Wydarzenia
NOWY GŁOS ZABRZA: Gmina przegrywa starcia z Albą. POPiS współrządzi Zabrzem. Jest nowy prezes szpitala i szef Stadionu. Hale MOSiR-u jednak muszą być sprzedane. Zamieszanie z salą kameralną Teatru Nowego Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 06 listopada 2025 13:31

TYGODNIK LOKALNY. Jednym z największych problemów do rozwiązania przez nowych włodarzy miasta jest swoiste kukułcze jajo pozostawione przez odwołaną poprzednią prezydent. To tzw. afera śmieciowa. Co prawda przed Sądem Okręgowym w Gliwicach nie ruszył jeszcze proces przeciwko gminie o wypłatę 40 mln złotych na rzecz konsorcjum Alba i FCC ale związane  z tą sprawą trzy procesy przed sądem administracyjnym gmina właśnie przegrała. Szeroko o problemie oraz o tym czy miasto ma jakieś możliwości wyjścia z impasu piszemy w tekście NIEKOŃCZĄCA SIĘ HISTORIA. Na pierwszej stronie także o znalezieniu w zabrzańskim mieszkaniu 1,5 kg amfetaminy - DILERSKA DZIUPLA?  Natomiast  w artykule MSZA I ROGALE zachęcamy do udziału w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości oraz św. Marcina - będzie parada i koncert.  

Lekturze polecamy również następujące artykuły:

Więcej…
 
Zabrzański salon AAA Auto ma nowy obiekt obsługi. Jeszcze więcej samochodów! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 30 października 2025 19:08

Rocznie w Polsce swoich właścicieli zmienia ponad trzy miliony aut! W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tylko bieżącego roku sprzedano już ponad 2,5 miliona samochodów używanych, z czego 295 tysięcy w samym województwie śląskim. Okazuje się, że na tej mapie transakcji znaczącym punktem jest nasze miasto, a konkretnie oddział firmy AAA Auto, działający na terenie centrum handlowego M1 (Zabrze, ul. Szkubacza 1). Miesięcznie w tym salonie upłynnianych jest aż trzysta pojazdów, a celem prowadzącej go firmy jest zwiększenie tej liczby do pół tysiąca! Więcej…

 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: radiowóz wjechał w taksówkę, koalicja dalej jest trochę opozycją, fakty i plotki o MOSiR, rewolucja w budżecie obywatelskim oraz złota jesień Górnika? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 30 października 2025 13:59

Do niecodziennego zdarzenia drogowego doszło w minioną sobotę (25 października) tuż po godz. 5 rano na ul. Ofiar Katynia. Policjant ogniwa patrolowego - kierując radiowozem marki kia ceed – doprowadził do zderzenia z taksówką. W efekcie całego zajścia ucierpiał 56-letni taryfiarz i jego 37-letnia pasażerka, których karetki przewiozły do szpitala. Pomocy medycznej wymagał też sam mundurowy. Co ciekawe AUTO SAMO WEZWAŁO POMOC, bo taksówka była wyposażona w system alarmujący służby w razie zagrożenia! Okoliczności i przyczyny całego zajścia na razie nie są do końca jasne, ale o tym, co udało nam się ustalić, piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

 

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

Więcej…
 
Czas na Raska - Kamil Żbikowski oddał stery Lepszego Zabrza w ręce zaufanego prawnika i adwokata. Sam prezydent został honorowym członkiem stowarzyszenia Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora środa, 29 października 2025 21:05

SPOŁECZEŃSTWO. 31-letni Mikołaj Rasek – mecenas i jednocześnie przewodniczący zarządu rady dzielnicy Centrum Południe - został jednogłośnie wybrany przez walne zebranie nowym prezesem lokalnego stowarzyszenia Lepsze Zabrze, które przed laty założył i dotąd prowadził obecny prezydent miasta. Kamil Żbikowski zresztą sam zgłosił kandydaturę prawnika, a wraz z Raskiem nowy zarząd Lepszego Zabrza tworzą teraz: Andrzej Garus (wiceprezes), Zawisza Gruszka (sekretarz) i Kasper Piechatzek (skarbnik).

„Dziękujemy ustępującemu zarządowi, a nowo wybranemu gratulujemy i życzymy wielu sił w pracy na rzecz stowarzyszenia. Pierwszą uchwałą nowo powołanego zarządu było nadanie honorowego członkostwa prezydentowi Zabrza Kamilowi Żbikowskiemu - w uznaniu za wieloletnie wsparcie, oddanie i wkład w rozwój stowarzyszenia” – poinformowano w mediach społecznościowych Lepszego Zabrza. Nowe władze stowarzyszenia zapewniają, iż nie było żadnego siłowego czy tym bardziej podstępnego odsuwania dotychczasowego lidera od kierowania grupą. Inicjatywa zmiany w zarządzie pochodziła wręcz od dotychczasowego prezesa.

Więcej…

 
Jak Fenix z popiołów… Zdegradowany za rządów prezydent A.Rupniewskiej, były szef Kardio-Med Silesia robi krajową karierę w medycynie Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 26 października 2025 17:30

POLITYKA PERSONALNA. Były wieloletni prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu został w minionym tygodniu powołany przez minister zdrowia na stanowisko dyrektora krajowej instytucji Centrum e-Zdrowia i będzie odpowiadał za szeroko rozumianą informatyzację polskiej służby zdrowia. To niestety kolejny fachowiec i specjalista, którego Zabrze straciło w czasach rządów prezydent Agnieszki Rupniewskiej. Nie doceniła ona jego kompetencji i doprowadziła do odwołania go ze stanowiska w spółce powołanej wspólnie przez gminę Zabrze oraz Śląskie Centrum Chorób Serca pod ówczesnym kierunkiem nieżyjącego już profesora Mariana Zembali. Potem zaś Rupniewska odmawiała Konce nawet zabrania głosu podczas spotkań publicznych z mieszkańcami i to mimo tego, że w ich trakcie go krytykowała z nazwiska.

 

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: zderzenie auta z lokomotywą, zabrzański menedżer z rządową nominacją, „prezydenckie” stowarzyszenie ma nowego szefa, nocna prohibicja w naszym mieście? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 23 października 2025 11:47

TYGODNIK LOKALNY. Dosłownie o włos od tragedii było na al. Jana Nowaka-Jeziorańskiego (zabrzański odcinek drogi krajowej nr 88), gdzie w okolicach centrum handlowego M1 pijany kierowca - podróżujący z 3-letnim dzieckiem! - na mokrej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem, przeleciał przez całą szerokość jezdni (w tym przeciwległe pasy ruchu) i spadając ze skarpy wylądował na przebiegającym równolegle do jezdni torowisku kolejowym. Sytuacja była naprawdę dramatyczna, bo 39-letni zabrzanin ledwo co wydostał się wraz dzieckiem ze swego peugeota 206, a w ten uderzyła nadjeżdżająca lokomotywa zamieniając go w stertę złomu! Ta KRAKSA NA TORACH spowodowała czasowe wstrzymanie ruchu kolejowego na trasie do Bytomia, Gliwic i nawet lotniska w Pyrzowicach. O tym, co m.in. grozi teraz kierowcy piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

 

SZLACHETNE E-ZDROWIE – Adam Konka, były wieloletni prezes zarządu Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu, został w tym tygodniu powołany przez minister zdrowia na stanowisko dyrektora krajowej instytucji Centrum e-Zdrowia i będzie odpowiadał za szeroko rozumianą informatyzację polskiej służby zdrowia. To niestety kolejny fachowiec i specjalista, którego Zabrze straciło w czasach rządów prezydent Agnieszki Rupniewskiej;

Więcej…
 
W kioskach czeka nowy GŁOS, a w nim m.in. o tym, że: nie ma gdzie wyrzucać zużytych tekstyliów, jest kandydat na drugiego wiceprezydenta, wraca festiwal teatralny, a straż miejska powinna być zlikwidowana?! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 16 października 2025 15:46

Właśnie wybucha w Zabrzu „rolowany” problem pozostawiony po prezydenturze Agnieszki Rupniewskiej i nierozwiązany przez podległe jej służby. W ślad za nowymi przepisami krajowymi dotyczącymi wprowadzonego od 1 stycznia br. zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do pojemników na śmieci zmieszane, miasto nie stworzyło żadnego rozbudowanego systemu zbierania zużytej bielizny, dziurawych skarpetek czy przetartych spodni i swetrów spod naszych domostw i wspólnot mieszkaniowych. Mieszkańcom zaoferowano jedynie możliwość oddawania starych ciuchów do mobilnych „pszoków” lub zawożenia ich do centralnego punktu selektywnej zbiórki przy ul. Cmentarnej na os. Zandka. Jak można było przewidzieć, w efekcie większość zabrzan zaczęła wyrzucać odpady tekstylne do metalowych kontenerów z logiem PCK stojących w blisko 200 lokalizacjach w całym mieście. Te przewidziane jednak były na odzież używaną i zdatną do dalszego użytku przez potrzebujących, a nie do gromadzenia odpadów do kosztownej utylizacji. W efekcie owe pojemniki niebawem przejdą do historii, co jeszcze powiększy TEKSTYLNY PAT, o którym piszemy na pierwszej stornie najnowszego wydania Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

KANDYDAT PO PRZEJŚCIACH – według naszych ustaleń to Leszek Kula - były główny inżynier miasta za rządów Skutecznych dla Zabrza i prezydent Małgorzaty Mańki–Szulik - został zaproponowany przez zabrzańskie Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko wiceprezydenta Zabrza po tym, gdy Koalicja Obywatelska zablokowała kandydaturę Borysa Borówki. To o tyle zaskakujące, iż mowa o urzędniku, który budził w nieodległej przeszłości spore kontrowersje - tak medialne, jak i społeczne - swoimi decyzjami i reakcjami, a czasem po prostu ich brakiem; Więcej…

 
Stan przedzawałowy Szpitala Miejskiego - pilnie potrzebuje dofinansowania w wysokości 5,5 mln złotych. Zadłużenie może na koniec roku wynieść ok. 20 mln zł Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora sobota, 11 października 2025 20:59

SŁUŻBA ZDROWIA. Problemy związane z finansowaniem służby zdrowia w Polsce nie omijają niestety naszego miasta. Wraz z nastaniem ostatniego kwartału bieżącego roku, dramatycznie pogorszyła się sytuacja Szpitala Miejskiego w Zabrzu, a więc głównej gminnej lecznicy funkcjonującej przy ul. Zamkowej w Biskupicach. Mimo prowadzenia od roku restrukturyzacji długów placówki pod egidą nowego prezesa Krzysztofa Skowrona, te niestety nie maleją, a wyzwań i obciążeń finansowych przybywa. Niedawno w szpitalu obradowała komisja rewizyjna Rady Miasta i zapoznała się ze szczegółowymi informacjami, które w żaden sposób nie są uspokajające. – Sytuacja może nie jest jeszcze dramatyczna, ale na pewno niezwykle trudna. W lipcu zadłużenie szpitala wynosiło 12 mln zł, a do końca roku może przekroczyć 20 mln zł. Wedle szacunków prezesa, by dotrwać do końca roku placówka potrzebuje około 5,5 mln zł wsparcia ze strony miasta, które samo boryka się z deficytem prognozowanym na ponad 100 mln zł – mówi w rozmowie z GŁOSem radny Grzegorz Turek, członek komisji rewizyjnej Rady Miasta.

 

Więcej…
 
Ewa Weber wiceprezydentem, szpital potrzebuje pieniędzy, prywatyzacja Górnika idzie jak po grudzie, dron Straży Miejskiej był na manifestacji i spadł. Nowy Głos już do kupienia i czytania! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 09 października 2025 11:30

TYGODNIK LOKALNY. Potwierdziły się nasze wcześniejsze spekulacje i - w ubiegły czwartek (2 października) - nowy włodarz miasta powołał na stanowisko swojego pierwszego zastępcy Ewę Weber, a więc swą główną konkurentkę w niedawnych wyborach w Zabrzu o czym czytamy w tekście OD PRZECIWNIKA DO WSPÓŁPRACOWNIKA. On sam konsekwentnie tłumaczył podczas konferencji prasowej, iż w sytuacji, gdy wygrał z Ewą Weber dosłownie o włos (106 głosów), budowanie zgody i współpracy ponad podziałami politycznymi jest niezbędne dla wyciągnięcia miasta z kryzysu finansowego i odbudowania jego potencjału. Kluczowe jednak jest chyba to, że za nową wiceprezydent stoi aż szesnaścioro radnych (klubów KO-Nowe Zabrze oraz Przyjazne Zabrze, a także kilku niezrzeszonych). Według informacji potwierdzonych przez nas w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, zakres obowiązków wiceprezydent Ewy Weber obejmuje nadzorowanie: wydziałów kultury, sportu i turystyki, a także oświaty, tudzież zdrowia i spraw społecznych, czy spraw obywatelskich, a ponadto Urzędu Stanu Cywilnego i biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Jednocześnie powierzono jej – jak to określono – „prowadzenie spraw dotyczących funkcjonowania gminy oraz Urzędu Miejskiego, w tym również jednostek organizacyjnych gminy oraz wszelkich innych spraw miasta”.

Lekturze polecamy następujące artykuły:

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: prezydent pod ostrzałem, prawda o finansowaniu Muzeum Górnictwa Węglowego, uczniowie masowo wypisywani z edukacji zdrowotnej i tajemnica znikającego kosza na śmieci… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 02 października 2025 15:37

Przez cztery bite godziny nowy prezydent Zabrza Kamil Żbikowski był „grillowany”, czy jak kto woli „przesłuchiwany”, przez radnych podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta. Było to pierwsze posiedzenie tego organu od czasów zaprzysiężenia nowego włodarza, więc pod pretekstem tzw. pytań do sprawozdania prezydenta, głównie radni klubów KO-Nowe Zabrze oraz Przyjaznego Zabrza (a więc dotychczasowe zaplecze odwołanej prezydent Agnieszki Rupniewskiej) zasypywali prezydenta kolejnymi pytaniami, oskarżając np. o lekceważenie czy brak wdzięczności wobec marszałka województwa czy nawet samego rządu. Niektóre ataki wobec Żbikowskiego były wręcz prymitywne, jak chociażby wystąpienie radnego Mariana Raua, który zasugerował Żbikowskiemu „wątpliwą cnotę” i wezwał go do poważnego potraktowania miasta i mocniejszego „pedałowania”. W niektórych pytaniach zawarte były nieprawdziwe tezy i stwierdzenia, wobec czego kategorycznie, acz bardzo grzecznie protestował Żbikowski i wyjaśniał stan faktyczny. PREZYDENT znalazł się POD OSTRZAŁEM, ale prawdopodobnie dzisiejsze powołanie Ewy Weber na stanowisko wiceprezydenta zakończy tę sytuację… O gorących sporach w samorządzie piszemy na pierwszej stornie najnowszego wydania Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 525
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA