Otwarcie wieży ciśnień! Dzisiaj "Dzień Nauki", jutro piknik! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    piątek, 07 października 2022 08:25

Zrewitalizowana wieży ciśnień - stojąca przy ul. Zamoyskiego 2 - powraca w nowej odsłonie. Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście właśnie zyskuje drugie życie, gdyż po latach zapomnienia, został gruntownie odnowiony i włączony – jako kolejna atrakcja turystyczna atrakcja Muzeum Górnictwa Węglowego - na listę zabrzańskich zabytków klasy de lux. Przed nami weekend otwarcia, podczas którego będzie można po raz pierwszy zwiedzać obiekt: przygotowaną wystawę, punkt widokowy na najwyższym poziomie (z widokiem na panoramę miasta), kawiarnię... Już dziś (7 października) obok niej odbędzie się tegoroczny Dzień Nauki, a więc liczne prezentacje, eksperymenty i wykłady dotyczące technicznych nowinek. Z kolei w sobotę zaplanowano rodzinny piknik (godz. 14-18), a w jego programie: pokazy chemiczne, zabawy i animacje z kolektywem teatralnym "Lufcik na korbkę", warsztaty kreatywne dla najmłodszych i gry, zwiedzanie wystawy Carboneum (w godzinach 16-18 wstęp będzie wolny!), występ Teatru Ocelot (godz. 16), a na finał występ akordeonisty Marcina Wyrostka (godz. 17)

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.
Jeszcze niedawno niszczejącej wieży groziła rozbiórka. Miastu udało się ją uratować. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA