Wydarzenia
Skąd te tajemnice? Ku zaskoczeniu mieszkańców i przy milczeniu ratusza, rusza właśnie budowa marketu w samym sercu Zabrza Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 22 marca 2026 17:45

KONTROWERSJE. W ścisłym centrum Zabrza przy ul. Śląskiej, a dokładnie na terenie dawnego rozległego parkingu samochodowego pomiędzy dworcem PKP, ul. 3 Maja i placem Warszawskim rusza właśnie budowa kolejnego marketu wielkopowierzchniowego. Niestety, wszystko to odbywa się w jakiejś dziwnej tajemnicy bez oficjalnych komunikatów miasta czy dużego dewelopera, który – jak ustalił GŁOS - kupił ten grunt od miasta już w lutym 2023 roku za 5,2 mln zł brutto. Duże jest więc zdziwienie okolicznych mieszkańców i przechodniów, gdy widzą postępujące prace porządkowe tego terenu i ruszającą budowę tajemniczego obiektu. Zabrzański Reset nieoficjalnie ustalił, że to budowa obiektu dla Kauflandu, ale nigdzie takie informacje nie zostały potwierdzone. Co równie zaskakujące, po raz pierwszy od objęcia rządów przez obecną władzę miejską, mieliśmy wyraźne problemy z uzyskaniem informacji prasowej na ten temat w ratuszu. Na odpowiedź czekaliśmy blisko dwa tygodnie, a i tak została nam ona udzielona w dość „oszczędnej” formie. Choć dotąd Zabrze chwaliło się takimi przedsięwzięciami, chociażby niedawno inną inwestycją handlową przy ul. Wolności na Zaborzu.

Więcej…
 
Samorządowcy ulegli rządowemu ultimatum, koło dworca powstanie kolejny market, rodzina Hager-Małeckiej idzie do sądu, w koksowni będzie strajk? Nowy Głos już do kupienia i czytania. Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 19 marca 2026 10:02

TYGODNIK LOKALNY. To były bodaj najtrudniejsze dni w najnowszej historii lokalnej samorządności w Zabrzu. Poprzez decyzje ministerstwa kultury, rząd zażądał od władz Zabrza wycofania z obiegu prawnego uchwały antyimigranckiej. Władza centralna de facto zagroziła, że w przypadku braku spełnienia żądania, miasto straci dziesiątki, a może i setki milionów złotych dofinansowania unijnego. Na początku pod „topór” miała pójść dotacja dla Muzeum Górnictwa Węglowego, ale zapowiedziano kolejne cięcia. Pierwotnie radni próbowali zaprotestować przeciwko takiemu dyktatowi stolicy i odrzucili rządowe dictum, ale nazajutrz było kolejne głosowanie na ten temat... Szeroko piszemy o tym  na pierwszej stronie w tekście PISTOLET PRZY GŁOWIE. Tam także o przedsądowym wezwaniu w sprawie naruszeń dóbr osobistych znanej Zabrzanki w serialu "Ołowiane dzieci"- RODZINA LEKARKI KONTRA NETFLIX.

Ponadto w naszej gazecie inne tematy, w tym:


Więcej…
 
Czy zabytkowe maszyny planowano wywieźć z dawnej elektrociepłowni? Władze miejskie nie dowierzają doniesieniom Resetu, nowy właściciel obiektu zdecydowanie zaprzecza Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 16 marca 2026 15:42

SZLAKIEM ZABYTKÓW TECHNIKI. Zabrzański Reset twierdzi publicznie, że nowy właściciel zabytkowego zespołu dawnej Elektrociepłowni Zabrze przymierza się do przeniesienia zabytkowych eksponatów poprzemysłowych – urządzeń dawnej infrastruktury, do podobnego zakładu kupionego w Bytomiu. Wpis społeczników w mediach społecznościowych wywołał niemałe poruszenie, gdyż sprzedając ten obiekt w prywatne ręce gmina Zabrze deklarowała, iż nowy właściciel zmodernizuje cały kompleks z zachowaniem historycznego potencjału tego miejsca. Zresztą od niedawna o obiekcie tym mówi (i podziwia go) cała Polska za sprawą osławionego już serialu Netlixa – Ołowiane dzieci. W produkcji tej właśnie ów zabrzański zakład „odegrał” rolę katowickiej huty emitującej w latach komunizmu trujące spaliny ze związkami ołowiu do atmosfery. Tymczasem Grupa Arche – obecny właściciel kompleksu kategorycznie i jednoznacznie zaprzecza doniesieniom Resetu i twierdzi, że to typowy fake-news nie mający żadnego oparcia w rzeczywistości. Całą sytuacją mocno zaskoczone są obecne władze miejskie Zabrza, gdyż do nich też nie dotarły żadne potwierdzone informacje o wywożeniu zabytkowych urządzeń elektrociepłowni poza miasto.

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: walka o koksownię Jadwiga, podpisy za likwidacją straży miejskiej, pouczenie za rozbity radiowóz, wywiad z odchodzącym dyrektorem filharmonii… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 12 marca 2026 15:45

Zaognia się kryzys społeczno-samorządowy wokół działań państwowej spółki JSW Koks w Zabrzu. W pełni potwierdziły się nasze zeszłotygodniowe doniesienia, że prowadzona przez spółkę Koksownia Jadwigi zapowiedziała odcięcie za rok dostawy ciepła do prywatnej firmy zarządczej Terma-Dom, która z kolei zaopatruje w tę energię Szpital Miejski przy ul. Zamkowej oraz pobliskie osiedle mieszkaniowe (około 3 tysiące lokali). Niestety, wiele wskazuje też na to, iż rozważana jest także likwidacja całej koksowni, dającej zatrudnienie kilkuset osobom. Dlatego specjalne oświadczenie na temat całej sytuacji wydał prezydent Kamil Żbikowski, który niezależnie od zabiegów o ratowanie zakładu, uruchomił w trybie pilnym działania mające zapobiec odcięciu najważniejszej zabrzańskiej lecznicy od ogrzewania w przyszłym roku. Za zakładem ujęli się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, ale główną walkę prowadzą pracownicy. Czy będzie nawet GŁODÓWKA W OBRONIE JADWIGI? O tych w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym: Więcej…

 
Gierki akredytacyjne. Gangsterzy zeznają w sądzie, że wchodzili na mecze Górnika podając się za dziennikarzy. A dla prawdziwej prasy lokalnej miejsca na trybunie gminnego stadionu czasem brak Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 09 marca 2026 16:50

KONTROWERSJE. Na celowniku dziwnych i niezrozumiałych prowokacji związanych z niektórymi gminnymi spółkami w Zabrzu znalazła się ponownie redakcja Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej. Najpierw – jak już informowaliśmy – pewna agencja marketingowa przesłała nam do wykorzystania profesjonalny na pozór komunikat prasowy o Szpitalu Miejskim, który nigdy nie został choćby nawet skonsultowany z zarządem placówki. Z kolei w ubiegłym miesiącu zupełnie nieoczekiwanie władze klubu Górnik Zabrze – wbrew zapisom Prawa Prasowego i obowiązującej od dekad praktyce zawodowej – zakwestionowały nasze prawo do stałej (nieograniczonej doraźnymi decyzjami) obsługi prasowej meczów rundy wiosennej zespołu na zabrzańskim stadionie (też należącym zresztą do gminy). Zbiegło się to z ujawnieniem informacji, że klub w przeszłości lekką ręką rozdawał prasowe akredytacje osobom nieuprawnionym, bo kibicom-przestępcom. Gdy sprawa zrobiła się głośna i została podjęta przez zabrzański Reset, interwencję w niej podjęli m.in. prezydent miasta Kamil Żbikowski oraz szef rady nadzorczej klubu - Adam Koczyk, a w późniejszym terminie poruszył ją także na sesji Rady Miasta jej wiceprzewodniczący Grzegorz Lubowiecki, który uznał strategię klubu w tej sprawie za skandaliczną.

Więcej…
 
Nowe wydanie GŁOSu: Zabrzanie utknęli w ostrzeliwanym Dubaju. Tysiące mieszkań i szpital bez ogrzewania? Górnik w półfinale Pucharu Polski, ale na bakier z Prawem Prasowym. Będzie nocna prohibicja? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 05 marca 2026 09:06

TYGODNIK LOKALNY. Grupa co najmniej 11 Zabrzan z Mikulczyc i osiedla Helenka utknęła z powodu działań wojennych w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zabrzanie mieli już załatwioną awaryjną metodę wyjazdu ale niestety... Inicjatorka wyjazdu organizowanego nie przez biuro podróży lecz  prywatnie mówi, że nie otarli się bezpośrednio o wybuchy czy ostrzały, ale nad ich głowami co rusz dochodzi do przechwytywania wrogich dronów przez systemy obrony . Prezydent Zabrza apelował w sprawie do ministra. Co dalej? O tym szeroko w tekście W POTRZASKU WOJNY na pierwszej stronie najnowszego wydania Głosu, który już dostępny w sprzedaży. W nim także relacja z prestiżowego konkursu w Anglii, na którym utytułowana już grupa z naszego miasta Formacja Flow zdobyła złoto - SUPER-ZABRZANKI.  

Ponadto w naszej gazecie inne tematy, w tym:

 

Więcej…
 
Pamięci Niezłomnych. Zabrze nie zapomina o żołnierzach podziemia niepodległościowego. W niedzielę bieg ku pamięci bohaterów, potem msza i koncert pieśni patriotycznych Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora sobota, 28 lutego 2026 17:38

OBCHODY. W związku z przypadającym w niedzielę i obchodzonym w całym kraju Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” czyli wojskowych walczących o niepodległą od Związku Radzieckiego Polskę pod II wojnie światowej, także w Zabrzu przewidziano patriotyczne, religijne i kulturalne wydarzenia. W samo południe już po raz piąty ruszy w Parku Powstańców Śląskich bieg „Tropem Wilczym” dla całych rodzin, na którym spodziewana jest rekordowa liczba uczestników. O godz. 15 w kościele św. Kamila sprawowana będzie specjalna msza święta w intencji pomordowanych żołnierzy oraz za Ojczyznę, natomiast wieczorem o godz. 18 w Szybie Maciej planowany jest koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu znanego w kręgach niepodległościowych barda Bartłomieja Kurowskiego.

 

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w sprzedaży: miasto ostatecznie oddaje muzeum województwu, Poldi poznał cenę za Górnika i jest gotów ją zapłacić, pieniądze na mieszkania przy Modrzewiowej, wypadek karetki z noworodkiem, Pieroguszka jest szyta też w Zabrzu… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 26 lutego 2026 12:06

Gmina Zabrze - po prawie dwóch latach od podjęcia przez radnych uchwały intencyjnej – zawarła umowę o przekazaniu prowadzenia Muzeum Górnictwa Węglowego samorządowi wojewódzkiemu. Nowe rozwiązanie wejdzie w życiu 1 kwietnia, bo wcześniej musi ja jeszcze zatwierdzić jeszcze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadto uchwałę o nowym statucie placówki musi przyjąć śląski sejmik. To jednak formalność. Generalnie następuje więc POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI, bowiem u swego zarania placówka została powołana przez ministerstwo górnictwa, jako podmiot pozamiejski. O tym co to właściwie oznacza, piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

 

GÓRNIK ZARAZ PRYWATNY? – urząd miejski wydał kolejne oświadczenie na temat prywatyzacji spółki piłkarskiej, w której najważniejsze są słowa: Miasto przekazało inwestorowi ostateczną propozycję ceny nabycia akcji. Wydaje się, że inwestor jest gotowy ją zaakceptować. Wcześniej jednak LUkas Podolski chce porozumieć się i podpisać umowy ze spółką Stadion i Jednostką Gospodarki Nieruchomościami…;

Więcej…
 
Umorzenie po cichu i z kontrowersjami. Nie ma winnych jednej z większych katastrof budowlanych ostatnich lat. „Koksownik” nie był ubezpieczony, więc Zabrze sądzi się z wykonawcą Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 23 lutego 2026 18:32

INWESTYCJE GMINNE. Kuriozalna i niezrozumiała decyzja zabrzańskiej prokuratury, w dodatku wydana po cichu i bez informowania opinii publicznej. Jak się okazuje, już w czerwcu 2024 roku zostało umorzone jedno z najgłośniejszych śledztw w naszym mieście, dotyczące zawalenia się pod naporem śniegu pneumatycznego zadaszenia boiska Koksownika przy ul. Rataja, zmodernizowanego za 9,6 mln złotych w grudniu 2022 roku. To była inwestycja gminna realizowana przy wykorzystaniu 3 milionów złotych środków unijnych, która miała służyć uczniom III Liceum Ogólnokształcącego oraz młodym piłkarzom Akademii Górnika Zabrze. Pół roku po katastrofie powstała ekspertyza wskazująca, iż do zbudowania zadaszenia użyto materiału o nieodpowiednich parametrach. Przy okazji wyszło na jaw, iż ta hala była nieodpowiednio ogrzewana, co powodowało, że śnieg – zgodnie z zamysłem konstrukcyjnym – nie rozpływał się na „balonie” i nie ściekał w postaci wody w dół. I choć jeszcze w styczniu 2024 roku wydawało się, że postawienie zarzutów jest tylko kwestią czasu, pół roku później śledczy umorzyli śledztwo uznając, iż… winnych nie ma. Swoistą zaś wisienką na torcie tej historii jest fakt, iż – jak ustalił właśnie GŁOS - cały ten kosztowny obiekt nie był w ogóle ubezpieczony! W związku z tym trwa właśnie proces cywilny wytoczony przez gminę wykonawcy hali. Miasto musiało bowiem zwrócić do państwowej kasy 3 mln zł otrzymanej dotacji!

Więcej…
 
Wymazana z pamięci? W bijącym rekordy popularności serialu „Ołowiane dzieci” pominięto kluczowe dla sprawy dokonania zabrzańskiej prof. Bożeny Hager-Małeckiej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 22 lutego 2026 16:26

PRAWDA ŻYCIA, PRAWDA EKRANU. Ołowiane dzieci – polski miniserial w reżyserii Macieja Pieprzycy, dopiero co udostępniony na platformie streamingowej Netflix, budzi w Zabrzu wielkie emocje. Mało znana społecznie historia z lat 70. ubiegłego wieku (zwana Śląskim Czarnobylem) wywołała już wielkie zainteresowanie widzów, ale też mnóstwo kontrowersji szczególnie w środowisku lekarzy, publicystów i historyków. Jedna z głównych postaci walczących wtedy o zdrowie zatrutych dzieci - profesor Bożena Hager-Małecka została bowiem w filmowej historii praktycznie pominięta: zmieniono jej personalia i co gorsza fakty przeinaczono w ten sposób, że wybitną lekarkę ukazano w złym świetle. W przestrzeni publicznej i na forach społecznościowych z tego powodu niemal wrze... Za to wspaniale w serialu tym prezentuje się zabrzańska zabytkowa elektrociepłownia, która „zagrała” rolę kluczowej huty…

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 525
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA