Kultura
O Ormianach w Muzeum Górnictwa Węglowego Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora poniedziałek, 20 lutego 2017 10:03

CENTRUM. Wprawdzie w Muzeum Górnictwa Węglowego jeszcze do końca marca potrwa rozpoczęta niespełna miesiąc temu inwentaryzacja zbiorów, uniemożliwiająca zwiedzanie ekspozycji, jednak nie oznacza to, że w placówce brak innych, ciekawych wydarzeń kulturalnych. Jak choćby dzisiejsza prelekcja Bogdana Kasprowicza, zatytułowana Rok 2017 Rokiem Ormian Polskich, na którą do Sali witrażowej na godziną 16 zapraszają muzealnicy wraz z zabrzańskim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Więcej…

 
Recital fortepianowy pod ziemią Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 11 lutego 2017 19:07

\MUZYKA. 12 lutego (godz. 18) Kopalnia Guido przeniesie swoich gości do dziewiętnastowiecznego saloniku, w którym będzie można wysłuchać dzieł największych muzycznych klasyków. W wyjątkowym wnętrzu podziemnej sali koncertowej, Piotr Kościk odtworzy najznamienitsze utwory Chopina i innych kompozytorów. Artysta ten u w roku 2014 ukończył studia magisterskie na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Obecnie jest studentem studiów podyplomowych we florenckiej Scuola di Musica di Fiesole.

Więcej…
 
NOWY GŁOS W KIOSKACH: Dlaczego sąd posłał byłego prezydenta Zabrza na 25 lat do więzienia? Poważne nieprawidłowości w wydziale meldunkowym magistratu. Chodniki jak lodowa tafla i ani jednego mandatu. Tajemnica gangsterskiej egzekucji. Grozi nam epidemia? Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 01 lutego 2017 19:42

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie już od czwartkowego rana w kioskach i salonach prasowych do nabycia najnowsze wydanie drukowanego GŁOSu - najstarszego, najbardziej profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i kontrowersyjnych tematów z lokalnego życia miasta. Tylko tutaj znajdziecie Państwo przygotowane dla naszych Czytelników poszerzone, rozbudowane informacje i publikacje niedostępne w sieci.

Wśród przygotowanych artykułów polecamy szczególnie następujące publikacje:

- JERZY G. ZABIŁ Z PREMEDYTACJĄ – w czołówkowym artykule na pierwszej stronie relacjonujemy szczegóły ustnego uzasadnienia sądowego prawomocnego wyroku, w którym byłego lewicowego prezydenta Zabrza skazano na 25 lat więzienia za zabicie swego znajomego i wierzyciela Lecha Frydrychowskiego. Przypominamy też chronologię najważniejszych zdarzeń w tej sprawie i sylwetkę samego samorządowca.

- MELDUNKOWE BEZPRAWIE – kontrola służb wojewody w Urzędzie Miejskim w Zabrzu wykazała szereg istotnych nieprawidłowości w wydziale zajmującym się sprawami meldunkowymi zabrzan. Zarzuty są poważne, a wpadki urzędników kuriozalne. W obszernym artykule przedstawiamy szczegółowe ustalenia.

- GMINNE LODOWISKO – chodniki są w mieście zaśnieżone i oblodzone, ale urzędnicy nie widzą problemu. Zaś straż miejska przez miesiąc nie wystawiła nawet jednego mandatu ślamazarnym zarządcom terenów narażającym na szwank nasze zdrowie.

- EGZEKUCJA NA ŚWIADKU – bulwersująca i wstrząsająca historia gangsterskich rozrachunków w samym centrum Zabrza wyszła na światło dzienne. Śledztwo prowadzi elitarny wydział Prokuratury Krajowej na Śląsku.

 

Więcej…
 
Dęta Makoszowy dmie dwa razy Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora środa, 11 stycznia 2017 14:27

MUZYKA. Orkiestra Dęta Makoszowy pod batutą Henryka Mandrysza wystąpi dwa razy pod rząd. Dzisiaj (11 stycznia) o godz. 17 da koncert  w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności. Jutro (także o godz. 17) zagra w Miejskim Ośrodku Guido przy ul. 3 Maja. Orkiestrze towarzyszyć będą soliści:   Anna Jaskółka Haśnik – sopran i Ireneusz Miczka – baryton.

Więcej…
 
KZK GOP też uruchamia dodatkowe kursy na Sylwestra pod Spodkiem Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora środa, 28 grudnia 2016 12:16

DODATKOWE AUTOBUSY I TRAMWAJE. KZK GOP także szykuje się do hucznej imprezy sylwestrowej przed katowickim Spodkiem, uruchamiając dodatkowe linie tramwajowe i kursy autobusów. Niestety, w okolicach Spodka i Ronda tramwaje nie pojadą w ogóle. Tramwaje już pół godziny po północy w Sylwestra zaczną zmieniać zwykłe trasy, na które powrócą w Nowy Rok, około godziny 14. Autobusy zmiany obejmą w Sylwestra około godziny 14, skończą zaś obowiązywać około godziny 8 w Nowy Rok. Więcej…

 
Zostaw auto w domu. Z Sylwestra wróć pociągiem Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora środa, 28 grudnia 2016 11:58

KOMUNIKACJA. Aż sześć dodatkowych kursów pociągów przygotowały Koleje Śląskie na sylwestrową noc. Godziny połowy z nich zostały zaplanowane tak, aby imprezowicze mogli wrócić z największej zabawy w regionie - Sylwestrowej Mocy Przebojów. Jak szacują jej organizatorzy, na placu przed katowickim Spodkiem w sylwestrową noc może pojawić się ponad 60 tys. osób. Krótko po jej zakończeniu wyjadą z Katowic trzy pociągi w trzech różnych kierunkach (do Gliwic, Tychów i Zawiercia). Zatrzymają się one na 31 stacjach w 14 miejscowościach, w tym w Zabrzu. Pociąg do Gliwic przez Zabrze odjedzie o godzinie 1.10 z peronu 2. Koszty przejazdu pociągiem specjalnym nie będą się różnić od taryfy obowiązującej na co dzień. Specjalnie w tym dniu w hali głównej dworca w Katowicach przez całą noc będą działać trzy kasy Kolei Śląskich. Bilety będzie można kupować również w biletomatach. Rozkład jazdy sylwestrowych pociągów był konsultowany m.in. z KZK GOP. Godziny odjazdów wszystkich nocnych pociągów można sprawdzić w rozkładzie jazdy na stronie www.kolejeslaskie.com. Więcej…

 
Zostań przewodnikiem podziemi Zabrza Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 26 grudnia 2016 21:19
TURYSTYKA.PRACA. To propozycja dla tych, którzy interesują się historią górnośląskiego przemysłu i lubią nowe wyzwania oraz pracę z ludźmi: do 29 stycznia można nadsyłać zgłoszenia na kurs przewodników po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza.  Rozmowy kwalifikacyjne odbywać się będą w w lutym. Zaraz po nich rusza szkolenie. Więcej…
 
Książka księdza Knosały w prezencie Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 18 grudnia 2016 16:35

HISTORIA. Nie wiecie, co podarować najbliższym i przyjaciołom na święta? Podpowiadamy i polecamy książkę „Historia miasta Zabrze”, autorstwa ks. Józefa Knosały w pierwszym polskim przekładzie. Publikacja przedstawia historię Zabrza od pradziejów do lat 20. XX wieku. Stanowi ją zestawienie najważniejszych faktów i wydarzeń z historii miasta. Oprócz wydarzeń politycznych, rozwoju przemysłu, dziejów szkolnictwa, powstawania parafii czy rozwoju służby zdrowia pomieszczono tu również wiele faktów z życia codziennego mieszkańców.

Więcej…
 
Resonans con tutti znów obsypany złotem Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 15 grudnia 2016 17:27

MUZYKA. Po niedawnym zdobyciu złota w międzynarodowym konkursie w Rybniku, zabrzański chór Resonans con tutti otrzymał Grand Prix II Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. Józefa Świdra, który odbył się w Cieszynie. Ponadto naszemu zespołowi przyznano puchar rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór inspirowany folklorem.  

Więcej…
 
Kapela góralska, dęta orkiestra, anioły, żywe choinki... Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora środa, 14 grudnia 2016 14:52

IDĄ ŚWIĘTA. Na placu Wolności trwa Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy. Już w najbliższy piątek, 16 grudnia, organizatorzy Jarmarku zapraszają na imprezę "Idą Święta 2016". Atrakcji dla najmłodszych i tych nieco starszych mieszkańców z pewnością nie zabraknie. Zabawa rozpocznie się już o godz. 14.30 koncertem kapeli góralskiej "Jaworowe Skrzypce", przeplatany anegdotami i opowieściami o świętach.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 83
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Nowa sześćdziesiątka! Rozdajemy prezenty!

gdzie: Muzeum Miejskie, ul.  Powstańców Śląskich 3, tel. 32 271 56 89

kiedy: 16 lutego (godz. 17)

"Pewniak" w każdy czwartek. 60 lecie Głosu Zabrza i Rudy Sląskiej

Więcej …
 
Barwne Zabrze

gdzie: Miejski Ośrodek Kultury Guido, ul. 3 Maja 91a, tel. 32 278-08-02

kiedy: do 27 marca


Inspiracje malarstwem Gianniego Turelli - wystawa

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA