Natura(lnie) w Zabrzu. Gra terenowa w lesie i finał konkursu fotograficznego na zakończenie kolejnego roku szkolnego z ekologią Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    środa, 07 czerwca 2023 13:09

W STRONĘ NATURY. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu Rokitnicy zorganizowano 31 maja finał III edycji ogólnomiejskiego projektu ekologicznego „Natura(lnie) w Zabrzu”. Tym razem jednak zamiast okolicznościowej akademii, organizatorzy - korzystając z pięknej pogody - przeprowadzili grę terenową „Natura(lnie) w lesie”, podczas której uczniowie zmierzyli się z wyzwaniami językowymi, literackimi, chemicznymi i przyrodniczymi. Spacer po okolicznym terenie był jednak nie tylko intelektualną rozrywką, ale i szansą na zachłyśnięcie się pięknem natury. Potem zaś nauczyciele i uczniowie odebrali podziękowania i upominki zachęcające do kolejnych działań proekologicznych.

 

Przez cały mijający rok szkolny, realizację projektu wspierało Miasto Zabrze, Miejski Ogród Botaniczny, Program Aktywności Lokalnej Zandka oraz spółka FCC Polska odpowiedzialna za prowadzenie regionalnej stacji przetwarzania odpadów a także punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w naszym mieście. Inicjatywa zyskała też honorowy patronat prezydent Małgorzaty Mańki – Szulik.

Jednakże głównym inicjatorem, mózgiem operacyjnym całego ekologicznego przedsięwzięcia i grupą koordynującą całość działań pomiędzy szkołami różnych szczebli jest niezmiennie kobiecy team nauczycielski (na zdjęciu) w składzie: Sylwia Kot (II LO w Zabrzu), Anna Foltyn - Simka i Anna Koenigshaus (IV LO w Zabrzu) oraz Katarzyna Krulicka (SP 31 w Zabrzu). To właśnie one jako pierwsze zaangażowały zabrzańskie szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, a nawet kluby seniora, wiedzione głębokim przekonaniem, że współodpowiedzialność za środowisko nie zależy od wieku, ale od świadomości jednostki.

- Naszym celem jest ekologiczna edukacja dzieci i młodzieży nastawiona na działania zmieniające codzienne nawyki, które są szkodliwe dla zdrowia i stanu naszej planety. Tym razem chcemy pokazać uczniom zalety diety planetarnej, nauczyć postawy mądrego konsumenta i zachęcić do edukowania młodszych od siebie w klasach 1-3 i przedszkolach – podkreśla Sylwia Kot.

Wracając do ostatniego finału akcji - w grze terenowej wzięło udział 21 czteroosobowych szkolnych drużyn uczniowskich. Trasa prowadziła przez las, miała nieco ponad 2,5 km, zaczynała się i kończyła na terenie IV LO przy ul. Andersa.

- Młodzież miała do wykonania 11 zadań koncentrujących się na bioróżnorodności lasu, które realizowały materiał takich przedmiotów jak biologia, geografia, języki obce, język polski (dyktando online), chemia. Zaproszony leśnik uczył dokonywania pomiarów drzew, można było m. in. zbadać zjawisko eutrofizacji wody w strumieniu przepływającym przez las, poćwiczyć wykorzystanie nowych technologii (aplikacja do rozpoznawania roślin PlantNet), nauczyć się poprawnej segregacji śmieci, przećwiczyć elementy pierwszej pomocy. Przede wszystkim jednak zależało nam, by uczniowie znaleźli chwilę na refleksję, odetchnęli świeżym powietrzem, poczuli zapach lasu, zastanowili się nad tym, co czujemy dotykając mchu - relacjonuje przebieg imprezy Anna Koenigshaus z IV LO.

Nadto grupy, które zakończyły grę i oczekiwały na ogłoszenie wyników, mogły uszyć własnoręcznie torbę bawełnianą lub wielorazowy woreczek na owoce i warzywa oraz skorzystać z otwartej lekcji capoeiry prowadzonej przez trenera. Po podsumowaniu całodziennych zmagań i zdobytych punktów w różnych konkurencjach okazało się, że grę terenową wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu (ul. Królewska 4), przed Zespołem Szkół Spożywczych (ul. Franciszkańska 13) oraz VIII LO (ul. Korczoka 98).

Podczas tego samego spotkania rozdano także nagrody w ramach Miejskiego Konkursu Fotograficznego „Drzewa – strażnicy zmian klimatycznych". Uczestnicy tych zmagań fotografowali piękne zabrzańskie okazy dendrologiczne i osobiście sprawdzali czy ich obwód pozwala ubiegać się o nadanie im statusu pomnika przyrody. Niestety, okazało się, że część młodych uczestników nie zrozumiało zadań tych zmagań i przesłali zdjęcia pięknych drzew, ale spoza naszego miasta. Niestety, te prace trzeba było odłożyć na bok ze względu na niezgodność z regulaminem. Natomiast organizatorzy wydarzenia zapewniają, że w najbliższym czasie zamierzają potwierdzić czy pomiary były prawidłowe i rozpocząć procedurę przyznawania tym drzewom statusu pomnika przyrody w mieście!

Najpiękniejsze zdjęcie okazało się zostać wykonane przez Natana Wolskiego z SP 36 (pl. Warszawski 6) i prezentuje ono piękny, dorodny buk rosnący przy ul. Bohaterów Warszawskich nieopodal Muzeum Górnictwa Węglowego. W zmaganiach z aparatem fotograficznym na podium znaleźli się także: Anna Przybyła z SP 35 (ul. Sitki 55) oraz Maciej Skwarek z SP 31 (ul. Jordana 7). Fundatorem nagród była wspomniana spółka FCC Polska.

Tymczasem już następnego dnia po miejskim finale akcji, zespół projektowy, który wymyślił „Natura(lnie) w Zabrzu” wziął udział w seminarium naukowym „Solidarnie i wspierająco w szkole" organizowanym przez Instytut Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zabrzańskie nauczycielki zaprezentowały referat „Naturalnie w Zabrzu – dobre ekopraktyki projektowe", w którym przedstawiły, a jaki sposób od trzech lat wspólnie pracują i integrują zabrzańskie szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, przedszkola i kluby seniora w działaniach ukierunkowanych na uwrażliwienie na zmiany klimatyczne i bioróżnorodność.

 

 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 23 z 7 czerwca 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» PSZOK znów otwarty

GOSPODARKA ODPADAMI. Od dziś Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Cmentarnej 19F jest ponownie otwarty. Do PSZOKu można dostarczyć nieodpłatnie odpady, które są okresowo odbierane bezpośrednio z wyznaczonych miejsc...

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Bat na trucicieli. Nad kominami zabrzańskich domostw już niebawem będzie krążyć specjalistyczny dron

W STRONĘ NATURY. Dzięki pełnemu dofinansowaniu z programu Inicjatywa Antysmogowa Marszałka Województwa Śląskiego, Zabrze zakupiło pierwszy w historii miasta dron wyposażony w kamerę oraz specjalną sondę do mierzenia składu dymu...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA