Reklama
REKLAMA
Policja radzi - zabezpiecz swój rower przed kradzieżą Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 27 lipca 2019 20:23

PREWENCJA. Pełnia lata to również świetny czas na jazdę rowerem, niestety jest to też czas aktywności złodziei jednośladów. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja. Ważne jest także stosowanie solidnych zabezpieczeń piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady. Dlatego zabrzańscy policjanci apelują: zabezpiecz swój rower przed złodziejem!

- Sezon rowerowy trwa w pełni, a wraz z nim wzrasta aktywność złodziei. Jednoślady zaparkowane w miejscach ogólnodostępnych stanowią dla nich łakomy kąsek. Niezabezpieczone rowery giną najczęściej spod sklepów, z piwnic, balkonów, klatek schodowych oraz terenów posesji – mówi Agnieszka Żyłka z komendy policji w Zabrzu.

Nie ma doskonałych form zabezpieczenia rowerów, jednak dzięki poniżej podanym sposobom można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Zabrzańscy policjanci radzą:
- aby przy zakupie roweru sprzedawca zawsze wpisał do karty gwarancyjnej numer seryjny roweru,
- zalecane jest sfotografowanie jednośladu i spisanie numeru identyfikacyjnego lub fabrycznego; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.
- warto zastosować solidne zabezpieczenia piwnic, garaży i innych pomieszczeń, w których przechowywane są jednoślady, a dodatkowo rower taki przypiąć,
- przy pozostawianiu roweru w miejscu ogólnodostępnym, zostawiamy go w miarę możliwości w miejscu monitorowanym np. obok monitoringu miejskiego, dodatkowo należy nałożyć dobrą blokadę która zapewni bezpieczeństwo. Pamiętajmy jednak, że w praktyce zastosowanie zapięć w postaci cienkich linek nie stanowi dla złodzieja większej przeszkody.
- stosując zabezpieczenia przeciągnijmy je nie tylko przez koło, które łatwo można zdemontować, ale również przez ramę,
- najlepiej zastosować profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i atestowanych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
- jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania, nie zostawiajmy go bez zabezpieczenia na klatce schodowej.

Gdy dojdzie do kradzieży roweru, należy natychmiast zgłosić ten fakt policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru - kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.

Może warto pomyśleć w związku z tym również o oznakowaniu swojego roweru. W naszym mieście za darmo taką usługę świadczy Straż Miejska.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA