Reklama
REKLAMA
Gminne lokale za pół ceny Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    niedziela, 24 kwietnia 2011 18:42

MIESZKANIA. Wygląda na to, że w Zabrzu definitywnie mamy już za sobą inwestycyjny boom na rynku nieruchomości. Widać to dobrze w Urzędzie Miejskim, który ma coraz większe kłopoty ze zbyciem pojedynczych, wybranych mieszkań komunalnych na rynku wtórnym. Do przetargów zgłasza się bowiem coraz mniej chętnych, więc ceny wywoławcze tych nieruchomości gwałtownie spadają, nawet o połowę! W efekcie dość przyzwoite mieszkanie można już kupić za tyle samo, co mały samochód.

W połowie lutego prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała zarządzenie, umożliwiające sprzedaż dziesięciu mieszkań komunalnych z 50-procentowym upustem. Otóż - dla przykładu - 31-metrową kawalerkę na osiedlu przy ul. Kosmowskiej w Rokitnicy (pokój, kuchnia, łazienka) będzie być może nabyć już za 33 tysiące złotych (taka jest cena wywoławcza). Z kolei 43-metrowe lokum przy ul. Turystycznej na osiedlu Janek (dwa pokoje, kuchnia, łazienka, przedpokój) może kosztować tylko 44 tysiące złotych. Najdroższe mieszkanie ze wspomnianego „pakietu” (przy ul. Nyskiej w Rokitnicy) wyceniono wstępnie na 48 tysięcy złotych. Na chętnych czekają też nieruchomości na osiedlu Helenka.

Co wpływa na tak radykalne obniżenie cen zabrzańskich nieruchomości? Jak tłumaczy Magdalena Korzeniowska, naczelnik Wydziału Obrotu Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Zabrzu, przyczyn jest kilka. - Swoje na pewno zrobił kryzys gospodarczy, ludzie już znacznie ostrożniej wydają większą gotówkę. Podrożały też kredyty mieszkaniowe, a banki zaostrzyły wymagania stawiane klientom. Jej zdaniem spadek zainteresowania zabrzańskimi nieruchomościami daje się zauważyć już od połowy 2010 roku.

Warto jednak podkreślić, że wystawiane za połowę ceny lokale – choć nigdy nie są sprzedawane z lokatorami „w spadku” – często wymagają gruntownego remontu. A to oznacza, że do ceny zakupu trzeba jeszcze doliczyć wiele tysięcy złotych.

Sama procedura ubiegania się o taki gminy lokal nie jest skomplikowana. Na podstawie wydanego zarządzenia prezydenta, odpowiedni wydział Urzędu Miejskiego publikuje w prasie i na stronie internetowej urzędu ogłoszenie o zbywaniu lokalu w trybie przetargu, który ma zazwyczaj formę licytacji ustnej. Mieszkanie zostanie sprzedane temu, kto w wyznaczonym miejscu i porze zaproponuje najwyższą cenę. Jeśli na dany lokal będzie tylko jeden chętny, trafi on do niego po cenie wyjściowej. – Rynek sam zweryfikuje, jaka jest faktyczna wartość tych mieszkań – uważa Korzeniowska.

Część zabrzan zastanawia się jednak, dlaczego wobec tak długiej kolejki osób oczekujących na wynajem mieszkania komunalnego, gmina w ogóle wyprzedaje własne lokale? - Sprzedajemy je tylko wtedy, gdy we wspólnocie mieszkaniowej dany lokal jest ostatnim bądź przedostatnim mieszkaniem należącym do miasta. W takich sytuacjach jako gmina i tak niewiele mamy do powiedzenia przy głosowaniu uchwał wspólnoty, a ciąży na nas obowiązek wpłacania czasem dość wysokich składek na fundusz remontowy – tłumaczy Anna Wyleżoł, naczelnik Wydziału Zarządzania Nieruchomościami UM w Zabrzu. 

 
Zobacz także

» Zabrze zabiega o pieniądze dla mieszkańców z programu „Ciepłe Mieszkanie” na wymianę źródła ogrzewania

EKOLOGIA. Miasto Zabrze złożyło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinasowanie w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Pozwoli to na uruchomienie dofinansowania do...

» Osiedle Trocera: buduje się! To inwestycja gminnej spółki ZBM-TBS

INWESTYCJE. Gminna spółka ZBM-TBS rozpoczęło kolejną inwestycję mieszkaniową. W jej efekcie wiosną 2019 roku przy ul. Trocera w Zabrzu powstanie osiedle na miarę XXI wieku. Będzie się składało z sześciu 4-kondygnacyjnych budynków, w...

» Dlaczego przestępca przebywał na wolności? Mieszkała w spalonym pokoju. Spór w Aquariusie trwa. Głos już w sprzedaży!

GŁOS ZABRZA  I  RUDY ŚLĄSKIEJ.  Powracamy do historii próby gwałtu sprzed tygodnia, kiedy to kobieta uciekając przed oprawcą wyskoczyła nago z okna. Okazuje się, że mężczyzna został wypuszczony z więzienia aż na trzy miesiące...

» Martwy mieszkaniec znaleziony przed blokiem przy ul. Tatarkiewicza

ZAGROŻENIA. Martwy mężczyzna został znaleziony dzisiaj rano przed blokiem mieszkalnym przy ul. Tatarkiewicza w Zabrzu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że człowiek ten pił alkohol i wyszedł na dwór zbyt lekko ubrany. Prawdopodobną...

» Inauguracja budowy dwóch bloków przy ul. Żywieckiej - 18 maja 2015

{gallery}SAMORZAD/15-005-MAJ/MTBS{/gallery}
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA