Miasto zaprasza na XIV Dzień Nauki i udostępnienie turystom trasy wodnej w Sztolni Królowa Luiza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 13 września 2018 14:17

ATRAKCJE TURYSTYCZNE. To już jutro, w piątek 14 września, w Zabrzu udostępniona zostanie nowa trasa turystyczna. Będzie to najdłuższy w Polsce, podziemny spływ łodziami w wyrobiskach Sztolni Królowa Luiza. Zorganizowana zostanie też przy tej okazji XIV edycja Dnia Nauki, podczas którego gość specjalny – znany z telewizyjnej Sondy - dr Tomasz Rożek wygłosi swój wykład pt. „Węgiel i woda”. Wszystkie te wydarzenia zaplanowano w obrębie Sztolni Królowa Luiza - Port przy ul. K. Miarki 8.

W związku z organizacją Dnia Nauki oraz oddaniem do użytku nowej trasy nastąpi zmiana organizacji ruchu. W godz. Od 6.00 do 24.00 zamknięta zostanie ul. K. Miarki na odcinku od zbiegu z ul. Wolności do skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i ul. K. Miarki.

Wielkie otwarcie trasy wodnej Sztolni Królowa Luiza, niepowtarzalnej i unikatowej trasy turystycznej, najnowszej atrakcji Muzeum Górnictwa Węglowego, to wydarzenie którego nie można przegapić. Trasa toru wodnego wynosi ponad 1100 metrów i kończy się w samym centrum Zabrza. Oryginalne XIX-wieczne wyrobiska sztolni odkryją przed odwiedzającymi podziemne porty i mijanki. Wyjątkowy klimat zapewnią odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień. Na turystów będą tu czekać m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi postaciami, a także autentyczne nacieki wapienne, charakterystyczne dla jaskiń. Atrakcją będą też z pewnością żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią.

Z kolei wspomniany Dzień Nauki, to wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży, które ma na celu edukację młodych ludzi poprzez zabawę, podniesienie świadomości na temat roli nauki w społeczeństwie, jak najszerszą popularyzację aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń. Podczas Dnia Nauki promowane są najważniejsze osiągnięcia naukowe i techniczne oraz rozbudzane są zainteresowania.

Zapraszamy do nauki poprzez zabawę w godzinach 9.00 - 14.00. Przewidziano:
- interaktywne stoiska
- pokazy nowych technologii
- eksperymenty fizyczne i chemiczne
- strefa motoryzacji, sportu, medycyny, kultury i sztuki
- strefa edukacyjna Sztolni Królowa Luiza

 
Zobacz także

» XI Dzień Nauki - 18 września 2015

{gallery}WYDARZENIA/15-009-WRZESIEN/DZIEN-NAUKI{/gallery}

» [GALERIA] Zamrożone róże i uniwersytet w Zabrzu, czyli XI Dzień Nauki!

DZIEŃ NAUKI. Jak grzyby po deszczu w parku przy ul. Dubiela wyrosły dziś stoiska, w których uczniowie zabrzańskich szkół mogli na własne oczy zobaczyć, że nauka może być wciągająca tak, jak dobra gra komputerowa. Ponad 30...

» Dzień Nauki - 12 września 2014

{gallery}WYDARZENIA/14-WRZESIEN/DZIEN-NAUKI{/gallery}

» X Dzień Nauki. To już dziś!

WYDARZENIA. Miasto Zabrze zaprasza wszystkich mieszkańców na X Dzień Nauki do parku przy ul. Dubiela. Dzisiaj w godzinach od 10 do 15, 30 wystawców zaprezentuje bogatą ofertę edukacyjną.

» [GALERIA] Nauka rozrywkowa w III LO

NAUKA. Jaki kolor ma płomień płonących związków miedzi? jak działa sztuczne serce? po co informatykowi maszyny wirtualne? czym są fraktale? jak działa aparat rentgenowski? – to tylko część z pytań, na które uczniowie Zespołu Szkół...
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA