Kultura
Uczniowie oraz dorośli artyści z Zabrza zaprezentowali się podczas Festiwalu Chopinowskiego w Austrii Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 14 sierpnia 2017 12:26

ZABRZANIE W ŚWIECIE. Z udziałem zabrzańskich artystów-muzyków (zarówno tych dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży) w austriackim Kartause Gaming odbył się w miniony weekend 33. Festiwal Chopinowski. W trakcie tego cieszącego się międzynarodowym uznaniem wydarzenia, publiczność podziwiał występy twórców z całego świata. W tym zacnym gronie zaprezentowali się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. St. Moniuszki w Zabrzu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. W wydarzeniu tym w charakterze widza i gościa uczestniczyła także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W programie 33.Festiwalu Chopinowskiego w Kartause Gaming, który zrealizowany został przy współpracy m.in. Instytutu Polskiego w Wiedniu, znalazły się występy znakomitych solistów i zespół z Polski, Austrii, Francji, Korei Południowej oraz Kosowa. Publiczność mogła podziwiać zarówno koncerty kameralne, orkiestrowe, nocny koncert przy blasku świec połączony z czytaniem literatury, jak i występy solistów. Podczas festiwalu zaprezentowane zostały również utwory austriackich kompozytorów poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Z okazji 85. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, w Kartause Gaming wykonane zostały również utwory tego kompozytora.

 

 

Więcej…
 
Muzyczne Lato 2017: dzisiaj Kabaretowa Grupa Biesiadna! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora piątek, 04 sierpnia 2017 18:26

WYDARZENIA. Już niebawem - o godzinie 20 - startuje kolejny plenerowy koncert Muzycznego Lata. Tym razem na miłośników dobrej zabawy na terenie Śląskiego Rancho (ul. Webera 18) czeka KGB, czyli Kabaretowa Grupa Biesiadna. To żywiołowa kapela wykonująca szeroko pojętą muzykę biesiadną. Gra głównie na śląską nutę, ale w repertuarze ma także biesiadę polską, góralską i utwory własne. Rytmiczność, klimat wykonywanych utworów, sceniczny show i humor oraz łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością to niewątpliwe atuty grupy KGB i gwarancja niezapomnianych przeżyć wspólnego biesiadowania. Występują zarówno jako KGB oraz jako Wesoła Biesiada w okrojonym składzie. Więcej…

 
Bal królewski czy może Halloween? Sztuka aktorska, niebanalne układy taneczne i gra świateł. Uwspółcześniona wersja Kopciuszka podbiła serca publiczności Teatru Nowego Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 24 lipca 2017 13:03

LATO Z TEATREM. Mocno uwspółcześniona wersja „Kopciuszka” w reżyserii zabrzańskiego aktora Andrzeja Kroczyńskiego i w wykonaniu młodych uczestników II turnusu letnich warsztatów „Lato z Teatrem” przyciągnęła w niedzielne popołudnie do Teatru Nowego w Zabrzu niemałe tłumy. Rodzice, dziadkowie, krewni i znajomi dzieci występujących w przedstawieniu nie tylko przeżywali występ, a nierzadko teatralny debiut swych pociech i znajomych, ale też doskonale się bawili, a momentami nawet nieco wzruszali. Bo „Kopciuszek” w wersji wakacyjnej napisany i przygotowany został trochę na wzór kultowego już Shreka – na kanwie klasycznej bajki widz odnajduje wiele odniesień i nawiązań do współczesności, co wywołuje zazwyczaj salwę niewymuszonego śmiechu na widowni.

Więcej…
 
Wieczorne kino pod palmami Zabrza. Na początek Woody Allen i Ridely Scott Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 19 lipca 2017 10:16

ZAPROSZENIA. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza do letniego „Kina na plaży”, które zorganizowano w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza przy ul. Sienkiewicza 43 w Zabrzu. Miłośników dobrego kina czeka tam spotkanie z filmami największych reżyserów – produkcjami, które spotkały się z uznaniem krytyki i widzów na całym świecie.

 

Więcej…
 
Publiczność po brzegi wypełniła salę podczas pierwszego finału wakacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 10 lipca 2017 11:29

LATO Z TEATREM. Przedstawieniem nieco uwspółcześnionej adaptacji bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” na dużej scenie Teatru Nowego w Zabrzu zakończył się w niedzielę I turnus tegorocznych warsztatów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży „Lato z Teatrem”. Przybyli rodzice, dziadkowie i znajomi blisko setki młodych amatorskich aktorów tłumnie zapełnili wszystkie możliwe miejsca dla publiczności i byli świadkami naprawdę ciekawego i familijnego przedstawienia, przeplatanego licznymi scenami tanecznymi. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów i samego wielkiego teatralnego finału otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Więcej…
 
Dom pełen muzyki, tańca, recytacji i śpiewów – MDK 1 w Mikulczycach podsumował artystyczny rok szkolny Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:34

TWÓRCZOŚĆ MŁODZIEŻOWA. Tradycyjnie już wyjątkowy koncert artystyczny na podsumowanie kończącego się już roku szkolnego przygotowali młodzi wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Zabrzu – Mikulczycach. Właśnie dzisiejszego wieczoru licznie zgromadzona na obszernej sali gimnastycznej publiczność (głównie rodzice, opiekunowie i znajomi utalentowanych wykonawców miała okazję obejrzeć ciekawą kompilację śpiewów chóralnych, sztuki tańca scenicznego, występów instrumentalnych i wokalnych. Koncert – jak zwykle zresztą - prowadził i ciekawe wprowadzenia do poszczególnych występów wygłaszał Jerzy Kuczera, jeden z najbardziej znamienitych śląskich aktorów związany z Zabrzem i Teatrem Wyspiańskiego w Katowicach.

 

Więcej…
 
Festiwal Kwiatów już 24 i 25 czerwca! Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora środa, 14 czerwca 2017 14:39

IMPREZY. Miasto Zabrze już po raz jedenasty zaprasza do Miejskiego Ogrodu Botanicznego na Festiwal Kwiatów, który odbędzie się 24 i 25 czerwca. Tegoroczna edycja imprezy łączyć będzie nie tylko "Naturę, Sztukę i Piękno", co jest hasłem promocyjnym imprezy, ale również promować będzie ekologię i bezpieczeństwo!

Więcej…
 
Nocka w bibliotece Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 03 czerwca 2017 09:02

IMPREZA. Nasze miasto włącza się w ogólnopolskie obchody Nocy Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza do Czytelni Ogólnej przy ul. Wyzwolenia 4. Impreza rozpocznie się dziś o godz. 16 i potrwa do godz. 22. Więcej…

 
Hej, kredki w dłoń! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 29 maja 2017 18:06

PLASTYKA. Od 20 lat w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Tegoroczna edycja tej wyjątkowej imprezy odbędzie się 2 czerwca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej…
 
Do sztolni wlewa się woda! A otwarcie podziemnej atrakcji turystycznej coraz bliżej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 25 maja 2017 16:39

ATRAKCJE TURYSTYCZNE. Od początku tygodnia podziemna trasa Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zalewana jest wodą. Część z niej dostaje się w zabytkowe odrestaurowane miejsca w sposób naturalny, potem – na kolejnym etapie planowanego przygotowania trasy do zwiedzania – doprowadzana będzie z sieci wodociągowej. - Umyślne napełnianie wodą to kamień milowy dla naszej inwestycji, jeden z finalnych etapów prac przed planowanym uruchomieniem sztolni w całości dla ruchu turystycznego – zaznacza Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego. 

Napełnianie szlaku wodą najprawdopodobniej potrwa kilkanaście dni. Potem obiekt czekają testy szczelności oraz wodowanie dwóch zestawów łodzi, które będą obsługiwały ruch turystyczny. Łodzie napędzane są silnikami elektrycznymi i mogą zabrać jednocześnie do 24 osób. A już w wakacje odbędzie się testowy ruch turystów w różnych wariantach tras, montowana będzie także instalacja multimedialna.

Więcej…

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 86
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Zdjęcia przyrody i przemysłu

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 3 września

Max Steckel. Fotograf i wydawca

Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA