Łapówka za rejestrację Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    czwartek, 17 lutego 2011 14:12

Inspektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Zabrzu jest podejrzany o przyjęcie łapówek w związku z rejestracją dwóch samochodów jednego z petentów. Urzędnik już usłyszał zarzuty karne w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Opolu. Jak ustalił GŁOS, w połowie stycznia do zabrzańskiego magistratu w tej właśnie sprawie przyjechali policjanci z Opola, by zabezpieczyć dokumenty. Jednocześnie prokurator zastosował dozór policyjny wobec podejrzanego oraz wydał decyzję o zawieszenie go w wykonywaniu czynności służbowych. Jak jednak ustaliliśmy, jeszcze w miniony wtorek (15 lutego) urzędnik ten oficjalnie figurował na stanie osobowym swego wydziału, a pracy nie podejmował wyłącznie z powodu przebywania na zwolnieniu chorobowym.

 

 


Śledztwo wobec zabrzańskiego urzędnika to odprysk innej, rozwojowej sprawy prowadzonej przez tamtejszych śledczych. Jak potwierdziła nam Danuta Zychla, naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Opolu, Bogusław G. usłyszał zarzuty z artykułu 228, paragraf 3 kodeksu karnego: „Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”


Z akt sprawy wynika, że urzędnik w 2007 roku dwa razy „przymknął oko” przy procedurze rejestracji dwóch samochodów tej samej osoby. Najpierw rejestrując opla omegę nie dopominał się wymaganego dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie samochodu za granicą. Potem – w przypadku renault – również po otrzymaniu łapówki nie powiadomił odpowiednich służb o tym, iż samochód nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Prokuratura nie chce na razie odpowiadać na pytanie o to, czy zabrzanin mógł brać udział (świadomie lub nie) w legalizacji kradzionych samochodów. Śledczy ujawniają jedynie, że na razie są mu w stanie udowodnić przyjęcie łapówek na niską stosunkowo kwotę – 200 złotych.


W połowie stycznia w tej właśnie sprawie do zabrzańskiego urzędu przyjechali opolscy policjanci. Bogusława G. nie zastali, bo był na urlopie wypoczynkowym, ale uprzedzili kierownictwo urzędu, że G. nie może nadal pracować na swoim stanowisku. Wynikało to wprost z wydanej 13 stycznia prokuratorskiej decyzji o zastosowaniu środków zapobiegawczych. - Według informacji przekazanej mi przez sekretarz miasta - Ewę Weber, ten urzędnik został już przeniesiony do pracy w Urzędzie Stanu Cywilnego. - Żadnej pracy jednak nie wykonuje, bo teraz z kolei jest na zwolnieniu lekarskim – powiedział nam w miniony poniedziałek Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego.


Rzecz w tym, że gdy tego samego dnia zadzwoniliśmy do Wydziału Komunikacji podając się za interesanta poszukującego Bogusława G., żaden z urzędników nie wiedział, iż ten nie jest już ich kolegą z pracy. – Aktualnie jest tylko na zwolnieniu chorobowym – usłyszeliśmy w słuchawce. Dzień później w podobnym tonie wypowiadała się Elżbieta Sikora, naczelnik Wydziału Komunikacji. – Ten pan nadal jest przypisany do naszego wydziału. Nic nie wiem o jego przeniesieniu, choć oczywiście nie mogę wykluczyć jakiejś decyzji w tej sprawie moich przełożonych – stwierdziła wyraźnie zdenerwowana pani naczelnik. Jak dodała, nigdy nie miała zastrzeżeń do pracy tego urzędnika, który z jej wydziałem związany był od 2002 roku.


- Zapewniam, że decyzja prokuratora na pewno zostanie wykonana, a ten urzędnik nawet gdyby dziś przyszedł do pracy, nie zostałby do niej dopuszczony. Czeka już na niego miejsce w Urzędzie Stanu Cywilnego – podsumował sprawę naczelnik Krawczyk.


Przypomnijmy, że również zarzuty korupcyjne usłyszało w ostatnich miesiącach dwóch innych, ważnych zabrzańskich samorządowców: były wiceprezydent Jerzy W. oraz były przewodniczący Rady Miejskiej Adam M. Obydwaj są tymczasowo aresztowani.


PRZEMYSŁAW JARASZ


 
Zobacz także

» Wielkie świętowanie jubileuszu 40-lecia SP nr 7 w Zabrzu

JUBILEUSZE. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Wyspiańskiego w Zabrzu (ul. Pokoju 41) obchodziła w minionym tygodniu jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji placówka zorganizowała uroczystość, podczas której cała społeczność...

» NOWY GŁOS W KIOSKACH: Kulisy tragedii w Kończycach. O co chodzi z tymi rzekomo zbyt małymi rondami? Prezes MOSiRu wyproszony z sesji RM. Zima nie zaskoczyła drogowców. Kiedy w końcu most na Roosevelta?

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i...

» Jakże Zabrze jest piękne! Wernisaż prac konkursowych w gminnym MOKu. Zwycięzcą Łukasz Figa

WYSTAWY. W Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbył się wernisaż wystawy prac, które zostały nadesłane w konkursie fotograficznym „Zabrze jest piękne”. 77 uczestników zgłosiło w sumie 301 zdjęć przedstawiających ciekawe miejsca w...

» Dla niepełnosprawnych

Przy ul. Bytomskiej 24 uroczyście otwarto filię Środowiskowego Domu Samopomocy. Miejsce będzie służyło osobom z niepełnosprawnościami, demencją czy chorobami neurodegeneracyjnymi. W budynku powstało także Centrum Opieki Dziennej i...

» Zabrze z maksymalną dotacją i jako pierwsze

GÓRSKI KLIMAT NA ZANDCE. Skalny skwer u zbiegu ulic Cmentarnej i Bończyka w Zabrzu-Zandce jest pierwszym zieleńcem powstałym w ramach tegorocznego konkursu Zielona przestrzeń Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA