Odliczanie do końca kryzysu - rozmowa z Piotrem Barczykiem, skarbnikiem Zabrza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 11 stycznia 2014 16:23

barczykTRZY NA CZY. PIOTR BARCZYK (50 lat) - jest skarbnikiem miasta nieprzerwanie od 1997 roku, a więc współpracuje z już trzecim kolejnym prezydentem Zabrza. Ma wykształcenie wyższe ekonomiczne. Wytchnienie od zmagań z gminnymi finansami daje mu rodzina: żona Halina, córka Katarzyna i syn Jakub. Pasjonuje się też sportem, który sam uprawia, jak i śledzi jego rozgrywki w telewizji.

- Czy w minionym już roku bardzo dało się odczuć w finansach miasta trwający kryzys gospodarczy?

- Działalność Zabrza jest oczywiście zależna od ogólnie panującej koniunktury gospodarczej, a więc każdy kryzys skutkuje natychmiast znacznie mniejszymi lub też wpływającymi z opóźnieniem dochodami do miejskiego budżetu. W związku z powyższym w 2013 roku nasza gmina - zresztą podobnie jak wiele innych jednostek samorządu terytorialnego, ale również i podmiotów gospodarczych - miało problem zachowania płynności finansowej. Zaplanowane w budżecie zadania należało na bieżąco realizować, natomiast dochody, które miały te cele finansować, niejednokrotnie wpływały po terminie. Niezależnie wszystkie obligatoryjne zadania zostały wykonane i to bez obniżenia jakości i poziomu świadczonych usług.

- Czy rok 2014 według pana oceny ma szansę być lepszy?

- Za symptomy zapowiadające koniec kryzysu uznałabym większą skłonność mieszkańców oraz podmiotów gospodarczych do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Mam tu na myśli przede wszystkim zobowiązania podatkowe i czynszowe. Ponadto, wzrasta zainteresowanie kupnem nieruchomości, co również może świadczyć, iż najgorsze lata kryzysu już za nami.

- Czy mimo tych ogólnie znanych kłopotów gospodarczych, w Zabrzu w 2014 roku będą realizowane dalsze inwestycje?

- W budżecie miasta na 2014 rok na zadania inwestycje zapanowano ponad 318 mln zł, co oznacza, że co trzecia wydatkowana złotówka przyczyni się do dalszego rozwoju i wzmocnienia pozycji miasta. Najwięcej pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na kontynuację projektu wodno-ściekowego oraz prace drogowe, w tym w szczególności zakończenie budowy zabrzańskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Ponadto w 2014 roku ukończone zostaną inne kluczowe inwestycje: basen kryty przy al. Korfantego oraz przedszkole przy ul. Lipowej. Zaplanowane wydatki mają również przyczynić się do wzmocnienia sytuacji miasta w oczach potencjalnych inwestorów, dlatego też około 35 mln zł zamierzamy przeznaczyć na kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych. W perspektywie czasu mam nadzieję, iż działanie te przełożą się na nowe miejsca pracy. 

 

 
Zobacz także

» Budżet partycypacyjny sezon VI

SAMORZĄDNOŚĆ. Dziś ruszyła VI edycja budżetu partycypacyjnego. Listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach tej edycji poznamy 24 października. Do dyspozycji mieszkańców przekazano ponad pięć milionów złotych.

» Przywróćmy Zabrze mieszkańcom. Rozmowa z radnym MIROSŁAWEM DYNAKIEM, jednym z zabrzańskich liderów ugrupowania marszałka Kornela Morawieckiego – „Wolni i Solidarni”

OGŁOSZENIE. - Dla wielu obserwatorów życia publicznego Zabrza wielkim zaskoczeniem, ale i rozczarowaniem był fakt, iż tutejsze struktury Kukiz’15 dosłownie w ostatniej chwili nie wystawiły pana jako swego kandydata do wyborów...

» Budżet 2017 przyjęty: przyszłym roku miasto wyda 841 milionów złotych, najwięcej pójdzie na oświatę i pomoc społeczna

FINANSE.Zdecydowaną większością głosów radni Rady Miasta Zabrze przyjęli wczoraj budżet Miasta Zabrze na 2017 rok. Dochody miasta wyniosą 827 mln zł, a wydatki - 841 mln zł. - Uważam, że tak przygotowany budżet z jednej strony...

» Nowy budżet Zabrza: dochody - 751,6 mln zł, wydatki 741,9 mln zł. Mniej inwestycji...

SAMORZĄD. Zabrzańscy radni przyjęli budżet miasta na 2016 roku. Według założeń gmina nie będzie się w przyszłym roku dodatkowo zadłużać, a wręcz wypracuje blisko 10-milionową nadwyżkę. Dochody miasta zaplanowano bowiem na poziomie...

» Śpiewaj z...

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01kiedy: 17 listopada (godz. 17.30) Wszyscy jesteśmy Ślązakami – Wir alle sind Schlesier
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Futro i pończochy

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do końca 2019 roku


 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA