Wydarzenia
Wymazana z pamięci? W bijącym rekordy popularności serialu „Ołowiane dzieci” pominięto kluczowe dla sprawy dokonania zabrzańskiej prof. Bożeny Hager-Małeckiej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 22 lutego 2026 16:26

PRAWDA ŻYCIA, PRAWDA EKRANU. Ołowiane dzieci – polski miniserial w reżyserii Macieja Pieprzycy, dopiero co udostępniony na platformie streamingowej Netflix, budzi w Zabrzu wielkie emocje. Mało znana społecznie historia z lat 70. ubiegłego wieku (zwana Śląskim Czarnobylem) wywołała już wielkie zainteresowanie widzów, ale też mnóstwo kontrowersji szczególnie w środowisku lekarzy, publicystów i historyków. Jedna z głównych postaci walczących wtedy o zdrowie zatrutych dzieci - profesor Bożena Hager-Małecka została bowiem w filmowej historii praktycznie pominięta: zmieniono jej personalia i co gorsza fakty przeinaczono w ten sposób, że wybitną lekarkę ukazano w złym świetle. W przestrzeni publicznej i na forach społecznościowych z tego powodu niemal wrze... Za to wspaniale w serialu tym prezentuje się zabrzańska zabytkowa elektrociepłownia, która „zagrała” rolę kluczowej huty…

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: pijany nastolatek wjechał w dom, umorzenie sprawy katastrofy budowlanej na Koksowniku, koniec klubu radnych i dlaczego w hicie Netfliksa pominięto zasługi zabrzańskiej lekarki?! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 19 lutego 2026 13:14

Do dwóch bardzo niecodziennych akcji zostali skierowani w mijającym tygodniu zabrzańscy policjanci. W walentynkową noc postawiono ich na równe nogi wraz z miejscową strażą pożarną, gdyż pewien pijany 19-latek jadąc samochodem swego ojca najpierw uszkodził dwa samochody zaparkowane przy ul. Lawendowej, a następnie wypadł z drogi i uderzył wprost w skrzynkę gazową piętrowego domu wielorodzinnego przy ul. 11 Listopada w Zabrzu-Mikulczycach. Mimo panującego zimna, niezbędne było ewakuowanie 13 lokatorów ze względu na realne niebezpieczeństwo wybuchu uszkodzonej instalacji gazowej! Było naprawdę O WŁOS OD EKSPLOZJI! Z kolei w miniony wtorek policja potwierdziła, iż w środku dnia w ścisłym centrum Zabrza - bo przy pasażu Wolności - rozegrały się sceny niczym z filmu akcji: zatrzymano domniemanego dilera narkotykowego, który taksówką przewoził kilogram twardych narkotyków. Barczysty mężczyzna wyskoczył z samochodu i rzucił się do ucieczki wśród zdezorientowanych przechodniów, którzy usłyszeli znamienne „stój, policja!”. O tych zaskakujących wydarzeniach piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

 

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

Więcej…
 
Wyważanie otwartych drzwi… Radny chciał zaistnieć w popularnej tematyce ochrony zwierząt, tylko nie zasięgnął języka u fachowców Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 08 lutego 2026 18:17

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI. Nim jeszcze w całej Polsce zrobiło się głośno o nieprawidłowościach w bytomskim schronisku dla bezdomnych zwierząt, zabrzański radny Marian Rau zgłosił podczas sesji Rady Miasta, by w trosce o dobrostan czworonogów i ich opiekunów, stworzyć w naszym mieście szpitalny oddział ratunkowy dla zwierząt domowych, powołać rzecznika praw zwierząt, a nawet utworzyć cmentarz dla nich (taki właśnie funkcjonuje przy bytomskim schronisku). W reakcji na to prezydent Kamil Żbikowski przekazał, że gmina już prowadzi rozmowy na temat stworzenia nekropolii dla czworonogów, aczkolwiek zastrzegł, iż musi to być inwestycja samofinansująca się z opłat użytkowników. Tymczasem wystąpieniem radnego wprost zszokowana była Danuta Mikusz – Oslislo, prezes krajowych, ale przede wszystkim także zabrzańskich struktur Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, które to prowadzi w naszym mieście schronisko z wielkim powodzeniem.

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: mieszkańcy oprotestowują nowy plan ogólny miasta, prywatyzacyjna piłka po stronie Poldiego, awantura o basen, konsultacje w sprawie nocnej prohibicji… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 12 lutego 2026 15:04

Powoli dobiegają końca w całym Zabrzu konsultacje społecznych nad opracowanym na zlecenie gminy nowym planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego. Niestety, w związku z tą procedurą zaczynają pojawiać się bardzo poważne wątpliwości mieszkańców, a nawet wprost niepokoje społeczne. Na razie najbardziej rzuca się w oczy temat terenów w okolicy ulicy Traktorzystów, na rozległej zielonej i polnej przestrzeni pomiędzy Rokitnicą i Grzybowicach. Kontrowersje wynikają z tego, iż grunty te już od dawna zatwierdzone były w planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, czyli w założeniu klasyczne i spokojne osiedle peryferyjne. Tymczasem w najnowszym rozwiązaniu ogólnym, obszar ten nagle przewiduje strefę usługową z zabudową do wysokości aż 30 metrów, a więc także stawianie hal magazynowych. Dlaczego przygotowany projekt planu ogólnego nie uwzględnił obowiązujących planów szczegółowych i wywraca niektóre ustalenia DO GÓRY NOGAMI? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

 

PIŁKA PO STRONIE POLDIEGO – gmina w zasadzie jest już gotowa do finalizowania prywatyzacji Górnika - czeka jeszcze tylko na ostateczne decyzje i zielone światło ze strony zainteresowanego inwestora. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, miasto chce dokonać sprzedaży w pierwszym kwartale roku. Mimo to część radnych, którzy formalnie stanowią koalicję wspierającą władzę miejską, wciąż wykorzystuje ten temat, by atakować prezydenta. Na przykład radny Artur Libor (Nowe Zabrze) dociekał, dlaczego Żbikowski nie odtajni procesu negocjacji, choć wiadomo, iż takie było oczekiwanie Lukasa Podolskiego, wprowadzone zresztą w życie przez byłą już prezydentkę Agnieszkę Rupniewską, nota bene szefową Nowego Zabrza. Co znamienne, gdy radny Ferdynand Reiss (PiS) dość racjonalnie zaproponował, by zaprosić w końcu na sesję samego Podolskiego, czyli potencjalnego nowego właściciela i przepytać go szczegółowo o trwające negocjacje i pomysły na prowadzenie klubu, nieoczekiwanie zapadła cisza…

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: awantura o Górnika eskaluje, szpital miejski porozumiał się z 344 wierzycielami, koniec gminnej kariery wicenaczelnika od oświaty, podpisy za likwidacją straży miejskiej… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 29 stycznia 2026 14:53

Ogromne emocja społeczne, kibicowskie, a poniekąd i polityczne zawirowania, jakie wytworzyły się w ostatnich dniach wokół tematu prywatyzacji Górnika Zabrze, eskalowały do tego stopnia, iż w samym ratuszu doszło do wyraźnego tąpnięcia w koalicji rządzącej miastem. Po setkach internetowych wpisów i komentarzy sugerujących możliwość fiaska rozmów negocjacyjnych pomiędzy gminą, a Lukasem Podolskim i zarzucających prezydentowi miasta opieszałość w działaniu i jego osobistą odpowiedzialność, Kamil Żbikowski wydał zarządzenie, w którym przejął od wiceprezydent Ewy Weber nadzór nad urzędowymi wydziałami nieruchomości oraz zarządzania mieniem, które są kluczowe w procesie prywatyzacji klubu i to tutaj toczą się prace całego zespołu prywatyzacyjnego. AWANTURA GÓRNIKA wkrótce dobiegnie szczęśliwego końca czy kontrowersje będą dalej rosły? O tym w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

SZPITAL MIEJSKI URATOWANY – dzięki wsparciu gminy Szpital Miejski w Zabrzu zażegnał bardzo poważny kryzys finansowy, związany z 71 milionami narastających długów. 13 stycznia gliwicki sąd gospodarczy zatwierdził wypracowywany od miesięcy układ z 344 wierzycielami. Pewną część zobowiązań zostało umorzonych, spłatę innych rozłożono na kolejne lata. Zgodnie z wypracowanym porozumieniem każdego miesiąca szpital będzie regulował 550 tysięcy długu; Więcej…

 
Nowe wydanie Głosu: Nie ma chętnych do rad dzielnic, za to radna Rady Miasta chce poznać poufne dane prywatyzacji Górnika, a młody zabrzanin podszył się w obcym mieście pod adwokata Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 22 stycznia 2026 14:36

altTYGODNIK LOKALNY. Gigantyczna afera ze schroniskiem dla zwierząt w sąsiednim Bytomiu pokazała, jak wzorowo prowadzona jest zabrzańska placówka.  W obliczu cierpienia zwierząt, nasz Psitulmnie postanowił przyjąć do siebie kilka z nich. Szeroko o tym co wydarzyło side w Bytomiu i jakie procedury wdrożono w Zabrzu oraz kto stoi za doprowadzeniem zabrzańskiego schroniska do modelowego wręcz poziomu piszemy w tekście NIE ZARABIAĆ NA BEZDOMNOŚCI. Na pierwszej stronie także o zabrzaninie, które w Tychach próbował okraść seniorkę podszywając się pod adwokata mającego pomóc wnuczkowi wyjść z problemów związanych z  wypadkiem samochodowym. Policja zatrzymała go na gorącym uczynku, pieniądze  i biżuterię odzyskano. A  jak się tłumaczył mundurowym o tym w tekście WPADŁ W ZASADZKĘ . Obszernie relacjonujemy także spotkanie prezydenta Zabrza Kamila Żbikowskiego z mieszkańcami dzielnicy Makoszów - PRECZ Z QUADAMI, CHCEMY POCZTY!

 

Ponadto w naszej gazecie inne tematy, w tym:

 

Więcej…
 
Skąd ta awaria? Niemal wszystkie gminne jednostki, urzędy i instytucje miały przez kilka dni problem z komunikacją elektroniczną Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 25 stycznia 2026 16:08

INFRASTRUKTURA GMINNA. Niespełna ponad dwa tygodnie po przejęciu od gminnej spółki ZARI zarządzania zabrzańską siecią szerokopasmową przez zabrzańskie wodociągi, doszło w ubiegły poniedziałek do dość poważnej awarii kluczowego oprogramowania sterującego światłodowem. W efekcie przez kilka dni zabrzańskie szkoły, przedszkola, jednostki samorządowe oraz cały urząd miejski – wszyscy mieli bardzo poważne problemy z zalogowaniem się do poczty elektronicznej. Bardzo szybko wykluczono sabotaż czy jakikolwiek inny atak hakerski, jednakże diagnozowanie przyczyn awarii i usuwanie jej skutków trochę trwało. Problem był o tyle nietuzinkowy, że reszta usług internetowych działała i można było bez kłopotu przeglądać większość stron i portali informacyjnych. Siłą rzeczy część pracowników samorządowych zaczęło się zastanawiać czy cała historia nie wynika po prostu z braku wprawy i doświadczenia nowego operatora gminnej sieci światłowodowej o łącznej długości około 150 kilometrów? ZPWiK jednakże stanowczo odrzuca takie zarzuty. Co zatem zawiniło?

Więcej…
 
Kolędowanie u Doriana. Jedyna taka bożonarodzeniowa szopka w Zabrzu bo budowana rodzinnie i pod gołym niebem przyciąga mieszkańców Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora niedziela, 18 stycznia 2026 14:03

TRADYCJA I SPOŁECZEŃSTWO. Okres niedawnego świętowania Bożego Narodzenia i Trzech Króli był w całym Zabrzu czasem licznych spotkań opłatkowych i kolędowych różnych lokalnych grup społecznych i środowisk. Jedno z nich odbyło się w w Grzybowicach, gdzie miejscowi emeryci i renciści z koła nr 7 spotkali się na drugim już kolędowaniu przy bożonarodzeniowej szopce wzniesionej już po raz czwarty na wolnym powietrzu przy ul. Spółdzielczej 6 przez znanego tu powszechnie młodego mieszkańca Doriana Kusza i jego ojca Grzegorza. Spotkanie zgromadziło wielu grzybowiczan wokół wspólnego śpiewania kolęd i pielęgnowania świątecznych tradycji.

- Rozśpiewana i zgrana grupa po raz kolejny udowodniła, że aktywność, integracja oraz wspólne przeżywanie ważnych chwil są istotnym elementem życia lokalnej społeczności. Świadczy też o tym fakt, że gośćmi grzybowickich seniorów byli ich rówieśnicy z innych części miasta – podkreśla Izabela Pilch, znana społeczniczka i zarazem szefowa miejscowego koła emerytów i rencistów. 

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl, czyli przystanki bez koksowników, za to: urząd z trzecim wiceprezydentem, transmisje z obrad radnych z przerwami, uczniowie ze stypendiami, a dzielnice z odwiedzinami… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 15 stycznia 2026 16:30

Dlaczego w obliczu ataku zimy i mrozów, wzorem innych polskich miast, nie ustawiono na zabrzańskich ulicach i przystankach tradycyjnych „koksiaków”? Takie pytania zadawali sobie i nam w ostatnich dniach mieszkańcy, zwłaszcza ci zmuszeni do korzystania z komunikacji zbiorowej. W efekcie ludzie jadący we wczesnych godzinach rannych do pracy lub wracający późnym wieczorem musieli srogo marznąć oczekując na przyjazd autobusu lub tramwaju. Znalezienie odpowiedzi na postawione we wstępie pytania powinno być proste, dlatego wielkie było nasze zdziwienie, gdy nieoczekiwanie – uprzedzony o naszych dociekaniach – naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej Urzędu Miejskiego, Krzysztof Joniec zaczął ewidentnie unikać rozmowy z naszym dziennikarzem. Czyżby dlatego, że – według naszych nieoficjalnych ustaleń – to właśnie on miał na odprawie służb w ratuszu torpedować pomysł, jako… nieekologiczny i sprzeczny z ustawą antysmogową?! Mamy więc ZAKAZANE KOKSOWNIKI? – na to pytanie odpowiadamy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

 

JAK FENIKS Z POPIOŁÓW… – Koalicja Obywatelska wyraźnie odbudowuje i wzmacnia swoją rolę oraz znaczenie w nowym układzie sił władzy samorządowej w Zabrzu po tym, gdy wspierana przez KO Agnieszka Rupniewska poniosła spektakularną klęską i została odwołana przez mieszkańców z funkcji prezydenta Zabrza. Od poniedziałku (13 stycznia) wakujące od miesięcy stanowisko trzeciego wiceprezydenta miasta objął Jarosław Suszka – były wieloletni pracownik zabrzańskiego ratusza, ale też bardzo bliski współpracownik wiceprezydent Ewy Weber, który wspierał ją w licznych wydarzeniach wyborczych podczas kampanii prezydenckiej w sierpniu ubiegłego roku.

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: czołg nam tu jechał, nowy budżet i mniejsze zadłużenie, ZARI „tango down”, Górnik kupuje i zacznie sprzedawać, zmarł Tadeusz Nowotarski… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 08 stycznia 2026 13:22

Wielkie było zdziwienie (szok), ale i zaniepokojenie (niedowierzanie), gdy tuż przed świętami Bożego Narodzenia wieczorową porą na ulicach Zabrza pojawił się najprawdziwszy niemiecki czołg Leopard 1, choć na szczęście przyozdobiony w świąteczne świecidełka, a nie w barwy wojenne. Krótki filmik z nagraniem jego przejazdu lotem błyskawicy obiegł media społecznościowe, a chwilę potem portale informacyjne wiodących mediów krajowych. Ba, UŁAŃSKA FANTAZJA CZOŁOGISTY zrobiła wrażenie nawet na popularnym w Niemczech dzienniku Bild, który w swoim wigilijnym wydaniu doniósł o niemieckim wojskowym pojeździe na ulicach polskiego Zabrza. O tym kto stoi za tą akcją i że nie była ona do końca legalna, za to miała silny element marketingowy, piszemy w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

BUDŻET ZABRZA UCHWALONY – rzutem na taśmę, bo w przedostatni dzień grudnia, Rada Miasta w Zabrzu zatwierdziła budżet gminy na 2026 rok. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 17 radnych (niemal cały klub Koalicja Obywatelska-Nowe Zabrze, Prawo i Sprawiedliwość oraz Dariusz Walerjański z Dla Zabrza), 6 wstrzymało się od głosu (całe Przyjazne Zabrze, Łucja Chrzęstek-Bar z Dla Zabrza i Artur Libor z Nowego Zabrza), a tylko jeden (Sebastian Dziębowski z Dla Zabrza) był przeciw. To, co wydaje się kluczowe to fakt, iż mimo zapisania w budżecie konieczności emisji obligacji w celu zbilansowania wydatków, na koniec roku sumaryczne zadłużenie miasta zmniejszy się o 9 milionów złotych; Więcej…

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 525
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA