Zabrze dla planety. Przed nami 30. edycja Tygodnia Ziemi: ekologiczny festyn rodzinny i konkursy Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 13 kwietnia 2023 12:20

 

Już za tydzień odbędzie się jubileuszowa 30. edycja Tygodnia Ziemi. To jedna z najstarszych i największych imprez z zakresu edukacji ekologicznej na Śląsku i w Polsce, przygotowana przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a skierowana w dużej mierze do młodego i najmłodszego pokolenia mieszkańców. Tydzień Ziemi świętujemy w tym roku aż dwa dni - 21 i 22 kwietnia, na terenie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza. Najpierw wspólnie z uczniami zabrzańskich szkół weźmiemy udział w bezpłatnych warsztatach ekologicznych i w seminarium (w godz. 9–13). Następnego dnia zapraszamy rodziny z dziećmi na ekologiczny festyn - w programie bezpłatne warsztaty ekologiczne i sadzenie roślin (w godz. 10–16) – informuje organizator imprezy.

Co jednak najważniejsze, dzieci i młodzież pragnące zgłosić swoje prace plastyczne lub fotograficzne do trzech ogłoszonych konkursów Tygodnia Ziemi, muszą się bardzo spieszyć. Czas na dostarczenie swej twórczości mają już tylko do poniedziałku (17 kwietnia).
Zabrzański Tydzień Ziemi to wręcz kultowa już impreza ekologiczna w naszym mieście, zainicjowana w czasach, gdy dopiero pączkowała moda na ochronę środowiska, bo śmieci wyrzucało się do jednego, zbiorczego pojemnika, a po ulicach jeździły kopcące ciężarówki i autobusy miejskie. Dziś świat jest zmieniony pod tym kątem znacznie, bo rządy stawiają na zrównoważony rozwój, racjonalną gospodarkę ciepłem i walkę z trucicielami atmosfery i wód rzecznych oraz stawów. W samym Zabrzu coraz częściej organizowane są akcje nasadzeń zieleni, w tym łąk kwiatowych, wieszania karmników i domków dla płatków i owadów. Są wreszcie spontaniczne zbiórki zaśmieconych skwerów, oczek wodnych i duktów spacerowych.

„Przez te 30 lat zorganizowaliśmy 270 konkursów plastycznych, literackich, muzycznych, turniejów wiedzy ekologicznej, w których udział wzięło około 300 tysięcy uczestników. Młodzi ludzie uczestniczyli również w wycieczkach do obiektów komunalnych, takich jak oczyszczalnia ścieków, stacja segregacji odpadów, elektrociepłownia, sadzili drzewa i poszerzali swoją wiedzę na warsztatach, prelekcjach i wykładach. Nad „Tygodniem Ziemi” patronat sprawowali Premier RP Jerzy Buzek, ministrowie ochrony środowiska, marszałkowie Województwa Śląskiego. W centrum naszej uwagi znajduje się kwestia zmiany klimatu, odpadów, betonowania miast, coraz większa wycinka lasów, marnowanie żywności, zakupoholizm, spożywanie nadmiernej ilości mięsa, a także nasz stosunek do otaczającej nas przestrzeni, zwierząt i ludzi” – czytamy na stronie organizatora Tygodnia Ziemi.
W tym samym wstępie do kwietniowej imprezy, miłośnicy przyrody z MGW stawiają jakże kluczowe pytania o to, czy potrafimy odpowiedzialnie korzystać z zasobów planety, dbać o nią i ją chronić? Czy nasz stosunek do Ziemi wykracza poza spojrzenie konsumenta? I zaraz potem twórcy akcji tłumaczą:„Chcemy nie tylko diagnozować stan istniejący ale również wskazywać różnorakie działania i możliwości w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, szczególnie te, w których sami możemy uczestniczyć. Zapraszając do udziału w konkursach XXX „Tygodnia Ziemi” odwołujemy się do różnych zainteresowań i uzdolnień młodych ludzi, ale przede wszystkim do ich wrażliwości i otwartości na sprawy otaczającego nas świata.”

Jakie dokładnie konkursy zostały ogłoszone w jubileuszowej edycji święta Ziemi? Pierwszy z nich to pomysł skierowany do uczniów wszystkich rodzajów szkół na plakat samej imprezy, ukazujący jej historię, o jedynym dopuszczalnym rozmiarze 50x70 cm. Przewidziano też konkurs fotograficzny Dowód w sprawie. Zadaniem jego uczestników będzie dostrzeżenie zmian, jakie dokonały się przez ostatnie lata (niekoniecznie 30 lat) w ich najbliższym otoczeniu - na plus oraz na minus. A może wciąż jest tak samo, mimo wielu lat edukacji ekologicznej? Fotografia może także być dowodem na to, że przyroda mimo działalności człowieka i ekspansywnej cywilizacji potrafi się bronić, znaleźć dla siebie przestrzeń i cieszyć swym pięknem. Na fotografiach można także pokazać dowody na zmianę klimatu (anomalie pogodowe, niespotykane dotąd zjawiska atmosferyczne, rośliny lub zwierzęta). Fotografie muszą być wydrukowane w formacie 13x18 cm i nie wchodzi w grę przesyłanie plików graficznych i multimedialnych.

Ostatnia propozycja to natomiast konkurs plastyczny Mam tę moc, skierowany wyłącznie do przedszkolaków. Ich zadaniem będzie wskazanie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za otaczający nas świat. Każdy mały i duży powinien chronić przyrodę, dbać o zwierzęta, oszczędzać wodę, energię elektryczną, sprzątać po sobie, segregować śmieci. Ziemia to nasz dom i mamy moc, aby uczynić ten dom piękny i bezpieczny. W pracy plastycznej uczestnik powinien pokazać co może zrobić dziecko ale także przedstawić działania swojej rodziny lub przedszkola, do którego uczęszcza. Prace należy wykonać wyłącznie w formacie A4 i w dowolnych technikach plastycznych z wyjątkiem prac przestrzennych.
Zgłaszanie uczestnictwa w konkursach odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Formularz karty znajduje się na stronie internetowej Muzeum Górnictwa Węglowego (www. muzeumgornictwa.pl), a szczegółowych informacji udziela dział edukacji placówki (tel. 32 630-30-91 wew. 4038, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 15 z 13 kwietnia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA