Pomnika Religi na razie nie będzie Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora    poniedziałek, 28 lutego 2011 12:16

Oficjalnie potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o tym, że wciąż jesteśmy daleko od powstania pomnika prof. Zbigniewa Religi - jednego z czołowych polskich transplantologów i kardiologów. Opublikowano właśnie oficjalny protokół posiedzenia sądu konkursowego, który - biorąc pod uwagę głosowanie mieszkańców Zabrza - miał wytypować jeden ze zgłoszonych projektów. Pomnik miałby powstać u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

W opinii jury żadna z prac nie spełnia jednak "twórczego rozwinięcia przesłania ideowego rzeźby o znamionach oryginalności" . Jurorzy zaproponowali organizatorowi - czyli Urzędowi Miejskiemu w Zabrzu - wznowienie prac nad ogłoszeniem konkursu.

Pełna treść opinii sądu konkursowego - kliknij więcej.

14 lutego 2011r. w siedzibie Teatru Nowego w Zabrzu odbyły się obrady komisji sądu konkursowego w sprawie oceny i rozstrzygnięcia konkursu na opracowanie pomnika upamiętniającego postać prof. Zbigniewa Religi wraz z koncepcją zagospodarowania terenu wokół pomnika.

Na konkurs wpłynęło 18 prac konkursowych , które zostały wystawione w ramach konsultacji społecznych w siedzibie Teatru Nowego oraz na stronie internetowej UM. Komisja skrutacyjna po zliczeniu głosów z urny oraz z danych z głosowania internetowego stwierdziła, że w głosowaniu społecznym najwięcej głosów otrzymała praca przedstawiająca realistyczną figurę pomnika, wysokości ok. 2,5m, ukazująca postać profesora w delikatnym ruchu posadowioną na cokole z promieniowanego czerwonego granitu. Na cokole został zaproponowany napis Zbigniew Religa i znak graficzny nawiązujący do wykresu EKG.
W ocenie ekspertów i członków Sądu Konkursowego na podstawie wyżej wymienionego celu oraz wymagań Regulaminu Konkursu na opracowanie pomnika upamiętniającego postać prof. Zbigniewa Religi wraz z koncepcją zagospodarowania terenu wokół pomnika ani jedna z prac, biorących udział w konkursie nie spełniła wszystkich założonych w regulaminie kryteriów oceny. Przedstawiane w opisach założenia ideowe prac, mówiące m.in. o idei uhonorowania życia i dokonań naukowych profesora Zbigniewa Religi nie znalazły w opinii sądu konkursowego odzwierciedlenia w ocenianych modelach pomnika w szczególności w kwestii twórczego rozwinięcia przesłania ideowego rzeźby o znamionach oryginalności. Prace w opinii Sądu Konkursowego nie odzwierciedliły w pełni rangi
i osobowości postaci profesora Zbigniewa Religi jako profesora medycyny, wybitnego kardiochirurga, pioniera polskiej transplantologii, autorytetu medycznego, a także polityka odznaczonego najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego - przez wiele lat związanego z Zabrzem.
W opinii podkreśla się zasygnalizowanie przez uczestników konkursu osiągnięć profesora , którego dorobek zasługuje jednak na rzetelny wysiłek artystycznego tworzenia o znamionach dzieła artystycznego. Brak pracy jednoznacznie spełniającej istotę przedmiotu konkursu uzasadniło podjęcie Uchwały nr 03/2011 Sądu konkursowego z dnia 14 lutego 2011 r. w sprawie nie nominowania do nagrody żadnej pracy.
W związku z powyższym w celu realizacji pomnika prof. Zbigniewa Religi rekomenduje się organizatorowi wznowienie prac nad ogłoszeniem konkursu
na pomnik prof. Zbigniewa Religi w formie i terminie pozwalającym na twórcze poszukiwanie inspiracji dla upamiętnienia WIELKIEGO CZŁOWIEKA WYPRZEDZAJĄCEGO SWOJE CZASY.

Prace można odbierać w dniach od 2 do 4 marca w godz. 12.00 do 14.30 w siedzibie Teatru Nowego w Zabrzu, Plac Teatralny 1 (wejście od strony kas, wystawa 1 piętro)

Link do protokołu

żródło: UM Zabrze
 
Zobacz także

» O problemach związanych z alkoholem

UZALEŻNIENIA. W Komisariacie odbyło się spotkanie organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się problematyką uzależnień od alkoholu. Policjanci z zespołu profilaktyki przedstawili prezentację dotyczącą zagrożeń wynikających z...

» Budżet partycypacyjny sezon VI

SAMORZĄDNOŚĆ. Dziś ruszyła VI edycja budżetu partycypacyjnego. Listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach tej edycji poznamy 24 października. Do dyspozycji mieszkańców przekazano ponad pięć milionów złotych.

» Serb Bainovic na celowniku Górnika. Najpierw testy medyczne, potem umowa

TRANSFERY. Od piątku na testach medycznych w Górniku przebywa niejaki Filip Bainovic. Jeśli lekarze nie zgłoszą weta, na początku przyszłego tygodnia zabrzański klub podpisze umowę z tym 23-letnim, wypełniając tym samym jedną z luk...

» Policjanci w ZSS 42, czyli spotkanie w świecie ciszy

 PROFILAKTYKA. Tuż przed nastaniem wakacji policjanci zorientowani na zwiększanie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku zdążyli jeszcze odiwedić kolejną szkołę: Zespół Szkół Specjalnych nr 42 przy ulicy...

» Koniec zgrupowania, początek sparingów. Górnik pokonał II-ligowca

SPARING. Na zakończenie tygodniowego zgrupowania w Wodzisławiu Śląskim piłkarze Górnika rozegrali dzisiaj sparing z GKS-em Katowice. Nasza drużyna pokonała II-ligowca 2-0, zdobywając jednak bramki w drugiej połowie, gdy na boisku...
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA