Finał Akcji Karmnik. Sezon na obrączkowanie Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 31 marca 2022 18:35

Zima już odeszła, więc zakończyła się także w Miejskim Ogrodzie Botanicznym (Zabrze, ul. Piłsudskiego 60) Akcja Karmnik, czyli obrączkowanie ptaków. Proces ten trwał od grudnia do końca lutego, a sprowadzał się do 5-godzinnych sesji prowadzonych co dwa tygodnie w soboty. W okolicach rozlokowanych na terenie placówki ptasich „jadłodajni” zamontowane były siatki, w które wpadały ptaki i w efekcie zaobrączkowano ponad 700 ptaków (po raz pierwszy!) osiemnastu gatunków (najwięcej w Polsce). - Najciekawsze okazy z jakimi mieliśmy do czynienia to dzięcioł zielonosiwy (na zdjęciu; pierwszy raz od 2016 roku) oraz sierpówka, która wprawdzie jest dość pospolita jednak do siatki trafia rzadko. Najczęściej łapały się zaś sikory bogatki, których oznakowaliśmy ponad pół tysiąca. Złapaliśmy też rekordową liczbę (66) efektownych grubodziobów – wyliczają zabrzańscy ornitolodzy, którzy tyle co zakończony sezon nazwali „raniuszkowym”, ponieważ w tym roku złapała się prawie połowa tych wyjątkowych ptaków, z ogólnej liczby ewidencjonowanych okazów od 2016 roku.

W jakim celu są w ogóle obrączkowane ptaki? - Z pewnością naszym celem nie jest ich stresowanie. Znakowanie zwierząt – obrączkami, obrożami, nadajnikami – jest jedynym źródłem konkretnych informacji na temat ich życia, zwyczajów oraz przemieszczania. Skąd wiedzielibyśmy bowiem jak długo żyją? Sikora modraszka, którą złapaliśmy w tym roku miała naszą obrączkę z 2016 roku, a więc zyskaliśmy dowód, że żyje 7 lat stale w ogrodzie, a co najmniej regularnie u nas zimuje. W tym roku schwytaliśmy na naszym terenie aż 45 ptaków z obrączkami z poprzednich lat. Obserwując z kolei ptaki z obrączką w naszym ogrodzie w sezonie lęgowym, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że to ptaki osiadłe, czyli takie, które lęgną się i zimują na tym samym terenie – podsumowują pracownicy MOB-u.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 13 z 31 marca 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA