|
Wydarzenia
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
wtorek, 28 kwietnia 2026 17:43
|
|
POLITYKA LOKALNA. Dość zaskakujące i nie do końca zrozumiałe decyzje kadrowe w zabrzańskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości. Nieoczekiwanie dla opinii publicznej, odwołany został w ubiegły poniedziałek (20 kwietnia) cały zarząd koła partii w mieście, wraz z jej przewodniczącym Borysem Borówką – niedawnym radnym, byłym kandydatem na prezydenta miasta, a obecnie wiceprezes gminnej spółki ZPEC. On sam w nocy zamieścił w mediach społecznościowych wpis informujący o tej decyzji ale o treści, która zrodziła więcej pytań i wątpliwości, niż cokolwiek wyjaśniła. Nie podano tak podstawowych kwestii, jak przyczyny odwołania, ani tego, kto taką decyzją podjął i dlaczego dokładnie. Ba, z wpisu wynikało wprost, jakoby to sam Borówka stał za odwołaniem własnego zarządu. Uwagę i kolejne domysły Zabrzan wzbudził także komentarz pod tym postem radnego Ferdynanda Reissa, który można było odczytać jako swoiste „my tu jeszcze wrócimy”, co z kolei rodziło podejrzenia o jakieś wewnętrzne rozgrywki personalne. Postanowiliśmy spróbować zgłębić i poznać szerszy kontekst, okoliczności i motywy odwołania Borysa Borówki i jego zastępców.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora
czwartek, 23 kwietnia 2026 16:17
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Tradycyjnie od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i kontrowersyjnych tematów z lokalnego życia miasta. Gazetę można także kupić bez wychodzenia z domu on-line w ogólnopolskim kiosku internetowym na www.eprasa.pl
Wśród przygotowanych artykułów polecamy dziś szczególnie następujące publikacje:
- SPŁONĄŁ ŻYWCEM - zabrzańska prokuratura z miejscową policją kryminalną próbują rozwiązać zagadkę tragedii, która rozegrała się w hostelu przy ul. Św. Wawrzyńca dla zagranicznych pracowników pobliskiej strefy ekonomicznej. W pożarze jednego z lokali szeregowego parterowca spalił się 60-letni mężczyzna – prawdopodobnie Polak. Według naszych nieoficjalnych ustaleń, ciało było tak zwęglone, iż nie sposób było rozpoznać twarzy i niezbędne okazało się przeprowadzenie badania DNA by zweryfikować tożsamość ofiary żywiołu.
- NOCNY WPIS W PIS – szef zabrzańskich struktur partii Borys Borówka odwołany z funkcji wraz z całym zarządem komitetu. Sprawdzamy o co tu tak naprawdę chodzi?
Więcej…
|
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
sobota, 18 kwietnia 2026 19:33
|
|
KONTROWERSJE. Zarówno zabrzańska policja, jak i miejscowy sąd w pełni potwierdziły zastrzeżenia zgłaszane przez część mieszkańców co do legalności i zgodności z prawem pamiętnego, świątecznego przejazdu najprawdziwszego czołgu niemieckiego ulicami Zabrza tuż przed Bożym Narodzeniem ubiegłego roku. O sprawie już wtedy zrobiło się głośno nie tylko w krajowych, ale nawet zagranicznych mediach bo filmik z udekorowanym lampkami choinkowymi pojazdem gąsiennicowym i wystającą lufą robił furorę i był na wskroś nietuzinkowy. Jak ustalił teraz reporter GŁOSu, po przeprowadzeniu dokładnego postępowania i przesłuchaniu m.in. kierowcy pojazdu, stróże prawa wystąpili o ukaranie go za brak uprawnień do poruszania się czołgiem po drogach publicznych, a także za kierowania pojazdem nie dopuszczonym do ruchu drogowego czyli de facto bez badań diagnostycznych i numeru rejestracyjnego. Co tym bardziej zaskakuje, wyrok sądowy zapadł już pod koniec stycznia. Jednakże – jak dotąd – opinia publiczna nie została poinformowana o takim finale tej niecodziennej historii.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
czwartek, 16 kwietnia 2026 10:33
|
|
TYGODNIK LOKALNY. To był kryminalny horror rozgrywający się niczym w trilerze. W naszym mieście porwany został Sławomir W., który potem umierał w męczarniach z workiem foliowym na głowie. Do tropienia śladów ruszyli najbardziej doświadczeni śledczy z kraju, a nawet słynne amerykańskie FBI. Ostatecznie akt oskarżenia objął aż jedenaście osób. Sprawcy zakopali rozczłonkowane ciało zabitego w lesie, głowę w Gliwicach, a dłonie na trasie pomiędzy Zabrzem a Bytomiem. O tym dramacie i akcji mundurowych oraz ostatecznie pracy sędziów szeroko informujemy na pierwszej stronie najnowszego wydania Głosu w artykule MAKABRA W KILKU AKTACH. Tam także o zmianach w handlu alkoholem od 23 kwietnia. W Zabrzu od przyszłego tygodnia obowiązywać będzie w godzinach 23-6 swoista prohibicja. O szczegółach nowego systemu sprzedaży napojów procentowych w Zabrzu oraz kto go wprowadził przeczytasz w materiale ZAKAZEM PODZIELENI.
Ponadto w naszej gazecie inne tematy, w tym:
Więcej…
|
|
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora
środa, 15 kwietnia 2026 18:48
|
|
PRAWO I POLITYKA. Jak ustalił reporter GŁOSu, blisko rok od wybrania Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, prokuratura na Śląsku prowadzi zakrojone na szeroką skalę śledztwo dotyczące możliwości sfałszowania wyników tej elekcji. Jak się okazuje, jeden z wątków dotyczy możliwych nieprawidłowości w pracy obwodowej komisji wyborczej nr 10, zlokalizowanej w Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Budowlanej w Zabrzu. W ubiegłym miesiącu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach, policjanci z komisariatu V w Rokitnicy przesłuchiwali jej członków, którzy wydawali karty do głosowania i liczyli oddane głosy. Jak przekazał nam prokurator Aleksander Duda, na razie nie przedstawiono nikomu żadnych zarzutów, a śledztwo toczy się w sprawie, nie zaś przeciwko komukolwiek. Odmówił nam równocześnie informacji czy i z jakim skutkiem przeliczono powtórnie karty do głosowania z tej akurat komisji. Wcześniej pod lupą śledczych była także obwodowa komisja wyborcza nr 20 (SP 42 na os. Kopernika), ale finalnie ten wątek został w grudniu umorzony z uwagi na brak dowodów przestępstwa.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
sobota, 11 kwietnia 2026 18:43
|
|
MAJĄTEK GMINY. Nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie Zabrzańskiej Agencji Realizacji Inwestycji, która za czasów prezydent Agnieszki Runiewskiej, stała się jej centrum propagandowym. Choć jeszcze kilka miesięcy obecne władze miasta zapowiadały rychłą likwidację tej gminnej spółki, a jej dwa główne generujące przychody zadania przekazano do innych podmiotów miejskich (zarządzanie światłowodem oraz prowadzenie kortów tenisowych), teraz sytuacja uległa zmianie. Jak ustaliliśmy, 11 marca prezydent Kamil Żbikowski powołał zupełnie nowy skład rady nadzorczej, na czele z bliskim sobie biznesmenem i członkiem stowarzyszenia Lepsze Zabrze - Kamilem Urbańskim. Samą spółką nadal kieruje natomiast związana z Koalicją Obywatelską dotychczasowa prezes Anna Konarska z Zawiercia. Firma zatrudnia obecnie zaledwie siedem osób, z których pięć zajmuje się obsługą targowiska miejskiego. W praktyce oznacza to, że średnio na niewiele ponad dwóch pracowników przypada jeden członek rady nadzorczej. Dość nietypowa to sytuacja…
Więcej…
|
|
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora
czwartek, 09 kwietnia 2026 14:06
|
|
Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Bydgoszczy odkryli na terenie Zabrza potencjalną bombę ekologiczną, a na pewno proceder przestępczy. W przedświąteczny czwartek (2 kwietnia) służby weszły na teren dzierżawionej przez prywatny podmiot działki skarbu państwa przy ul. Ziemskiej w Biskupicach, gdzie zaczęto wykopywać z ziemi liczne odpady. Na miejsce sprowadzono różne służby gminne i państwowe, w tym straż pożarną oraz wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Wiele wskazuje na to, że to tylko lokalny odprysk dużego krajowego śledztwa przeciwko mafii śmieciowej, prowadzonego przez łódzki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wspólnie z CBŚP. Tekst BOMBA EKOLOGICZNA? publikujemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl
Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:
Więcej…
|
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
wtorek, 07 kwietnia 2026 12:12
|
|
ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta zdecydowano o wprowadzeniu zakazu sprzedaży w Zabrzu alkoholu w godz. 23-6. Wcześniej to rozwiązanie przeszło przez konsultacje społeczne i ankietę umieszczoną na stronie internetowej urzędu miejskiego, w której opinie mieszkańców rozłożyły się mniej więcej po połowie. Podobnie zdanie radnych nie były spójne i starli się oni na argumenty, ale ostatecznie uchwała uzyskała w głosowaniu większość 16 głosów (dodatkowo 6 przeciw, 2 wstrzymujące). Uchwała została przyjęta na podstawie zapisów ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które umożliwiają samorządom wprowadzanie takich ograniczeń. Jak poinformowano w trakcie sesji, w praktyce zakaz obejmie dziewięć sklepów nocnych i szesnaście stacji paliw. Według ustaleń naszej redakcji, nowe ograniczenie zacznie obowiązywać w połowie kwietnia, choć dokładna data nie jest jeszcze znana.
Więcej…
|
|
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora
środa, 01 kwietnia 2026 20:46
|
|
TYGODNIK LOKALNY. Wszystko wskazuje na to - ale teraz to już chyba naprawdę - że prywatyzacja Górnika nastąpi lada tydzień, jeszcze w w tym miesiącu. Plan jest taki, że zgoda na sprzedaż akcji firmie LH Holdind GmBh, za którą stoi Lukas Podolski będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miasta, (prawdopodobnie 20 kwietnia). Miasto chce sobie zachować jedna akcje, ale będzie spłacało długi klubu sprzed 2010 roku. O tym co jeszcze zawiera umowa, jaki będzie podział własnościowy klubu, jaka jest w tej chwili jego sytuacja finansowo piszemy szeroko w tekście SIEDMIOCYFROWA TRANSAKCJA w najnowszym, świątecznym wydaniu Głosu Zabrza, który już do kupienia i czytania. W nim z racji zbliżającej się Wielkanocy i trwającego akurat Wielkiego Tygodnia polecamy kolejny odcinek naszego cyklu CENNE, BEZCENNE - KRZYŻ ŻELAZNY. Tym razem wraz z historykiem przystajemy na rozstaju dróg przy którym stoi największy w mieście krucyfiks. Co ciekawe jego fundator chciał się ukryć w cieniu, a sam obiekt cały wykonany jest z różnych metali.
Ponadto w naszej gazecie inne tematy, w tym:
Więcej…
|
|
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora
środa, 01 kwietnia 2026 15:02
|
|
W OBRONIE KOKSOWNI. Kilkudziesięciu związkowców z pięciu central związkowych JSW Koks wzięło dziś udział w pikiecie przed bramą zabrzańskiej Koksowni Jadwiga w obronie tego historycznego dla miasta zakładu pracy, zapewniającego nie tylko zatrudnienie dla kilkuset osób, ale także energię cieplną dla Biskupic i tutejszego Szpitala Miejskiego. Wśród protestujących pojawił się poseł Michał Wójcik (PiS) oraz bezpartyjny prezydent Zabrza Kamil Żbikowski, który podtrzymał swe wcześniejsze deklaracje w obronie zakładu pracy. To właśnie on już wcześniej zwrócił uwagę na to, że w dobie zagrożeń wojennych produkcja koksu jest kluczowa dla produkcji stali i funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego. Przypomnijmy, iż przed tygodniem w trakcie obrad samorządu cała Rada Miasta w Zabrzu podjęła apel do rządu w obronie zabrzańskiej koksowni i całej państwowej spółki JSW Koks, która ma swą siedzibę ulokowaną właśnie w naszym mieście. Niestety, problemy zabrzańskich zakładów to pokłosie bardzo poważnych zawirowań finansowych wokół Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która dostaje rykoszetem w związku z europejskimi działaniami dekarbonizacji.
Więcej…
|
|
|
|
|
Strona 2 z 525 |
|
|
Inne z kategorii wydarzenia
|
SZYBKA POŻYCZKA
Z KOMORNIKIEM 32/260-00-33,
516-516-611, Pośrednik CDF S.C.
firmy MATPOL
FINANSE Sp. z o.o
|
|