Kultura
Rusza zabrzański festiwal teatralny. Do przyszłej niedzieli na kilku scenach wystawionych zostanie kilkanaście spektakli Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora sobota, 14 października 2017 00:05

RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA. To już dzisiaj wieczorem zainaugurowana w Zabrzu zostanie XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”. To artystyczne wydarzenie od szesnastu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru - ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym...

Poniżej prezentujemy szczegółowy program tegorocznego festiwalu:

14 października, sobota, godz. 18.00
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU
Dorota Masłowska / Teatr Ludowy w Krakowie
Scena Teatru Nowego w Zabrzu

 

Więcej…
 
Przedszkolaki "pasowane" Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 03 października 2017 11:50

BIBLIOTEKA. W ostatnim tygodniu września Filia nr 11 MBP w Zabrzu zorganizowała uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” zabrzańskich przedszkolaków. Gośćmi bibliotekarzy były przedszkolaki z Przedszkola nr 46 z grupą „Stokrotek” oraz przedszkolaki z Językowej Akademii Przedszkolaka „Magic Fairyland”. Rozmawiano o pierwszych oznakach jesieni, dzieci stworzyły własne wielokolorowe liście.

Więcej…
 
Rowerem i obiektywem Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 02 października 2017 14:47

WYSTAWA. W sercu Wielkopolski… to tytuł fotoreportażu jaki można obejrzeć w bibliotece III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Sienkiewicza . Autorką zdjęć jest Małgorzata Kaczmar, nauczycielka języka niemieckiego.  To nie pierwsza ekspozycja fotografii jaką pokazuje publicznie. Wcześniej były to zdjęcia przyrody oraz także powstałe z siodełka. Tym razem jest to zbiór będący pokłosiem jej wakacyjnych wojaży po Polsce.

Więcej…
 
Wieczorem w sztolni Luiza wybrzmi "Siedem bram Jerozolimy". Na plenerowej scenie zaprezentuje się ponad 200 artystów! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora piątek, 29 września 2017 16:38

KONCERTY. Trwający od ubiegłego weekendu V Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego za kilkadziesiąt minut osiągnie swój wielki finał. Zakończy go plenerowy koncert Siedem bram Jerozolimy w kompleksie Sztolnia Królowa Luiza, która nota bene od jutra zacznie udostępniać turystom swoje podziemne korytarze. Początek dzisiejszego koncertu o godzinie 19, a wystąpią: Iwona Hossa (sopran), Karolina Sikora (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor), Piotr Nowacki (bas), Sławomir Holland (narrator) oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Chór Filharmonii Krakowskiej - w sumie ponad 200 artystów! Więcej…

 
Wywiad rzeka z prof. Zembalą już w sprzedaży. Dziś odbyła się prezentacja książki Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora wtorek, 19 września 2017 22:18


ŚCCS. Prezentacja książki Dawida Kubiatowskiego, Spotkania Opowieść o wierze w człowieka – wywiadu rzeki z prof. Marianem Zembalą – w auli im. prof. Zbigniewa Religi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu była dziś nie tylko okazją do wysłuchania fascynujących wspomnień głównego bohatera tej publikacji, ale do spotkania wielu medycznych sław, które swą karierę i sukcesy w kardiologii i kardiochirurgii zawdzięczają – podobnie jak prof. Zembala – nieżyjącemu już prof. Relidze. – Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze – podkreśla skromnie wybitny kardiochirurg. W spotkanie, trwające blisko dwie godziny ubarwiły muzyczne wstawki – tematycznie związane ze wspomnieniami profesora – w wykonaniu innego wybitnego zabrzanina, wirtuoza akordeonu, Marcina Wyrostka.

Więcej…
 
Ludzka solidarność na świecie tematem plenerowej wystawy fotograficznej przed Domem Muzyki i Tańca Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora czwartek, 14 września 2017 18:55

WYSTAWY. „Ja i Ty. W poszukiwaniu nowej solidarności” – to tytuł plenerowej wystawy fotograficznej, którą już od dzisiaj można oglądać przed Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu przy ul. gen. de Gaulle'a 17. Składa się na nią 80 wielkoformatowych zdjęć opatrzonych opisami, teksty merytoryczne, program edukacyjny oraz kampania medialna. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik. Zdjęcia prezentowane będą do 25 października br.

 

Więcej…
 
Zobacz Borsigwerk z przewodnikami. Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 08 września 2017 11:17

IMPREZY. Jutro 9 września (godz. 11) w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa z rogu ulic Okrzei i Rodziwiczówny ruszy zwiedzanie Borsigwerku, najstarszej i najbardziej niezwykłej kolonii robotniczej na Górnym Śląsku, nazywanej również „robotniczym eldorado”. Kolonię zbudował przemysłowiec z Berlina, Albert Borsig, w latach 1863-1878.

Więcej…
 
Dziś zaczyna się tu sezon Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 08 września 2017 09:28

MUZYKA. Filharmonia Zabrzańska zaprasza na koncert inaugurujący 68. sezon, który odbędzie się dziś 8 września, o godz.18 przy ul. Park Hutniczy 7. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Jakowicz, jeden z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec. Orkiestrę poprowadzi Sławomir Chrzanowski. Wieczór wypełnią dwa wielkie arcydzieła - Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena oraz Symfonia d-moll  Cesara Francka.

Więcej…
 
Highway i nie tylko, czyli zabawa w hutniczym Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 07 września 2017 11:07

FESTYN. Rada Dzielnicy Centrum Północ w Zabrzu zaprasza 9 września na Festyn Rodzinny, który odbędzie się w godz. 12-22 w Parku Hutniczym przy ul. Mikulczyckiej. W trakcie pikniku zaplanowano m.in. jarmark z zabawkami, miodami, oscypkami i rzemiosłem artystycznym. Więcej…

 
W rocznicę wielkiej wizyty Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora środa, 06 września 2017 13:44

WYSTAWA. „Generał Charles de Gaulle na Śląsku. W 50. rocznicę historycznej wizyty” - to tytuł nowej ekspozycji, którą przygotowało Muzeum Miejskie w Zabrzu. Można ja będzie zwiedzać od 9 września do 29 października. We wrześniu tego roku minie równo 50 lat od historycznej wizyty w Polsce prezydenta Republiki Francuskiej, Generała Charlesa de Gaulle’a. Jego wizyta miała wówczas w historiografii i pamięci świadków, ogromne znaczenie. Do komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjechał wówczas nie tylko przedstawiciel demokratycznych państw zachodnich, ale przede wszystkim mąż stanu, o renomie świetnego polityka, wybitnego żołnierza i dowódcy. A jednym z miast, które odwiedził, było właśnie robotnicze Zabrze.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 87
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Historia dworców kolejowych

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: od 16 września


Zabrzańska siódemka

Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA