miesięcznie w tym salonie upłynnianych jest aż trzysta pojazdów, a celem prowadzącej go firmy jest zwiększenie tej liczby do pół tysiąca! Więcej…

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 524
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA