Dwa konkursy: czekamy na kolejne zielone pracownie Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 18 stycznia 2024 11:51

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił (już po raz dziesiąty w historii) konkursy, dzięki którym w śląskich szkołach powstaną kolejne tzw. zielone pracownie. W Zabrzu – w następstwie przyznawanych w tym trybie dotacji – stworzono już wiele takich specjalistycznych klas (choćby w ubiegłym roku takowe miejsce pod nazwą Ekokuźnia zostało oddana do użytku w Katolickiej Szkole Podstawowej w Mikulczycach) i teraz pojawia się okazja na wyposażenie następnych sal w biologiczne urządzenia i pomoce naukowe.

I tak akcja Zielona Pracownia_projekt’2024 skierowana jest do szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i średnich, a można w niej uzyskać pieniądze (20 procent całkowitego kosztu wdrożenia projektu, maksymalnie 12 tysięcy złotych) na stworzenie projektu pracowni nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych, ale też chemiczno-fizycznych. Ocenie będzie podlegał pomysł na zagospodarowanie przestrzeni – jej funkcjonalność, innowacyjność czy różnorodność proponowanych pomocy dydaktycznych. Zgłoszenie można składać do 26 stycznia (godz. 15.30) i to tylko – to tegoroczna nowość – w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), na elektroniczną skrzynkę podawczą WFOŚiGW lub z wykorzystaniem usługi e-Doręczeń. Laureatów konkursu – wierzymy, że na liście beneficjentów nie zabraknie naszych placówek - powinniśmy poznać do 29 lutego.
Tradycyjnie dzień później ruszy zaś przyjmowanie zgłoszeń do kolejnego konkursu, będącego naturalnym uzupełnieniem poprzedniego. Zielona pracownia’2024 umożliwia uzyskanie dofinansowywana na realizację gotowych projektów ekologicznych sal lekcyjnych, a o pieniądze (maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 48 tys. złotych) mogą się starać organy prowadzące placówki oświatowe, a więc np. gmina Zabrze czy edukacyjne stowarzyszenia. Te wnioski będą – również jedynie przez internet - przyjmowane do 5 kwietnia (godz. 15.30), a ich rozpatrywanie powinno potrwać nie dłużej niż do 7 maja.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 3 z 18 stycznia 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA