Senior stracił 42 tys. złotych, bo uwierzył fałszywemu pracownikowi banku Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    niedziela, 03 grudnia 2023 16:48

OSZUSTWA. 42-tysiące złotych stracił 77-letni zabrzanin, który dał się namówić oszustom podającym się za pracownika banku do zainstalowania aplikacji szpiegującej na swym smartfonie. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozwagę. Oszustwa „na pracownika banku” stały się bowiem w ostatnim czasie bardzo popularne. Niestety oszuści działają tak wiarygodnie, że gdy dzwonią do nas, to na ekranie telefonu wyświetla się numer infolinii z nazwą banku, dlatego połączenie nie wzbudza podejrzeń.

 

- Oszust, podając się za pracownika banku, przekonał 77-latka, że pomoże mu w odzyskaniu pieniędzy zdeponowanych na jego rzekomym starym koncie bankowym. Oszust twierdził, że w tym celu konieczne jest zainstalowanie programu AnyDesk. Jest to program, który służy do zdalnego sterowania komputerem lub urządzeniem mobilnym na przykład telefonem. Zwykle program ten jest używany przez informatyków w celu zdalnej obsługi komputerów lub innych urządzeń. Jednak coraz częściej wykorzystywany jest przez oszustów, którzy po namówieniu ofiary do zainstalowania go wykorzystują AnyDesk w celu przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem i uzyskania dostępu do aplikacji bankowej – informuje Sebastian Bijok, rzecznik prasowy zabrzańskiej policji.

Oszust, mając dostęp do naszego urządzenia (telefonu), za pośrednictwem AnyDesk widzi wszystkie informacje, które pojawiają się na telefonie, w tym treści SMS-ów potwierdzających transakcje. Ponadto sam może sterować za nas urządzeniem. Tak było i w tym przypadku. Oszust po uzyskaniu dostępu do komputera i telefonu pokrzywdzonego zyskał dostęp do jego konta. Następnie środki zgromadzone na koncie przelała na własne. Niestety odzyskanie utraconych w ten sposób pieniędzy jest bardzo trudne.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA