KORONAWIRUS

koronawirus
70 lat minęło... Jak Mikulczyce stały się Zabrzem Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    poniedziałek, 30 sierpnia 2021 12:03

W sobotę świętowano 70-lecie przyłączenia Mikulczyc do miasta Zabrze oraz 110-lecie pierwszego posiedzenia rady gminy w nowym gmachu tamtejszego ratusza. Z tej okazji zarząd rady dzielnicy zorganizował koncert Filharmonii Zabrzańskiej w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca, gdzie odprawiono również jubileuszową mszę świętą w intencji dzielnicy Mikulczyce i jej mieszkańców.

Po raz pierwszy nazwa Mikulczyce pojawia się w regeście dyplomu księcia kozielskiego Władysława I z 1 września 1306 roku. I tak, jak w przypadku innych zabrzańskich dzielnic istniejących już w średniowieczu, są to informacje o istnieniu danej miejscowości, a nie o jej powstaniu. Bo kiedy dokładnie powstały Mikulczyce, nie wiemy. Pewne jest chocby to, że na przełomie XIII/XIV wieku datowane jest założenie tu niewielkiego gródka z wieżą mieszkalno-obronną, funkcjonującego do XV wieku, kiedy to jego drewniana zabudowa spłonęła. Nie wiadomo także, kiedy powstała mikulczycka parafia pw. św. Wawrzyńca, niemniej pierwsza wzmianka o jej istnieniu pochodzi z 1326 roku.


Mikulczyce - wraz z Grzybowicami, Rokitnicą, Kończycami, Makoszowami i Pawłowem - włączono do Zabrza 1 kwietnia 1951 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 17 marca 1951 r. w sprawie zniesienia i zmiany granic niektórych powiatów oraz utworzenia i zmiany granic niektórych miast stanowiących powiaty miejskie w województwie katowickim.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA