Oberiba rośnie w Rokitnicy. Z inicjatywy Kartelu Kulturalnego powstał pierwszy ogród społeczny w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 25 kwietnia 2024 22:31

W STRONĘ NATURY. Wraz z nadejściem wiosny, zainicjował działalność pierwszy w Zabrzu tzw. ogród społeczny pod swojską i regionalną nazwą „Oberiba” (czyli w gwarze śląskiej po prostu kalarepa). To autorska inicjatywa Marleny Małek-Błaszczyk i kierowanego przez nią stowarzyszenia Kartel Kulturalny, ale w rozwój inicjatywy mocno włączyła się także Rada Dzielnicy Rokitnica. Bo to przyrodnicze przedsięwzięcie powstaje właśnie w tej części miasta, a dokładnie przy ul. Kard. Wyszyńskiego 17, tuż za miejscową lodziarnią (naprzeciwko kościoła parafialnego). Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo to udostępniony społecznie prywatny teren właściciela owej kafejki – dość znanego w Rokitnicy Krystiana Jaworka.

 

Pomysł jest oryginalny, a przy tym na wskroś społecznie użyteczny. Inicjatorzy wyszli z założenia, że nie każdy mieszkaniec ma możliwość posiadania ogródka działkowego lub uprawiania czegokolwiek na parapecie okna. W Oberibie można się nauczyć tego, jak sadzić i dbać o rośliny, zwłaszcza ekologiczne warzywa do późniejszego spożycia. A przy okazji poznać sąsiadów lub innych mieszkańców dzielnicy. Do inicjatywy tej może dołączyć w dowolnej chwili każdy chętny, zaś bliższe informacje i fotorelacje z postępu prac można znaleźć na Facebooku, na profilu o nazwie „Oberiba - Rokitnicki Ogród Społeczny”.

Projekt ma przy okazji kilka innych celów, niż tylko produkcja ekologicznej żywności. To także rewitalizacja przestrzeni miejskiej i edukacja ekologiczna, a także rozwój aktywności fizycznej mieszkańców i poprawa zdrowia psychicznego, tak bardzo nadwątlonego okresem pandemii.

- Przy technicznej stronie organizacji ogrodu mocno kładziemy nacisk na recykling, retencję i ekologiczne podejście do organizacji tego naszego zielonego zakątka. Wyszliśmy z założenia, że im mniej zakupów przy tej inicjatywie, tym lepiej dla przyrody. Stąd pomysł na tzw. podwyższone grządki zbudowane z desek ze starych palet, narzędzia wzięte z wymienialnika, a nasiona z tzw. grupy sharingowej – czyli dzielenia się tym, co kto posiada. Mamy w grupie założycielskiej osoby doskonale znające się na uprawie ogrodów, ale także osoby z wiedzą ekspercką na temat projektowania takich miejsc. Niebawem chcemy ruszyć z promocją na szerszą skalę wśród mieszkańców. W tej chwili oczywiście działa już grupa na FB, ale chcemy dotrzeć także do osób nie korzystających z internetu – podkreśla Marlena Małek-Błaszczyk.

Inicjatywa tak bardzo przyjazna dla lokalnego, miejskiego środowiska i promująca ekologiczną uprawę dla własnych potrzeba bardzo przypadła do gustu miejscowej radzie dzielnicy, która nawet wyasygnowała pewne fundusze na ten cel. Część społeczników wprost zakasała rękawy i włączyła się do przekopywania ogródka, tworzenia kompostownika i nasadzania roślinek, a także dokonywania zasiewu.

- Zamysł jest bardzo fajny, bo w zasadzie każdy mieszkaniec, który nie ma własnej działki, może sobie w Oberibie zasadzić dowolne roślinki czy warzywa. A jak nie będzie mógł w danym czasie ich doglądać, inni członkowie grupy będą te jego nasadzenia pielęgnować i podlewać. A na końcu taki rokitniczanin będzie mógł oczywiście zebrać plon swej pracy i w domu na przykład przygotować sobie zdrową i ekologiczną sałatkę warzywną – mówi Marcin Szczerba, przewodniczący RD Rokitnica, a zarazem świeżo upieczony radny miejski stowarzyszenia Lepsze Zabrze.

Jak jednak przyznaje, choć to inicjatywa na wskroś pozytywna i pożyteczna, to już spotkała się z pewnymi obawami i wątpliwościami miejscowej społeczności. – Pierwotnie miasto zaproponowało nam wykorzystanie pod ogród społeczny zielonego terenu w okolicy parku, na przestrzeni pomiędzy ul. Krakowską i Opolczyka. Niestety, okoliczni mieszkańcy obawiali się, że ogród stanie się miejscem libacji alkoholowych przy grillu i głośnego biesiadowania. Nie taki jest oczywiście nasz cel. By jednak nie powodować kontrowersji już na starcie, z dużą radością i pewną ulgą przyjęliśmy propozycję pana Krystiana Jaworka, który zgodził się udostępnić nam swój własny teren przy ul. Wyszyńskiego – relacjonuje radny Szczerba. Jak dodaje, do tworzenia podwyższanych grządek wykorzystywane są m.in. banery wyborcze jego rodzimego ugrupowania. W ten sposób otrzymały nowe życie i funkcję.

Pierwsze nasadzenia i wysiewy miały miejsce kilka tygodni temu, gdy aura zrobiła się iście wiosenna. Na ogródku zasiano więc m.in. marchew, rzodkiewki i seler. – Po ostatnich przymrozkach bacznie obserwujemy czy cokolwiek nam urośnie. Być może będzie trzeba powtórzyć zasiew. Ale energii i chęci nam nie brakuje. Spotykamy się tutaj co weekend, a niektórzy przychodzą też w trakcie tygodnia – dodaje Szczerba.

Tak więc pomysłodawcy tej inicjatywy zbierają pierwsze doświadczenia i obserwują rozwój wydarzeń, ale już zapowiadają, iż chcieliby kontynuować to przyrodnicze przedsięwzięcie także w innych dzielnicach Zabrza.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 17 z 25 kwietnia 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Dzisiejszy wieczór? Z planszówkami!

IMPREZY. Działająca prężnie w dzielnicy Rokitnica grupa Kartel Kulturalny ma na dzisiaj propozycję. Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną, bo w jej filii nr 6 (Zabrze, ul. Krakowska 52), organizuje kolejną edycję akcji Twoja kolej - odkryj...

» Hajer wędruje

gdzie:  Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 6, ul. Krakowska 52, tel. 32 272 39 42 kiedy: 20 listopada (godz.18.30)Nocny Maraton Podróżniczy

» [GALERIA] Nastrojowo i świątecznie... Jarmark w Rokitnicy

ROKITNICA. IV Rokitnicki Jarmark Adwentowy z 14 grudnia cieszył się nie lada powodzeniem.  Świąteczny nastrój udzielił się około czterem setkom mieszkańców. Od godz. 10 do 17 wierni zgromadzeni w ogródku parafialnym Kościoła...

» [GALERIA] WOŚP w Zabrzu uzbierał ponad 70 tysięcy!

CHARYTATYWNIE. Po raz kolejny koordynatorzy sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą odtrąbić sukces. Nie dość, że udało się uzbierać poważną kwotę, to jeszcze wszystkie imprezy towarzyszące niedzielnej (12 stycznia)...

» Red Heels rozgrzał publiczność w finale imprezy WOŚP w Rokitnicy

WOŚP - ROKITNICA. Półfinaliści telewizyjnego show Mam Talent - kwartet smyczkowy Red Heels wystąpił dziś wieczorem ze swym porywajacym koncertem na zwieńczenie całodziennej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zabrzu-Rokitnicy....
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA