REKLAMA
To już nie pomnik Pstrowskiego, a jeszcze nie pomnik Braci Górniczej Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    wtorek, 13 marca 2018 11:24

 

WYDARZENIA. Dzisiaj przed południem dokonała się niby kosmetyczna, acz wielce symboliczna zmiana: po kilku tygodniach słownych batalii ustawa dezubekizacyjna odcisnęła także swoje piętno na najważniejszym zabrzańskim pomniku. Zgodnie z wolą Rady Miejskiej postument na część komunistycznego przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego uniknął rozebrania, bo przechrzczono go na pomnik Braci Górniczej. Litery ze starego napisu zostału zdjęte już wczoraj, ale nową tablicę zamontowano dopiero dzisiaj. Inna sprawa, że została ona natychmiast zasłonięta folią, mamy więc na razie okres przejściowy. Zresztą wciąż nie wiadomo, czy takie proste rozwiązanie (zmiana nazwy) zaakceptuje wojewoda śląski, który nadzoruje wykonywanie ustawy dezubekizacyjnej.


Nie ma więc wcale pewności, iż to koniec batalii z pomnikiem w roli głównej?

 
Zobacz także

» To już dziś – społeczny wiec poparcia dla pozostawienia pomnika Pstrowskiego

SPOŁECZEŃSTWO. Manifestacja mieszkańców Zabrza w obronie pomnika Wincentego Pstrowskiego odbędzie się dziś – w piątek 2 marca – o godz. 17 na skwerze naprzeciwko Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja, a więc w bezpośrednim...

» Samorząd głowi się, jak zachować pomnik Pstrowskiego dla potomnych. Czy w związku z nowym prawem zostaną w Zabrzu zmienione też nazwy dwóch ulic i szkół?

SAMORZĄD I PRAWO. Jakie zmiany czekają nas w Zabrzu w związku z bliskim wejściem w życie nowej wersji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej upamiętniania postaci ustroju komunistycznego i innych totalitaryzmów? Okazuje się, że sprawa...

» Festyn pod pomnikiem

gdzie: plac przed pomnikiem Pstrowskiego, ul 3 Maja 19kiedy: 15 września (godz. 15) Festyn organizowany przez Radę Dzielnicy Centrum Południe. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Universe.
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Wielkie grafiki

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: od 8 listopada

Strażnik pamięci. Kazimierz Szołtysek 50-lecie pracy twórczej

Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK