Reklama
To już dziś – społeczny wiec poparcia dla pozostawienia pomnika Pstrowskiego Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    piątek, 02 marca 2018 14:04

SPOŁECZEŃSTWO. Manifestacja mieszkańców Zabrza w obronie pomnika Wincentego Pstrowskiego odbędzie się dziś – w piątek 2 marca – o godz. 17 na skwerze naprzeciwko Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu. To spontaniczna reakcja zabrzan na wieść o tym, że zgodnie z ustawą dekomunizacyjną powinien on zostać zburzony. Decyzja ostateczna na razie jednak nie zapadła, zaś Rada Miasta podjęła niedawno uchwałę, w myśl której chce doprowadzić do zmiany nazwy pomnika i poświęcenia go pamięci trudu górniczego.

 

- Zgromadzenie jest oficjalnie zgłoszone w Urzędzie Miejskim w Zabrzu przez Stowarzyszenie „Otwarte Miasto”, które wyznaczyło mnie na przewodniczącego zgromadzenia – podkreśla zabrzanin Sławomir Kuchta. - Chciałbym serdecznie zaprosić na to spotkanie mieszkańców miasta Zabrze oraz województwa śląskiego, którym nie jest obojętny los pomnika Wincentego Pstrowskiego - prostego górnika z Kopalni Jadwiga.

Zaproszenie do udziału w wiecu wystosowano również do Wojewody Śląskiego. Założone także na facebooku specjalną grupę - wydarzenie o nazwie: „Wincenty nie święty ale będzie zdjęty? Powiedz NIE!”

 
Zobacz także

» Po cichu i bez fleszy odsłonięto pomnik Braci Górniczej. Czy zadziała plan ratunkowy dla monumentu Pstrowskiego?

ALTERNATYWNA DEKOMUNIZACJA. Zabrzański samorząd wykonał kolejny krok w kierunku uratowania dotychczasowego pomnika Wincentego Pstrowskiego przed likwidacją w ramach dekomunizacji. W miniony piątek – bez jakiejkolwiek większej uroczystości...

» Samorząd głowi się, jak zachować pomnik Pstrowskiego dla potomnych. Czy w związku z nowym prawem zostaną w Zabrzu zmienione też nazwy dwóch ulic i szkół?

SAMORZĄD I PRAWO. Jakie zmiany czekają nas w Zabrzu w związku z bliskim wejściem w życie nowej wersji tzw. ustawy dekomunizacyjnej, zakazującej upamiętniania postaci ustroju komunistycznego i innych totalitaryzmów? Okazuje się, że sprawa...
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA