KORONAWIRUS

koronawirus
Kultura
Rusza festiwal Pendereckiego: na początek Kwartet Śląski! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora piątek, 26 listopada 2021 18:20

 

kameralnie.jpgPo pandemicznej przerwie do Zabrza powraca dzisiaj Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320. Chociaż organizatorzy nie zapomnieli o swojej publiczności w czasie lockdownu, opłakując śmierć Patrona Festiwalu filmową impresją Agnus Dei w trakcie internetowej edycji, dopiero teraz pożegnają Mistrza jego muzyką wykonywaną na żywo z udziałem publiczności. – Cieszę się niezmiernie, że udaje się kontynuować Festiwalowe działania wszak za rok hucznie będziemy obchodzić zbiegający się ze 100-leciem Miasta jubileusz 10- lecia Festiwalu. W tym roku zaś "Kameralnie", ale jak zwykle na najwyższym poziomie i ponownie z udziałem publiczności uczcimy jeszcze raz naszego Patrona Krzysztofa Pendereckiego. Bądźcie z nami od 26 do 30 listopada – zaprasza dyrektor Festiwalu Jurek Dybał. Tegoroczna, IX edycja to zapowiedź kolejnego spotkania muzyków najwyższego formatu. Tym razem usłyszymy: Massimo Mercelli, Sinfoniettę Cracovię i Kwartet Śląski.

 Dzisiaj (26 listopada) o godz. 19 w kopalni Guido wypełni Kwartet Śląski, który poza interpretacją jednego z ostatnich dzieł Pendereckiego IV kwartetu smyczkowego, towarzyszyć będzie włoskiemu fleciście Massimo Mercellemu. Wspólnie z tym wybitnym tym interpretatorem twórczości Polaka wykonają fletową wersję Kwartetu klarnetowego o znamiennym tytule Abschied/Pożegnanie.

Więcej…
 
Glenn Miller Orchestra zagra w Zabrzu! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 16 listopada 2021 10:06

MUZYKA. Najbardziej uwielbiana przez widzów big-bandowa kapela świata wystąpi w Polsce. 17 grudnia o godz. 19 zagra w Zabrzu w Domu Muzyki i Tańca! GLENN MILLER ORCHESTRA zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej, tegorocznej płyty. W tym roku zespół celebruje wielki jubileusz 35-lecia pod dyrekcją słynnego Wila Saldena - wspólnie zagrali aż 5000 koncertów! W skład orkiestry wchodzą najlepsi na świecie instrumentaliści. Historia grupy jest równie bogata, występowali m.in. z takimi gwiazdami jak: Frank Sinatra, Johnny Desmond czy Erik Delaney.

Więcej…
 
Szymborska, Pani z sąsiedztwa Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 25 października 2021 21:11

LITERATURA. Wczoraj na scenie kameralnej Teatru Nowego odbyło się spotkanie Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej z udziałem Michała Rusinka. Jego uczestnicy mogli poczuć przedsmak tego, co organizatorzy przygotowali w ramach literackiej konferencji naukowej Przed i po. Wisława Szymborska. Michał Rusinek przybliżył postać wybitnej polskiej poetki odkrywając zarówno fakty dotyczące Szymborskiej jako twórcy, jak i jako “pani z sąsiedztwa” – zwyczajnie niezwyczajnej.

Więcej…
 
W Zabrzu trwa jubileuszowy Festiwal Dramaturgii Współczesnej. Finał i ogłoszenie zwycięzcy w niedzielę Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora wtorek, 19 października 2021 23:37

SZTUKA TEATRALNA. Spektaklem „Ancora tu” w reżyserii Macieja Podstawnego, wystawionym w sobotę przez aktorów Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, rozpoczął się XX Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W niedzielę festiwalowa publiczność miała do wyboru dwie sztuki – „Pokłóć się ze mną” w reż. Julii Bochenek i Miłosza Broniszewskiego (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie) oraz „Niech prawo będzie z Wami” w reż. Anety Groszyńskiej (Teatr im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu). Dużym powodzeniem cieszą się też dyskusje z twórcami spektakli. Przed nami jeszcze wiele przedstawień, a także wydarzenia towarzyszące Festiwalowi. Całość potrwa do niedzieli 24 października. 

Więcej…
 
Premiery jedna za drugą, a potem festiwal Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 08 października 2021 10:37

TEATR. To już dzisiaj o godz. 19! Na deski naszej zabrzańskiej sceny zawita monodram “OdCinek” inspirowany dramatem Jeana Pierre’a Dopange  „Belfer” w wykonaniu Grzegorza Cinkowskiego (na zdjęciu). Sztuka zadaje wiele pytań – podejmując dialog z widzem porusza i bawi. Cinkowski "zastanawia się" jakim jest nauczycielem i aktorem, jakimi środkami dysponuje, kim są autorytety w dzisiejszym świecie i czy w ogóle jeszcze istnieją? Podejmuje z widzem/uczniem subtelną, a może jednak ryzykowną grę?

Więcej…
 
Najlepsze zdjęcia czeskiej uczelni fotograficznej do obejrzenia w Galerii Cafe Silesia Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 29 września 2021 21:11

WYSTAWY. W Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia (Zabrze, ul. 3 Maja 6) trwa jubileuszowa wystawa z okazji 30-lecia Instytutu Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. W jej ramach prezentowane są prace autorstwa aktualnych studentów z ostatnich pięciu lat. Wielu z nich może poszczycić się nagrodami i wyróżnieniami uzyskanymi w prestiżowych konkursach fotograficznych na całym świecie, na czele z Word Press Photo Contest.

Więcej…

 
Złota Maska dla Królowej Śniegu Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 14 września 2021 12:35

TEATR. Wczoraj, na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województwa śląskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu. Teatr Nowy w Zabrzu otrzymał Złotą Maskę za spektakl Królowa Śniegu dla młodych widzów. Wielkie widowisko zaprezentowane zostało w Domu Muzyki i Tańca. Na dużą scenę zaadoptowano je, gdyż w teatrze ze względów epidemicznych oglądnęło by je bardzo mało osób.

Więcej…
 
Za kilka godzin rusza Carbon Silesia Festival: 35 zespołów na trzech scenach. Granie przez dwa dni od wieczora do rana Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora piątek, 03 września 2021 16:40

 

Dzisiaj w naszym mieście startuje nowa impreza muzyczna: Carbon Silesia Festival. Na trzech muzycznych scenach ustawionych już na terenie Sztolni Królowa Luiza (Zabrze, ul. Wolności 408-410) wystąpi w sumie 35 artystów prezentujących różne nurty muzyczne: house, funk, soul czy disco. Występy dadzą najciekawsi twórcy muzyki elektronicznej z kraju i świata, czyli m.in.: Gorgon City, Booka Shade Live, Tiger& Woods, Kamp!, Rysy, Technimatic, Gooral, Catz’n Dogz czy BOKKA. Imprezei będzie towarzyszyło studio festiwalowe, w którym odbędą się spotkania z najciekawszymi postaciami polskiej sceny kulturalnej. W trakcie wydarzenia muzycy, artyści, producenci, promotorzy i dziennikarze będą dyskutowali o twórczości, produkcji i karierach występujących ekip.

Więcej…
 
W sobotę koncert! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 24 sierpnia 2021 08:31

FILHARMONIA. Rozpoczęcie 72. sezonu artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej 2 września, natomiast już w nadchodzącą sobotę – 28 sierpnia – o godz. 16 zabrzańscy filharmonicy zapraszają melomanów do kościoła św. Wawrzyńca w Zabrzu na koncert,Razem w Mikulczycach. Solistą będzie młody, utalentowany baryton Dawid Czerwiński. W jego wykonaniu usłyszymy m.in. arie i pieśni Haendla, Francka i Moniuszki.

Więcej…
 
Trwają prace przy tworzeniu pomnika prof. Zbigniewa Religi. Prezydent Zabrza odwiedziła pracownię mistrza – wybitnego rzeźbiarza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora niedziela, 08 sierpnia 2021 22:31

RZEŹBIARSTWO. Do końca sierpnia potrwa drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi. Obecne działania twórcze artysty polegają na nakładaniu gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowaniu wstępnym oraz pracy rzeźbiarskiej nad całością pomnika. Pod koniec minionego tygodnia, z wizytą w pracowni mistrza – prof. Krzysztofa Nitscha – gościli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego - Michał Wadowski.

 

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 106
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA