Reklama
REKLAMA
Zapnij pasy. Nie lekceważ środków bezpieczeństwa Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 14 marca 2019 12:53

AKCJA. Mundurowi od wczesnych godzin porannych prowadzą działania „Pasy”. Celem prowadzonych w całym kraju działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez egzekwowanie stosowania się kierujących i pasażerów do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, a także stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Pamiętaj!Pasy bezpieczeństwa zapinasz dla ochrony swojego zdrowia i życia! Akcja potrwa do późnych godzin wieczornych.Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale również przy niewielkiej kolizji auta, a nawet w przypadku gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia samochodu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz auta działa ogromna siła bezwładności. Sprawia ona, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton. Brak zapiętego pasa bezpieczeństwa powoduje, że uderza w deskę rozdzielczą pojazdu, szybę, obija się o siedzenia. Pasażerowie, którzy siedzą z tyłu miażdżą przednie fotele, uderzając także w inne osoby będące w pojeździe, sami przy tym doznając dotkliwych, często śmiertelnych obrażeń. W niektórych przypadkach osoba niezapięta w pasy może nawet wypaść z samochodu. Niezwykle ważna jest również pozycja jaką zajmuje osoba w pojeździe. Pamiętaj! Pas nie uchroni przed wysunięciem się spod niego osoby leżącej na odchylonym fotelu, ani nie zapobiegnie uderzeniu w deskę rozdzielczą, kogoś kto w momencie wypadku jest pochylony. Pozycja dająca duże szanse przeżycia to pozycja siedząca !

Pamiętajmy również, że wiele z aktywnych i biernych systemów bezpieczeństwa zakłada, że kierowca i pasażerowie mają zapięte pasy. Dotyczy to na przykład poduszek gazowych, które zadziałają właściwie tylko wówczas, gdy kierujący i pasażerowie mają prawidłowo zapięte pasy. Przy dużych prędkościach kolizyjnych niezbędne jest bowiem zmniejszenie intensywności ugięcia głowy i szyi, a poprzez to także zmniejszenie obciążenia klatki piersiowej i miednicy, gdyż pomimo, że ciało jest przytrzymywane pasem, to i tak przemieszcza się do przodu w stronę kierownicy lub deski rozdzielczej. Głowa jest wtedy wychwytywana przez poduszkę powietrzną zmniejszając siły działające na człowieka. Co ważne, pas bezpieczeństwa przytrzymuje ciało w pierwszej fazie zderzenia, w związku z czym głowa napotyka już na w pełni rozwiniętą poduszkę gazową. Jeśli nie zapniemy pasa, to głowa zderzy się z poduszką już w fazie jej napełniania się, a rozwija się ona z prędkością około 300 km/h.

Niezwykle ważne jest aby młodsze dzieci przewożone były w fotelikach bezpieczeństwa, który należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA