Oddaj lub wymień, czyli smartfonowa aplikacja w służbie gospodarki obiegu zamkniętego Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 18 stycznia 2024 11:49

Mieszańcy Zabrza od dłuższego czasu mają już do dyspozycji ogólnokrajową aplikację mobilną EcoHarmonogram, z której mogą korzystać na swoich telefonach komórkowych. W tym oprogramowaniu, które jest pomocne w dziele segregacji odpadów komunalnych, pojawiła się niedawno nowa opcja: gospodarka obiegu zamkniętego. Aktualizacja wprowadza m.in. możliwość dodawania ogłoszeń i bezpłatnej wymiany pomiędzy użytkownikami nieużywanych przedmiotów, takich jak np. meble, dekoracje, ubrania itp., tak aby wydłużyć ich cykl przydatności, a nie od razu skazywać na los odpadów.
Moduł lokalnych ogłoszeń oddaj/wymień pozwala w naprawdę prosty sposób zamieszczać anonsy i wyszukiwać ciekawe oferty przedmiotów do pozyskania od innych. Zestawienie zawiera choćby liczne podkategorie, które ułatwiają znalezienie odpowiedniej rzeczy: szafy, półki; stoły i krzesła, meble biurowe; łóżka, sofy, fotele; meble ogrodowe; dekoracje; dywany; artykuły dziecięce; ubrania; lampy; małe i duże agd; sprzęt rtv, elektronika; gruz, ziemia oraz inne. Usługa jest wciąż nowością i gdy wczoraj (16 stycznia) sprawdzaliśmy zawartość tej strony nie było na niej żadnej aktualnej oferty… Sama idea dawania „drugiego życia” przedmiotom nie jest jednak u nas całkowitą nowością, wszak na terenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (Zabrze-Zandka, ul. Cmentarnej 19F) działa tzw. punkt ponownego użycia, w którym można zostawiać niepotrzebne, a wciąż dobre i mogące posłużyć komuś innemu, przedmioty. Placówka ta czynna jest od poniedziałku do piątku (godz. 8-20 i w sobotę (godz. 9-13).
Dodajmy, że najświeższa aktualizacja aplikacji EcoHarmonogram zawiera także przydatne wskazówki dotyczące proekologicznych nawyków we wszystkich sferach życia, informacje o filozofii zero waste (w najprostszym tłumaczeniu: nic nie może się zmarnować), propozycje inicjatyw społecznych. Można więc tam znaleźć nie tylko dane wspomnianego wyżej punktu ponownego użycia, ale też adresy np. lokalnych punktów napraw (zegarmistrzowskich, szewskich, krawieckich, jubilerskich), a także linki do przydatnych filmików z poradami. Aplikacja przede wszystkim jednak na co dzień ma pomagać – zgodnie z nazwą – w planowaniu pozbywania się śmieci w oparciu o terminy ich wywozu. Wystarczy bowiem podać w niej swoją lokalizację (np. ulica i konkretny numer domu), żeby szybko sprawdzić w jakim dniu jakie frakcje będą odbierane z naszych kubłów.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 3 z 18 stycznia 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA