Punkty za elektrośmieci. Akcja Polska stolica recyklingu: o 50 tysięcy złotych nagrody walczą m.in. trzy zabrzańskie szkoły Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 13 października 2022 08:01

Zespół Szkół Specjalnych nr 42 (Zabrze, ul. Sienkiewicza 43), Szkoła Podstawowa nr 36 (Zabrze, pl. Warszawski 6) i I Liceum Ogólnokształcące (Zabrze, ul. Wolności 323) zgłosiły się do programu Polska stolica recyklingu, w którym można wygrać 50 tysięcy złotych. Konkurs, w którym placówki oświatowe równocześnie „pracują” na wynik swoich gmin (dla nich są osobne nagrody), organizuje fundacja Odzyskaj Środowisko.

Zadaniem szkół – po dokonanej rejestracji – jest w pierwszej kolejności zrobienie fotorelacji z czerwonym pojemnikiem na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w roli głównej, a potem – to już większe wyzwanie – zorganizowanie zbiórki elektrycznych śmieci. Za zgromadzone tą drogą odpady każda placówka otrzymuje do klasyfikacji punkty, przy czym zależą one od rodzaju przyjętego sprzętu. A gromadzone będą zużyte: lodówki i zamrażarki (30 punktów za sztukę), pralki i zmywarki (15 punktów), telewizory i monitory (7 punktów), laptopy i komputery (5 punktów), mały sprzęt gospodarstwa domowego (3 punkty), telefony, gps-y i tablety (5 punktów), tonery (punkt) i baterie (punkt za 100 sztuk). Zbiórki przeprowadzane będą we współpracy z profesjonalnymi zakładami przetwarzania.
Szkoły walczą o wspominanie 50 tys. złotych, a gminy, na których terenie znajdują się placówki, o tytuł polskiej stolicy recyklingu – ten przyznany zostanie za najwyższy wskaźnik zebranych kilogramów w przeliczeniu na jednego swojego mieszkańca. Do wzięcia, prócz honorowego tytułu, jest także statuetka wykonana z elektrośmieci, a także – w ramach inicjatywy Elektryczny las – jedna sadzonka drzewa za każde 100 kg elektrycznych odpadów w każdej z gmin. 
Akcja w zabrzańskich szkołach już się rozkręca. - Zbiórka u nas już trwa: mamy już baterie, czajnik, kilka telefonów... Chcemy zużyte urządzenia zbierać sukcesywnie i nie planujemy na razie jakiejś szkolnej imprezy, w którą włączylibyśmy mieszkańców, ale może w sumie to byłby dobry pomysł? Jesteśmy w każdym razie umówieni z urzędem miejskim, że po zebraniu maksymalnie dużej ilości elektrośmieci, zgłosimy je do odbioru - mówi Agnieszka Szczęsna-Mączka, która odpowiada za tę ekologiczną  akcję w SP 36.
Konkurs potrwa do 16 stycznia 2023 roku, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi w lutym.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 41 z 13 października 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA