Żegnaj elektrośmieciu! W Zabrzu przybywa czerwonych pojemników na zużyty sprzęt zasilany prądem lub na baterie Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 01 lutego 2024 13:41

 

Systematycznie zwiększa się liczba rozmieszczonych przy ulicach i placach Zabrza charakterystycznych czerwonych pojemników, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. O ile przed rokiem było ich szesnaście, to teraz mamy już 24 takie duże kosze (nowe pojawiły się w Biskupicach, na Helence, a najwięcej w Rokitnicy), które dają szansę na szybkie, bezpieczne i przyjazne dla środowiska pozbycie się elektroodpadów z naszych mieszkań. Ogólnopolski projekt - z inicjatywy MB Recycling, fundacji Odzyskaj Środowisko oraz organizacji odzysku AuraEko - jest bezpłatnie prowadzony w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców (Ruda Śląska na razie w nim jednak nie uczestniczy).


Akcja w kraju jest prowadzona od trzech lat i objętych nią jest w sumie już ponad 160 miejscowości, których mieszkańcy mogą bez zbytnich ceregieli pozbyć się zużytych telefonów, laptopów, suszarek, lokówek, tosterów czy aparatów fotograficznych. Każdy wystawiony w sąsiedztwie mieszkalnych zabudowań pojemnik jest wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 40x50x20 cm. W pojemnikach można lokować również rozładowane baterie i akumulatorki, na które – z przodu pojemnika - znajduje się specjalny otwór.
W Zabrzu owe czerwone kosze stoją aktualnie w: Biskupicach (skwer u zbiegu ul. Bytomska/Młyńska i na skrzyżowaniu ul. Okrzei i pl. Purkopa), Centrum Południe (skwer na tyłach Domu Muzyki i Tańca, parking ul. Puchałki/Zawiszy Czarnego), Centrum Północ (ul. Wolności 185 a-c), Grzybowicach (okolice ul. Witosa 6), Guido (parking w sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 3, przy ul. 3 Maja 118), os. Helenka (obok śmietnika przy ul. Jordana 45-47, okolice placu zabaw przy ul. Baczyńskiego 1 i obok Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul Zamenhofa 56), Makoszowach (skwer ul. Sejmowa/Kordeckiego), na os. Kotarbińskiego (okolice ul. Franciszkańskiej 20a), na os. Kopernika (parking przy basenie Aquarius), Porembie (obok pawilonów handlowych przy ul. Janika 13a-f), Rokitnicy (ulice Ofiar Katynia 40, Nyska 14, Krakowska 57c, okolice Sosnowa 7, Andersa/Komuny Paryskiej, okolice garaży na wysokości Budowlanej 62), Zaborzu Południe (skwery ul. Jacka/Kamila i Cegielniana/Lompy) oraz na os. Curie-Skłodowskiej (okolice ronda przy nr 33 – na zdjęciu).
Należy pamiętać, aby elektroodpadów nie pozostawiać przy pojemnikach, bo porzucone w ten sposób mogą stanowić zagrożenie dla środowiska i ludzi. Gdy nasz śmieć jest za duży, aby wrzucić go do środka, można skorzystać z usługi indywidualnego odbioru. MB Recycling gwarantuje, że bez dodatkowych kosztów zgłosi się po elektrośmiecia w ciągu 72 godzin od uzyskania informacji o takiej potrzebie! A zgłosić elektrośmieć do odebrania można wypełniając internetowy formularz (na www.elektrycznesmieci.pl/odbior możemy od razu wskazać, ile i z jakiej kategorii mamy do przekazania sprzęt: pralka/suszarka/kuchenka/zmywarka, lodówka/zamrażarka/, telewizor/monitor do 24 cali lub inny duży sprzęt) lub telefonicznie (infolinia: 572 102-102).
Organizatorzy akcji nie ograniczają się zresztą do opróżniania pojemników i osobistego odbioru, ale także prowadzą zakrojoną na szeroka skalę działalność edukacyjną poprzez platformę szkolnecentrumrecyklingu.pl. Na stronie przygotowanej zwłaszcza z myślą o nauczycielach, uczniach i ich rodzicach, można znaleźć gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne czy artykuły naukowe.
Przypomnijmy, że sprawnie i legalnie pozbyć się elektroodpadów można także w inny sposób: podczas zakupu nowego (o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co kupowany, sklep ma obowiązek odebrać od nas zużyte urządzenie, np. lodówkę czy pralkę), w markecie wielkopowierzchniowym (w placówkach o powierzchni 400 metrów kwadratowych możemy oddać drobny sprzęt, nawet jeśli nie kupujemy nowego), podczas zbiórek organizowanych przez podmioty zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (w Zabrzu takowy mieści się przy ul. Cmentarnej 19f).

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 5 z 1 lutego 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA