Porządkowanie bodźców - rozmowa z Teresą Paradowską, dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    niedziela, 08 września 2013 14:34

paradowskaTRZY NA CZY. TERESA PARADOWSKA - jest z wykształcenia psychologiem, oligofrenopedagogikiem oraz terapeutą zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży. Urodziła się i mieszka w Zabrzu. Niedawno natomiast obchodziła jubileusz 25-lecia pracy w szkolnictwie. Swoją karierę w oświacie zaczynała jako wychowawca świetlicy, potem klasy, następnie była pedagogiem szkolnym, psychologiem, a teraz już trzecią kadencję pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu. W wolnych chwilach rusza na turystyczne wyprawy, czyta książki i chodzi do teatru. Ma dwóch synów, starszy właśnie założył własną rodzinę.

- Czy sala do zajęć integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych nr 41 jest jedynym tego typu miejscem w Zabrzu?

- Tak i dlatego korzystać z niej będą nie tylko nasi wychowankowie, ale wszystkie osoby potrzebujące specjalistycznego wsparcia i mające skierowanie z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Mamy w niej sprzęt (huśtawki, drabinki, mostki, równoważnie, ścianki wspinaczkowe, materace, wieże, chodziki itd.) umożliwiająca ukierunkowane odbieranie i następnie porządkowanie bodźców pochodzących z różnych zmysłów - sala przystosowana jest zarówno dla gimnazjalistów, jak i nawet rocznych maluchów. Mamy także w naszej szkole dwóch pedagogów wyszkolonych do prowadzenia zajęć z integracji sensorycznej.

- Czy długo trwało urządzenie sali?
- Pięć lat temu zobaczyłam taki gabinet w Warszawie i postanowiłam zorganizować go w Zabrzu. Rok temu w ramach programu Radosna szkoła udało nam się uruchomić jego namiastkę. Dopiero jednak rządowy projekt Sukces rośnie z nami pozwolił nam na sukcesywne nabywanie wysokiej klasy sprzętu i rozpoczęcie na nim pierwszych zajęć. Prowadziliśmy także szkolenia pedagogów i równolegle adaptowaliśmy na potrzeby nowej sali dawną świetlicę. Oficjalne uruchomienie nastąpi w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, czyli 2 września. To wbrew pozorom będzie wielkie wydarzenie nie tylko dla naszej szkolnej społeczności, ale miasta.

- Czy rzeczywiście to aż tak potrzebny nam wszystkim „gabinet lekarski”?

- Uważam, że dla naszych podopiecznych oraz im podobnych zabrzan z niedorozwojem oraz różnego typu zaburzeniami, sala do integracji sensorycznej jest niezbędna. Ba, przyda się nawet młodym osobom bez widocznych zaburzeń i pozornie dobrze rozwijających się... Oi bowiem coraz mniej czasu spędzają na wolnym powietrzu, zamiast biegać, korzystać z huśtawek, wspinać się na drzewa - siedzą przed monitorami. Coraz częściej dochodzi więc u nich do zaburzeń w podświadomym współdziałaniu zmysłów umożliwiającym wykonywanie nawet prostych codziennych czynności. To zaś prowadzi do zaburzeń motoryki, a nawet rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Nasza sala jest tak dobrze wyposażona, że pozwoli nie tylko na prawidłowy rozwój psychomotoryczny, ale na prowadzenie specjalistycznej rehabilitacji, czyli po prostu leczenie. 

 

 
Zobacz także

» Konkurs dla szkół: laureat z Zabrza

FUNDUSZ WSPIERA. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił laureatów najnowszej edycji konkursu Zielona pracownia_projekt'2019. Był on skierowany do szkół podstawowych i średnich województwa...

» Przywróćmy Zabrze mieszkańcom. Rozmowa z radnym MIROSŁAWEM DYNAKIEM, jednym z zabrzańskich liderów ugrupowania marszałka Kornela Morawieckiego – „Wolni i Solidarni”

OGŁOSZENIE. - Dla wielu obserwatorów życia publicznego Zabrza wielkim zaskoczeniem, ale i rozczarowaniem był fakt, iż tutejsze struktury Kukiz’15 dosłownie w ostatniej chwili nie wystawiły pana jako swego kandydata do wyborów...

» Nowy rok szkolny coraz bliżej... Główny cel: edukacja ekologiczna

 KONFERENCJE. W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie dyrektorów zabrzańskich szkół i placówek oświatowych. Konferencja, w której uczestniczyli również przedstawiciele władz miasta, a także licznie zaproszeni goście,...

» W przyszłym tygodniu ruszają zapisy do przedszkoli

EDUKACJA. We wtorek (20 lutego) ruszą zapisy, uczenie zwane postępowaniem rekrutacyjnym, do zabrzańskich przedszkoli - tych samodzielnych, jak i oddziałów zorganizowanych w publicznych szkołach podstawowych - na rok szkolny 2018/2019. Akcja,...

» Wyremontowane, kolorowe przedszkole na osiedlu Helenka może cieszyć dzieciaki i ich rodziców

INWESTYCJE. Oficjalnie zakończyła się gruntowna termomodernizacja Przedszkola nr 6 przy ul. Jordana 59 na os. Helenka. Z tej okazji zorganizowano dzisiaj okolicznościowe spotkanie, w którym udział wzięli M.IN. przedstawiciele władz...
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Futro i pończochy

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do końca 2019 roku


 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA