Reklama
REKLAMA
Zaborze: wielkie porządki w małym lasku. Czekając na Zielony Park Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 27 października 2022 12:36

Rada Dzielnicy Zaborze Północ zorganizowała w ubiegłą sobotę (22 października) Sprzątania świata, ale nie całego, lecz na początek lasku przy zakładzie karnym (ul. Janika). Happening trwał około dwóch godzin i zakończył się zapełnieniem blisko 60 worków na śmieci. Wśród zebranych rzeczy przeważały szklane naczynia (butelki, słoiki), ale było też wiele plastikowych opakowań, puszki, papierki, jak również opony, mały sprzęt agd czy... sedes.

Te wielkie porządki to część przygotowań mieszkańców do inwestycji (i to nie jednej!) na tym terenie, wszak w ramach kilku przegłosowanych projektów budżetu obywatelskiego powstanie tam Zielony Park z alejkami, ławkami, tablicami historycznymi, a nawet tężnią solankową (a w przyszłości może także ścieżką rowerową do Biskupic). - To ma być pierwszy taki teren rekreacyjny dla tej części miasta – przekonuje radny Sebastian Dziębowski, który był także koordynatorem akcji sprzątania. - A postanowiliśmy sami wziąć się za oczyszczenie terenu, aby nie musiały iść na to pieniądze ze środków przeznaczonych na samą inwestycję. Akcja oczyszczenia tej okolicy zaczęła się już w zasadzie wcześniej, bo doprowadziliśmy też do zlikwidowania małego nielegalnego wysypiska przy zatoczce. Szczególnie raduje mnie, że w październikową akcję udało się zaangażować młodzież, bo wśród zbierających śmieci było wielu nastolatków, a to przecież oni będą potem przede wszystkim korzystali z uroków parku. Jeśli teraz włożyli wysiłek w porządkowanie tego terenu, to jest duża szansa, że potem będzie im bardziej zależało na utrzymywaniu tam czystości.
W sumie lasek sprzątały 43 osoby, wśród których byli podopieczni Przedszkola nr 18 im. Karolinki i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Powstańców Śląskich, ale także przedstawiciele lokalnych organizacji, m.in. rady dzielnica Poremba, Straży Ochrony Przyrody oraz fundacji Dobrzy Ludzie. Akcja swój finał miała w siedzibie stowarzyszenia Fenix (ul. Kalinowa 9), gdzie m.in. najmłodszym sprzątaczom wręczono upominki, a przede wszystkim medale, które tak naprawdę są połową dużego znaczka. Ten powstanie ze złączenia – niczym puzzli – uzyskanej teraz „jesiennej” części z „wiosenną”, bowiem na przyszły rok zaplanowano drugą odsłonę porządkowania lasku. 
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 43 z 27 października 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA