Kultura
Dom pełen muzyki, tańca, recytacji i śpiewów – MDK 1 w Mikulczycach podsumował artystyczny rok szkolny Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora poniedziałek, 19 czerwca 2017 20:34

TWÓRCZOŚĆ MŁODZIEŻOWA. Tradycyjnie już wyjątkowy koncert artystyczny na podsumowanie kończącego się już roku szkolnego przygotowali młodzi wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Zabrzu – Mikulczycach. Właśnie dzisiejszego wieczoru licznie zgromadzona na obszernej sali gimnastycznej publiczność (głównie rodzice, opiekunowie i znajomi utalentowanych wykonawców miała okazję obejrzeć ciekawą kompilację śpiewów chóralnych, sztuki tańca scenicznego, występów instrumentalnych i wokalnych. Koncert – jak zwykle zresztą - prowadził i ciekawe wprowadzenia do poszczególnych występów wygłaszał Jerzy Kuczera, jeden z najbardziej znamienitych śląskich aktorów związany z Zabrzem i Teatrem Wyspiańskiego w Katowicach.

 

Więcej…
 
Festiwal Kwiatów już 24 i 25 czerwca! Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora środa, 14 czerwca 2017 14:39

IMPREZY. Miasto Zabrze już po raz jedenasty zaprasza do Miejskiego Ogrodu Botanicznego na Festiwal Kwiatów, który odbędzie się 24 i 25 czerwca. Tegoroczna edycja imprezy łączyć będzie nie tylko "Naturę, Sztukę i Piękno", co jest hasłem promocyjnym imprezy, ale również promować będzie ekologię i bezpieczeństwo!

Więcej…
 
Nocka w bibliotece Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 03 czerwca 2017 09:02

IMPREZA. Nasze miasto włącza się w ogólnopolskie obchody Nocy Bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza do Czytelni Ogólnej przy ul. Wyzwolenia 4. Impreza rozpocznie się dziś o godz. 16 i potrwa do godz. 22. Więcej…

 
Hej, kredki w dłoń! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 29 maja 2017 18:06

PLASTYKA. Od 20 lat w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Tegoroczna edycja tej wyjątkowej imprezy odbędzie się 2 czerwca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej…
 
Do sztolni wlewa się woda! A otwarcie podziemnej atrakcji turystycznej coraz bliżej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 25 maja 2017 16:39

ATRAKCJE TURYSTYCZNE. Od początku tygodnia podziemna trasa Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu zalewana jest wodą. Część z niej dostaje się w zabytkowe odrestaurowane miejsca w sposób naturalny, potem – na kolejnym etapie planowanego przygotowania trasy do zwiedzania – doprowadzana będzie z sieci wodociągowej. - Umyślne napełnianie wodą to kamień milowy dla naszej inwestycji, jeden z finalnych etapów prac przed planowanym uruchomieniem sztolni w całości dla ruchu turystycznego – zaznacza Andrzej Mitek, rzecznik prasowy Muzeum Górnictwa Węglowego. 

Napełnianie szlaku wodą najprawdopodobniej potrwa kilkanaście dni. Potem obiekt czekają testy szczelności oraz wodowanie dwóch zestawów łodzi, które będą obsługiwały ruch turystyczny. Łodzie napędzane są silnikami elektrycznymi i mogą zabrać jednocześnie do 24 osób. A już w wakacje odbędzie się testowy ruch turystów w różnych wariantach tras, montowana będzie także instalacja multimedialna.

Więcej…

 
Po koncercie inauguracyjnym w Zabrzu, trwa w całej aglomeracji jubileuszowa edycja Metropolitalnego Święta Rodziny Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora wtorek, 23 maja 2017 10:28

ŚWIĘTO RODZINY. W wielu miastach i powiatach Śląska trwa Metropolitalne Święto Rodziny, zainaugurowane w minioną sobotę podczas uroczystego koncertu w Domu Muzyki i Tańca. Tym razem na scenie wystąpili: zespół Carrantuohill z Anną Buczkowską oraz grupa tańca irlandzkiego „Sałakę”. Oficjalnej inauguracji jubileuszowej, X edycji tego wydarzenia dokonali: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu. Została ona zorganizowana w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu zorganizowania imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. senator Krystyna Bochenek.

 

Więcej…
 
O Hrabalu i nie tylko, czyli spotkanie z pisarzem, który Czechy ukochał Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 11 maja 2017 10:29

 

WYDARZENIA. - Bohumil Hrabal był dla mnie przewodnikiem po Czechach, furtką, przez którą wszedłem w tę kulturę. Teraz chciałbym spłacić dług i zostać przewodnikiem po Hrabalu – mówi Aleksander Kaczorowski o wydanej w 2016 roku biograficznej książce "Hrabal. Słodka apokalipsa". Autor będzie gości - w czytelni ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu - jutro (12 maja) o godz. 17. Aleksander Kaczorowski jest twórcą wszechstronnym. Na swoim pisarskim koncie ma także inną książkę o Hrabalu ("Gra w życie"), a także biografię Václava Havla ("Havel. Zemsta bezsilnych"), tom rozmów "Europa z płaskostopiem" oraz powieść "Praskie łowy". Jest także autorem zbiorów esejów: "Praski elementarz" i "Ballada o kapciach" oraz tłumaczem literatury czeskiej, m.in. prozy Bohumila Hrabala, Egona Bondy’ego i Josefa Škvoreckiego. To jeden z najwybitniejszych znawców i popularyzatorów kultury czeskiej w Polsce.

Więcej…
 
Film oparty na życiu Jana Banasia wchodzi 12 maja na ekrany kin. Byliśmy na przedpremierze. Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 06 maja 2017 16:21

KINO. Gwiazdy, film Janusza Kidawy-Błońskiego, którego kanwą są losy Jana Banasia, legendarnego piłkarza Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, kręcony był od 2014 roku. Wreszcie pokazano go przedpremierowo w Zabrzu i okazało się, że nie jest to historia sportowca, lecz głównie dramat… miłosny. Jest też trochę polityki, historii, wiele zabrzańskich smaczków. O piłce nożnej również, ale jakby między innymi. Film powstał dzięki współfinansowaniu m.in. miasta Zabrze i Domu Muzyki i Tańca, a pomysł na niego został podsunięty reżyserowi siedem lat temu podczas jego wizyty w Urzędzie Miejskim. Więcej…

 
Poznają żydowskie dzieje miasta Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 02 maja 2017 13:19

HISTORIA. Do 19 maja uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu biorą udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu. Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 290 szkołach w około 190 miejscowościach całej Polski.

Więcej…
 
Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało na dziś i kolejne wolne dni od pracy specjalne atrakcje Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 01 maja 2017 09:47

MAJÓWKA. Na najdłuższy w tym roku weekend zaprasza do siebie Muzeum Miejskie. Dziś i w kolejne dni placówka czynna jest w godzinach 10 - 14. Do 3 maja czynna będzie wystawa prac słynnego Nikifora, jednego z najsławniejszych malarzy naiwnych na świecie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Będą też organizowane warsztaty plastyczne dotyczące Nikifora oraz flagi RP.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 85
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Kawa i herbata po mieszczańsku

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 20 czerwca


Dzbanki firmy Bauscher z kolekcji Beaty i Witolda Goczołów.

Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA