[ZDJĘCIA] Inwestowanie w oświatę, czyli metamorfozy zabrzańskich szkół oraz przedszkoli Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    niedziela, 14 kwietnia 2024 15:40

Zabrze dba o rozwój oświaty i edukacji w mieście, by kształcić młode pokolenie. Każdego roku tylko na funkcjonowanie 90 placówek gmina przeznacza jedną trzecią swojego budżetu. W 2022 roku wydatki te wyniosły 369,2 mln zł, a rok później była to jeszcze większa suma, gdyż wysokość całego budżetu Zabrza wyniosła prawie 1,2 mld zł. To z kolei przełożyło się na realizację ważnych projektów, takich jak termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, w tym właśnie szkół i przedszkoli.

Zadania są istotne, gdyż zabrzańskie placówki oświatowe niezmiennie zapełniane są radosnym gwarem dzieci i młodzieży. We wrześniu 2023 nowy rok szkolny rozpoczęło w Zabrzu prawie 17 tysięcy uczniów i ponad 5 tysięcy przedszkolaków. - Poza realizacją działań statutowych, samorząd miasta dba również o rozbudowę infrastruktury oświatowej oraz uczestniczy w projektach poprawiających jakość kształcenia. Budynki szkół i przedszkoli są stale remontowane, rozbudowywane i termomodernizowane. W ramach ambitnych projektów powstają nowoczesne pracownie, boiska, sale gimnastyczne i place zabaw. Dzięki temu nauczyciele mają coraz lepsze warunki do pracy, a przedszkolaki i uczniowie do zdobywania wiedzy i potrzebnych umiejętności – podkreśla prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.
W minionych latach aż kilkadziesiąt placówek oświatowych w Zabrzu uległo rozbudowie i modernizacji. W ramach prowadzonych prac wymieniane były okna i drzwi, powstały nowe instalacje centralnego ogrzewania, docieplano stropy i ściany zewnętrzne. Dzięki temu koszty utrzymywania tych placówek maleją średnio o 30 procent, a to z kolei przekłada się na efekt ekologiczny, bo wiąże się z mniejszą emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Ponadto obiekty te zyskują na wyglądzie zewnętrznym.
Warto nadmienić, że w ubiegłych latach inwestycji na inwestycjach skorzystały m.in.: Przedszkole nr 43 (ul. Klonowa 2), Zespół Szkół Sportowych (ul. Płaskowickiej 2), Zespół Szkół Ogólnokształcących (ul. Wolności 323), Państwowa Szkoła Muzyczna (ul. Reymonta 7a), Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Sportowa 5), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 (ul. Sienkiewicza 33), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 (ul. Piłsudskiego 29), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16 (ul. Cmentarna 7), Żłobek Miejski (ul. Niedziałkowskiego 2), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 (ul. Badestinusa 30), Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego (ul. 3 Maja 95) i wiele innych. Natomiast w roku ubiegłym, po kompleksowej termomodernizacji, nowe oblicza zyskały przedszkola: nr 7 przy ul. Wolności 215a i nr 39 przy ul. księcia Pobożnego 5 w Rokitnicy. Część z tych wszystkich realizacji otrzymała nagrody i wyróżnienia w konkursach budowlanych i architektonicznych.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA