Nastolatka przychodziła w imieniu oszustów do seniorek po pieniądze: została złapana z gotówką i biżuterią! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 26 października 2023 17:26

Zabrzańscy policjanci zajmujący się oszustwami zatrzymali 17-latkę z Wrocławia, która operowała na terenie naszego miasta. dziewczyna została ujęta, gdy odebrała pieniądze od swoich ofiar wyłudzeń. Dzięki temu udało się odzyskać 34 tysiące złotych, 1100 euro oraz biżuterię, które tego dnia oddały im dwie zabrzanki-seniorki (77 i 80 lat). Dlaczego? Oszuści zadzwonili do nich i przekonywali o chorobie bliskiej osoby. Dodawali, że można im pomóc, ale trzeba pieniędzy, żeby ich bliska osoba mogła skorzystać z drogiego leczenia, które jest jedyną dla nich szansą.

Policja informuje, że schemat działania oszustów zwykle wygląda podobnie. Wyszukują w książkach telefonicznych numery osób, których imiona są popularne wśród starszego pokolenia. Do seniora na telefon stacjonarny dzwoni osoba, która podaje się za lekarza. Informuje, że syn, córka lub inna bliska osoba uległa wypadkowi i pilnie potrzebne są pieniądze, które pokryją koszty leczenia. Oszust może również poinformować, że środki są konieczne do zakupu lekarstw, które są drogie i trudno dostępne, a jedynie ich zastosowanie może pomóc w powrocie do zdrowia bliskiej osoby. Fałszywy lekarz często nie pozwala przerwać połączenia, aby senior nie miał możliwości zastanowić się spokojnie nad zaistniałą sytuacją lub skonsultować się jej z kimś bliskim. Przestępca tak prowadzi rozmowę, że starsi ludzie informują go, gdzie przechowują swoje oszczędności. Od otrzymanej odpowiedzi zależy jego dalsze działanie:
- jeżeli uzyska informację, że senior swoje oszczędności trzyma w domu, poleca mu spakować je do koperty (lub dwóch) i przekazać osobie, która się po nie zgłosi („znajomemu” krewnego, kurierowi lub taksówkarzowi), który w ciągu kilkudziesięciu minut zjawia się w mieszkaniu;
- jeżeli oszust dowie się, że senior ma konto w banku z dostępem przez Internet, poleca mu podać login i hasło do tego konta lub przelać oszczędności na wskazany przez niego rachunek;
- jeżeli natomiast starsza osoba ma pieniądze ulokowane w banku, ale bez dostępu do bankowości elektronicznej, przestępca nalega, aby udał się do banku, wypłacił gotówkę, a następnie przekazał ją lub przelał pieniądze na wskazane konto bankowe.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA