Po cichu i bez fleszy odsłonięto pomnik Braci Górniczej. Czy zadziała plan ratunkowy dla monumentu Pstrowskiego? Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    poniedziałek, 26 marca 2018 20:15

ALTERNATYWNA DEKOMUNIZACJA. Zabrzański samorząd wykonał kolejny krok w kierunku uratowania dotychczasowego pomnika Wincentego Pstrowskiego przed likwidacją w ramach dekomunizacji. W miniony piątek – bez jakiejkolwiek większej uroczystości i oficjalnej zapowiedzi – dokonano odsłonięcia „nowego” – starego pomnika poświęconego Braci Górniczej. O wydarzeniu tym poinformowano jedynie na oficjalnym profilu społecznościowym gminy Zabrze, ale na stronie internetowej Urzędu Miejskiego już tej wiadomości nie podano. Odsłonięcia dokonał wiceprezydent Jan Pawluch oraz dyr. Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk.

 

Przypomnijmy, by zapobiec likwidacji monumentu, Rada Miasta podjęła decyzję o wzniesieniu nowego pomnika z wykorzystaniem starej rzeźby górnika autorstwa prof. Koniecznego. Jednocześnie zdecydowano o przekazaniu terenu wraz z pomnikiem na rzecz Muzeum Górnictwa Węglowego, by docelowo stał się on muzealnym eksponatem dokumentującym górniczą historię miasta.

To był jednak jedynie fortel prawny, gdyż w rzeczywistości jednak niczego nie wznoszono od nowa, a jedynie zmieniono główną płytę z napisem. Uczyniono to już przed dwoma tygodniami, jednakże nowa deskrypcja pozostawała wciąż zasłonięta.

Na razie nie wiadomo, jak dokonane zmiany oceniane są przez wojewodę śląskiego. Ustawa dekomunizacyjna nie przewiduje bowiem czegoś takiego, jak przemianowanie nazwy monumentu.

 
Zobacz także

» To już dziś – społeczny wiec poparcia dla pozostawienia pomnika Pstrowskiego

SPOŁECZEŃSTWO. Manifestacja mieszkańców Zabrza w obronie pomnika Wincentego Pstrowskiego odbędzie się dziś – w piątek 2 marca – o godz. 17 na skwerze naprzeciwko Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja, a więc w bezpośrednim...

» Samorząd głowi się, jak zachować pomnik Pstrowskiego dla potomnych. Czy w związku z nowym prawem zostaną w Zabrzu zmienione też nazwy dwóch ulic i szkół?

SAMORZĄD I PRAWO. Jakie zmiany czekają nas w Zabrzu w związku z bliskim wejściem w życie nowej wersji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej upamiętniania postaci ustroju komunistycznego i innych totalitaryzmów? Okazuje się, że sprawa...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA