Wysoka szklarnia. Projekt rozbudowy Miejskiego Ogrodu Botanicznego jest już gotowy! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 15 lutego 2024 15:13

O tym, że Miejski Ogród Botaniczny (Zabrze, ul. Piłsudskiego 60) ma ambitne plany rozwoju informowaliśmy już w styczniu 2021 roku, kiedy to gmina Zabrze pochwaliła się pozyskaniem 2,5 miliona złotych z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych z przeznaczeniem właśnie na rozwój tej swojej sztandarowej jednostki ekologicznej. Założenie było takie, aby w ramach inwestycji przede wszystkim wybudować nową siedzibę placówki, z salami do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla młodzieży, punktem gastronomicznym dla odwiedzających i przede wszystkim przestronną szklarnią dla wielu okazów roślin tropikalnych. Dziś jesteśmy już bliżej niż dalej tego celu, gdyż zakończyły się prace projektowe i niebawem akcja-rewitalizacja naprawdę ruszy!
W ubiegłym roku Zabrze pozyskało bowiem kolejne pieniądze na tę inwestycję, tym razem aż 30 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w Miejskim Ogrodzie Botanicznym wybudowana zostanie wspomniana szklarnia (jednobryłowe pomieszczenie będzie miało ponad 10 metrów wysokości!), w której możemy spodziewać się efektownych aranżacji roślin tropikalnych, a także ciekawie urządzonej kaktusiarni. Powstanie też budynek, w którym funkcjonować będą Centrum Edukacji Ekologicznej (z mini-salką konferencyjną i pomieszczeniami warsztatowymi), pracownie do produkcji roślin, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników MOB-u. W planach jest też oczywiście utworzenie wkomponowanej w zielone otoczenie kawiarenki dla zwiedzających. – Obok miejskich parków, skwerów, tężni solankowych czy geoparku w Grzybowicach, ogród botaniczny jest jednym z ulubionych miejsc rekreacji zabrzan. Jego rewitalizacja wpisuje się w szeroko zakrojony proces rozwoju naszego miasta – zaznacza prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.
Dodajmy, iż pod względem bogactwa zgromadzonej kolekcji roślinnej zabrzański Miejski Ogród Botaniczny to unikalna placówka na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Na jej terenie rośnie około pięciu tysięcy okazów drzew i krzewów (około dwustu taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. Od 2004 roku ogród dysponuje także rosarium, które obsadzone jest 2,5 tys. róż, różnych typów w sześćdziesięciu odmianach.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 7 z 15 lutego 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA