KORONAWIRUS

koronawirus
Prezydent RP Andrzej Duda wręczył władzom Zabrza akt wpisania zabytkowych obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego na listę Pomników Historii Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 21 października 2021 20:45

UROCZYSTOŚCI. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim W Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia tablic gospodarzom obiektów wpisanych na prestiżową listę Pomników Historii. Wśród dziesięciu uhonorowanych miejsc znalazły się obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Tym samym zabrzańskie zabytkowe kopalnie uznane zostały za ważne świadectwo dziedzictwa przemysłowego i dziejów kluczowej gałęzi przemysłu górnośląskiego. W skład zespołu wchodzą kopalnia Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna oraz kopalnia Guido.

 

Dzisiejsza uroczystość dopełnia pięknego dzieła. Dziękuję Państwu za to, że dbacie o niezwykłe świadectwa naszej historii i tradycji. Dzięki Waszej pieczy nad tymi obiektami, one są dzisiaj wspaniałym źródłem wiedzy – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda, wręczając okolicznościowe tablice zarządcom i opiekunom obiektów. – Lista Pomników Historii to wyjątkowy status, który podnosi zabytki na piedestał i zapewnia im szczególną ochronę.

Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Dotychczas Prezydent RP nadał tytuł Pomników Historii 54 obiektom zabytkowym.

– Jeszcze 15 lat temu niewielu wierzyło w możliwość powodzenia tego ambitnego zadania, jakim było uratowanie obiektów poprzemysłowych i sprowadzenie na szlak postindustrialny do naszego miasta turystów. Dziś wiemy, że udało nam się ten cel zrealizować. Z myślą o kolejnych pokoleniach ocaliliśmy dziedzictwo naszych przodków. Jak zostało powiedziane w czasie uroczystości: „Nie ma rozwoju społeczno - gospodarczego we współczesnym świecie bez dbałości o zabytki i kulturę. To jest jeden z wielkich mechanizmów rozwoju gospodarczego.” Aby wiedzieć dokąd zmierzamy, musimy pamiętać skąd pochodzimy i jaka jest nasza tożsamość. Wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego ważnego projektu, serdecznie dziękuję – powiedziała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA