Takie podziemia tylko w Zabrzu! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 17 stycznia 2019 11:25

PROMOCJA. Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza i zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w Europie. Takich atrakcji nie nigdzie indziej na świecie! Zwiedzanie podziemi obiektu może odbywać się wiele sposobów: pieszo, kolejką a nawet łodziami. Są atrakcje dla dorosłych, dzieci i całych rodzin.
Trasa turystyczna

Podziemna trasa turystyczna Sztolni Królowa Luiza prezentuje przekrojowo całą historię górnictwa węglowego. Wejście na trasę rozpoczyna się w zabytkowej, jednej z najstarszych na Śląsku, Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności 410, z której turyści, wyposażeni w hełmy i lampki górnicze, pod opieką przewodnika, udają się w głąb ziemi. Podziemna trasa turystyczna wiedzie dawnymi XVIII, XIX i XX wiecznymi chodnikami i korytarzami Sztolni. Wyjątkowe, zrekultywowane wyrobiska ukazują ewolucję techniki górniczej. Wraz z nią poznajemy nie tylko przeobrażenia jakie zaszły poprzez wieki w metodach i technikach eksploatacji, ale także przemierzamy poprzez przemiany jakie zachodziły w rozwoju przemysłu i kultury górniczej na węglowej ziemi Górnego Śląska. Trasa prowadzi między innymi korytarzami dawnej Sztolni, które przecinają skalne struktury litosfery. Napotykamy na pokłady węgla, w których zobaczymy przemiany i rodzaje technik eksploatacji kopaliny. Trafić możemy do podziemnego portu załadunkowego oraz w ponad 200 letni chodnik wydrążony bezpośrednio w pokładzie węgla o numerze 510 – unikatowy na skalę światową. Przy ulicy Sienkiewicza 43 w Zabrzu znajduje się wejście na trasę rodzinną w ramach podziemnych wyrobisk kompleksu Sztolnia Królowa Luiza – podziemia Kopalni Królowa Luiza. Niski poziom trudności i liczne atrakcje, w tym pracujące maszyny górnicze oraz przejazd elektryczną kolejką górniczą „Karlik”, sprawiają, że trasa ta jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi i grup szkolnych. Czas zwiedzania i narracja przewodnika uwzględniają potrzeby najmłodszych uczestników wycieczki, którzy po wyjściu z podziemi mogą dodatkowo korzystać z oferty parków tematycznych. To tutaj realizowana jest również bogata oferta edukacyjna, zgodna z podstawą programową na każdym szczeblu edukacyjnym, od przedszkoli do szkół średnich. Zajęcia prowadzone są za pomocą różnych metod i mają charakter aktywny – dzieci biorą udział w multimedialnych grach edukacyjnych, znajdują i rozpoznają skały i minerały, uczą się udzielać pierwszej pomocy czy też urabiać i transportować węgiel za pomocą prawdziwych kilofów i taczek. Dzięki doskonale wyeksponowanym elementom budowy geologicznej, podziemia Kompleksu w naturalny sposób są doskonałą przestrzenią organizacji zwiedzania zawierającego elementy zajęć z geologii, geografii czy geodezji górniczej. O jesieni ubiegłego roku dostępna także jedna z największych atrakcji – podziemna trasa wodna -  spływ łodziami ponad kilometrowym torem wodnym. Jego port wylotowy znajdzie się w samym centrum Zabrza, przy ulicy K. Miarki, gdzie obecnie znajduje się także Punkt Informacyjny. To jedyna tego typu atrakcja w górnictwie węglowym w Europie!

Strefa naziemna

Oprócz Łaźni Łańcuszkowej dysponującej częściowo zachowanym wyposażeniem, m.in. łańcuszkami do zawieszania ubrań roboczych czy prysznicami dla górników, na terenie wokół szybu „Carnall” znajduje się szereg innych zabytkowych budynków po dawnej kopalni Królowa Luiza. Są to między innymi hala kompresorów, w której prezentowana jest wystawa „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998”, rozdzielnia 6kV z wystawą na temat elektryfikacji w górnictwie „Kopalnia Edisona” oraz budynek zmiękczalni wód kopalnianych. Niewątpliwie najcenniejszym obiektem tej części kompleksu jest wyciągowa maszyna parowa z 1915 roku z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym i tarczą cierną typu koeppe, najlepiej zachowany i jedyny czynny do dziś wyciąg tego typu w Europie. Atrakcją turystyczną jest też możliwość podziwiania panoramy miasta Zabrze z 31- metrowej wieży szybowej szybu „Carnall”.

Park 12C

W skład kompleksu wchodzi także niezwykły Park rozrywkowo-edukacyjny 12C, który stanowi również wyjątkowy plac zabaw dla dzieci! Park 12C to plenerowa wystawa edukacyjna znajdująca się w części naziemnej Kopalni Królowa Luiza, nawiązująca do zagadnień związanych z czterema żywiołami i energią alternatywną. W jej skład wchodzi szereg edukacyjnych eksponatów, umożliwiających dzieciom poprzez zabawę poznawanie otaczającego świata. Jest więc wodny świat, pokazujący działanie pomp, śrub, śluz i tam wodnych, labirynt, słoneczną zapalniczkę, zegar słoneczny, czy stanowisko do komunikacji alfabetem Morse’a. Wyjątkową atrakcją jest Bajtel Gruba, czyli zabawkowa kopalnia z częścią naziemną i podziemną, w której odwzorowany jest cały cykl wydobycia i transportu węgla odbywający się z użyciem zabawkowych przyrządów. Zabawa w Parku 12C to doskonała okazja dla młodych ludzi do nauki pracy w grupie, współpracy i integracji. Na terenie Parku 12C znajdują się także stanowiska grillowe, z których może skorzystać każdy zwiedzający. Park to też miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu dla całych rodzin.

Park Techniki Wojskowej

Tuż obok niego znajduje się Park Techniki Wojskowej, gdzie można obejrzeć prawdziwy, wojskowy sprzęt, w tym autentyczny czołg T72! W militarnym klimacie podziwiać można rzeczywiste pojazdy wojskowe. na wyposażeniu Parku znajdują się samoloty, zestawy rakietowe, wozy opancerzone zarówno kołowe jak i gąsienicowe, samochody i ciężarówki wojskowe. Na uwagę zasługuje  kolekcja czołgów. Park jest posiadaczem tak zwanej „korony czołgów”, modeli T-34, T-55 oraz T-72.  Niezwykle wart uwagi jest fakt, iż większość spośród zgromadzonych pojazdów jest działających. Co więcej na mikropoligonie możliwa jest przejażdżka wybranymi pojazdami. W kolekcji parku znajdują się także pokaźne zbiory broni ręcznej, karabinów, pocisków i wyposażenia militarnego.Zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza – trasa rodzinna

Trasa rodzinna w kompleksie Sztolni Królowa Luiza to wyjątkowy sposób na spędzenie czasu z rodziną. Niezwykła przygoda łącząca prawdziwe doświadczenie podziemnych kopalni z zabawą i nauką! Zachwyci nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych uczestników wycieczki! To niezwykła przygoda dla dzieci, które na swojej drodze spotkają Skarbnika, opiekuna i strażnika górników. Będą mogły przejść się po wąskich korytarzach, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe maszyny wydobywające węgiel. Dzięki projekcjom multimedialnym bliżej poznają pracę górników i dowiedzą się, dlaczego węgiel jest tak ważny dla Górnego Śląska. Na sam koniec czeka na nich przejażdżka autentyczną kolejką Karlik!

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza ul. Wolności 410, Zabrze www.sztolnialuiza.pl

Rezerwacje: tel. +48 32 271 40 77 lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Futro i pończochy

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do końca 2019 roku


 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA