Reklama
REKLAMA
Zielone inwestycje Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 05 stycznia 2023 12:48

PRZESTRZEŃ DLA NAS Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie tworzenia w przestrzeni publicznej ekologicznych terenów Zielona przestrzeń. Chodzi o wyodrębnianie na terenach ogólnodostępnych, będących we władaniu jednostek samorządu terytorialnego, terenów zieleni dla potrzeb społecznych oraz umożliwienie mieszkańcom korzystania z ich walorów. Czy Zabrze będzie chciało skorzystać z takiej możliwości? Do wzięcia jest dotacja do wysokości 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, przy czym kwota dofinansowania musi zawierać się w przedziale 50-250 tysięcy złotych. Zielone przestrzenie, w przypadku uzyskania finansowej pomocy, muszą powstać do 31 października 2024 roku.

WODÓR TO PRZYSZŁOŚĆ? Władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisały pod koniec ubiegłego roku list intencyjny z niemiecką Enertrag SE o współpracy „na rzecz stworzenia środowiska zeroemisyjnego wykorzystania wodoru w rozwoju Metropolii”. Priorytetem jest bowiem jak najlepsze wykorzystanie tego nowatorskiego paliwa w transporcie publicznym, wszak pierwsze autobusy napędzane wodorem mają trafić na drogi naszego województwa - w tym może także zabrzańskie i rudzkie - już w lutym przyszłego roku. Niedawno Metropolia uruchomiła bowiem postępowanie na zakup dwudziestu autobusów napędzanych wodorem, a możliwe jest także szybkie pozyskanie kolejnych dziesięciu sztuk takiego taboru. Z Enertrag SE nasza Metropolia zamierza wymieniać się doświadczeniami w zastosowaniu i wykorzystaniu systemów tankowania oraz eksploatacji napędów z ogniwami wodorowymi. Niemiecka firma znana jest bowiem z wykorzystywania zaawansowanych technologii do wytwarzania, przetwarzania i magazynowania zielonego wodoru. Bierze udział w kilku wielkoskalowych projektach wytwarzania go na trzech kontynentach, w tym największym na świecie, realizowanym wraz z rządem Namibii.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 1 z 5 stycznia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA