Słodki dzień. Kolejna masowa impreza w ogrodzie botanicznym Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 09 czerwca 2016 09:15

 

WYDARZENIA. Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu gościł u siebie 4 czerwca dokładnie 735 gości. To dużo więcej niż w normalne soboty, a to za sprawa organizowanego po raz pierwszy w historii Ogrodowego Dnia Dziecka. Oprócz tradycyjnych rozrywek na placu zabaw oraz kontaktu z bogatą przyrodą przygotowano pokazy dotyczące życia pszczół oraz sprzedawano wiele gatunków miodów. Całe rodziny brały także udział w botanicznej grze terenowej.


Pierwotnie w ogrodzie miała powstać pasieka przygotowana przez młode zabrzańskie małżeństwo Przybyłów. Za pośrednictwem portalu internetowego w akcji Polak potrafi zebrali oni nawet fundusze na budowę uli. Placówka jednak ze względów bezpieczeństwa wycofała się z tych planów i prawdziwe pszczoły pojechały do dużego ogrodu botanicznego w Mikołowie. W Zabrzu natomiast utworzono specjalny punkt edukacyjny z tablicami informacyjnemu i ulem z pełnym wyposażeniem. - To wyposażenie (ramki z woskowymi konstrukcjami pszczół) musimy chować w budynku sekretariatu, ponieważ dosłownie zjadłby je nam owad szkodnik Barciak pszczelarz – mówi Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor MOB w Zabrzu. – Mamy także schowane specjalne stroje pszczelarze dla dzieci i całość będzie w terenie wykorzystywana w ramach Centrum Edukacji Ekologicznej na specjalnych lekcjach i zajęciach nie tylko dla szkół, ale i dla przedszkoli.
W trakcie takich pierwszych zajęć, o pszczołach opowiadał i żywe owady do ogrodu przywiózł i prezentował Jerzy Wiaterek, szef zabrzańskiego koła krajowego związku pszczelarzy. Jego ciekawych historii o owadach słuchały nie tylko dzieci, ale także dorośli. Najmłodsi szczególną atrakcję mieli podczas poszukiwaniu w specjalnym szklanym ulu, wśród setek owadów, królowej oznaczonej na grzbiecie… naklejką z numerem. Na miejscu można także było kupić miód oraz bardzo cenny zdrowotnie propolis, czyli kit pszczeli.
Całe rodziny wzięły także udział w grze botanicznej terenowej przygotowanej przez pracowników ogrodu, a prowadzonej przez harcerzy z zabrzańskiego hufca. Pytania i zadania były tak skonstruowane, że trzeba było poznać wiele roślin posadowionych w ogrodzie i niemal cały go przejść. Należało także rozwiązywać zagadki przyrodnicze (np. dotyczące różnic kształtu liścia różnych rośli), przy których pomocą służyli właśnie młodzi mundurowi z botanicznymi książkami i leksykonami.
Ogrodowy Dzień Dziecka był drugą tegoroczną masową imprezą w tym miejscu. 21 maja placówka zorganizowała wiosenny kiermasz połączony z wystawą świnek morskich. 25 czerwca rusza natomiast tam tradycyjny już Dzień Kwiatów, czyli dwudniowy cykl warsztatów, koncertów i imprez organizowanych z okazji Nocy Świętojańskiej. Codziennie (w czerwcu) MOB przy ul. Piłsudskiego 60 (tel. 32 271-30-33) czynny jest od godz. 11 do 19, a w weekendy od 9 do 19. Centrum Edukacji Ekologicznej zachęca placówki oświatowe do planowania tam lekcji i zajęć, od kilku dni wzbogaconych o stanowisko pszczelarskie. (jak)

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 23, 9 czerwca 2016) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA