Sprzątanie po Adamie - czyli kto zostanie nowym radnym? Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 25 sierpnia 2012 09:28

Ta tabliczka wkrótce zniknie.

WŁADZA LOKALNA. Dobiega wreszcie końca kres najdłuższego w historii Zabrza wakatu w pełnieniu funkcji radnego Rady Miasta. Mowa o miejscu zablokowanym przez Adama M. – byłego szefa rady. Mimo tego, że uwikłał się on w aferę korupcyjną (przyjmował łapówki od podstawionego agenta Centralnego Biura Antykorupcyjnego), mieszkańcy wybrali go jesienią 2010 roku do Rady Miejskiej. Mandatu jednak nie mógł objąć, gdyż został na pół roku tymczasowo aresztowany. A gdy w końcu wyszedł zza krat, nie pojawił się na żadnej sesji, ani też nie zrzekł się należnego mu mandatu. I w ten oto sposób przez blisko dwa lata zabrzański samorząd pracował w okrojonym składzie, bo żaden prawo nie przewiduje „odwołania” radnego z powodu niestawiania się na posiedzeniach czy pobytu w areszcie.

Sprawę przeciął dopiero prawomocny już wyrok Sądu Rejonowego w Katowicach, który w lipcu br. skazał Adama M. na karę więzienia w zawieszeniu. I to umożliwiło wreszcie zabrzańskiej Radzie Miasta 20 sierpnia podjęcie (jednogłośnie) uchwały o wygaszeniu jego mandatu - prawo zakazuje bowiem pełnienia tej funkcji osobom skazanym za tzw. przestępstwo umyślne.

Kto w takim razie będzie 25. radnym? Powinna nim zostać kolejna osoba z największą liczbą głosów z listy Skutecznych dla Zabrza okręgu nr 1 (Grzybowice, Rokitnica, Helenka, Mikulczyce), tu bowiem Adam M. (wraz z Joachmiem Wienchorem i Gerdem Piernikarczykiem) wywalczył mandat. Czwarte miejsce zajęła zaś wówczas Bożena Olichwer. Ta jednak już nie chce być radną mimo, że w 2010 roku głosowało na nią 460 osób. Musiałaby bowiem zrzec się funkcji dyrektora Szkoły Podstawowej nr 28 (Zabrze-Rokitnica, ul. Kosmowskiej 43) i zostać „zwykłym” nauczycielem.

- Pod koniec lipca wygrałam konkurs i rozpoczęłam swoją drugą kadencję na tym stanowisku. Nie chcę teraz zawieść rodziców i nauczycieli, którzy obdarzyli mnie zaufaniem. Poza tym po prostu kocham dzieci i to, co mogę robić dla nich i lokalnej społeczności jako dyrektor szkoły – mówi Bożena Olichwer. – Owszem sytuacja prawna dwa lata temu, w dniu wyborów, była taka sama, ale wtedy nie miałam pojęcia, o konieczności złożenia dymisji. Zresztą zwyczajnie nie spodziewałam się, że zdobędę aż takie poparcie społecznego. Niemniej deklaruję, że w dalszym ciągu będę działać na rzecz mieszkańców.

Postawę Bożeny Olichwer w pełni rozumie prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. – Trudno całe życie zawodowe uzależniać od losów Adama M. i żyć w nieustannym zawieszeniu. Mi osobiście ta sprawa napsuła wiele krwi, więc w pełni rozumiem postawę pani Bożeny. Skoro zgłosiła się do konkursu na dyrektora i dopiero co go wygrała, to trudno, aby teraz wszystko odkładała na bok – mówi  prezydent.

Jeśli Bożena Olichwer podtrzyma swoje stanowisko, propozycja objęcia wolnego mandatu zostanie przedstawiona kolejnej kandydatce z listy Skutecznych – Stanisławie Mikulak (413 głosów). To z kolei była... dyrektorka SP 31 i działaczka społeczna. Jednocześnie jako nauczycielska emerytka jest jednak zatrudniona na pół etatu w Urzędzie Miejskim, a dokładnie w… biurze Rady Miasta. Aktualnie kandydatka na radną przebywa za granicą, ale... - Z wcześniejszych rozmów wiem, że jest gotowa zostać radną. Wcześniej jednak zgodnie z obowiązującym prawem będzie musiała udać się na urlop bezpłatny. Nie można bowiem jednocześnie być radnym i czynnym pracownikiem urzędu – powiedziała nam Aleksandra Jurecka, naczelnik Biura Rady Miasta.

fot. Paweł Franzke

 
Zobacz także

» NOWY GŁOS W KIOSKACH: Kulisy tragedii w Kończycach. O co chodzi z tymi rzekomo zbyt małymi rondami? Prezes MOSiRu wyproszony z sesji RM. Zima nie zaskoczyła drogowców. Kiedy w końcu most na Roosevelta?

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i...

» Łącznik z autostradą trzy razy droższy, Pstrowski będzie jak nowy, młodzi piłkarze rządzą! Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Szacowany koszt budowy łącznika z autostradą A1 wzrósł trzykrotnie. Skąd gmina weźmie na to pieniądze? Kiedy ruszy budowa? Dlaczego już nasadzono wzdłuż planowanej drogi roślinność? O tym szeroko w materiale na...

» SP 28 w Zabrzu – Rokitnicy zyskała nowe oblicze, wydajny system ogrzewania i nowiutką salkę gimnastyczną

INWESTYCJE OŚWIATOWE. Miniony piątek był wyjątkowym dniem w historii Szkoły Podstawowej Nr 28 im. Miłośników Rokitnicy w Zabrzu. Uroczyście bowiem oddano do użytku cały budynek placówki po gruntownej termomodernizacji, dzięki czemu...

» Rusza remont wiaduktu

MOSTY. Dziś (26 października) rusza oficjalnie remont wiaduktu kolejowego przy ul. Grunwaldzkiej w Zabrzu. Prace prowadzić będzie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych BUD-MOST Sp. z o.o. z siedzibą w Knurowie. Na czas remontu zostanie...

» Rusza warta 1,8 mln zł modernizacja hali sportowej przy ul. Matejki. Powstanie boisko ze sztuczną trawą

INWESTYCJE. W sali historycznej zabrzańskiego Ratusza odbyło się dzisiaj spotkanie dotyczące przebudowy nawierzchni hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Matejki 6 w Zabrzu. Zadanie zostanie zrealizowane w...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA