Reklama
Uważajmy na internetowych oszustów. Kolejni zabrzanie okradzeni, tym razem na 7 tys. złotych Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 11 listopada 2021 20:32

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ. Kolejny raz internetowi oszuści dali o sobie znać. Posługują się nową metodą, preparują link, który rzekomo ma służyć do zapłaty za przedmiot wystawiony na portalach takich jak Vinted czy OLX. Tylko jednego dnia do zabrzańskich policjantów zgłosiły się trzy oszukane osoby, które przez kliknięcie link i wykonywanie wszystkich poleceń oszustów, stracili łącznie 7 tysięcy złotych.

 

- Oszukane osoby to dwie kobiety w wieku 32 i 45 lat oraz mężczyzna w wieku 72 lat. Dwie z nich oszukane zostały na portalu OLX a jedna na portalu Vinted – potwierdza Sebastian Bijok z komendy policji w Zabrzu.

Jak dokładnie wygląda mechanizm przestępczy? Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez zewnętrzny komunikator internetowy, np. WhatsApp, po czym sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę pozwalającą na finalizację transakcji. Oszuści zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Dlatego policja podpowiada, jak uniknąć oszustwa:

- Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
- Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, również policyjną. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy i są napisane niegramatycznie.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA