Wydarzenia
Czy Rada Miasta jednak została odwołana? Sekretarz miasta minął się z prawdą twierdząc, iż nie istnieją zastrzeżenia do wyniku referendum Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora niedziela, 01 czerwca 2025 20:57

REFERENDUM. Jak ustalił GŁOS, nie ma wciąż prawomocnego rozstrzygnięcia w temacie wyników referendum w sprawie odwołania Rady Miasta w Zabrzu, zdominowanej przez radnych wspierających skutecznie już odwołaną przez mieszkańców prezydent Agnieszkę Rupniewską. Pierwotnie wynik uznano za niewiążący prawnie, gdyż do osiągnięcia wymaganej dla ważności wyniku frekwencji zabrakło dokładnie 112 głosów, na blisko 30 tys. głosujących zabrzan. Jednakże komitet społeczny Reset złożył w przewidzianym prawem terminie protest wyborczy wskazując na błędnie liczenie frekwencji, a także wątpliwe prawnie działania sekretarza miasta Łukasza Urbańczyka, pełniącego jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego Miejskiej Komisji Referendalnej, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Dopiero przedwczoraj (27 maja) Sąd Okręgowy w Gliwicach zdecydował o zwrocie Resetowi tego protestu bez merytorycznego rozstrzygania go, gdyż zawierał braki formalne (społecznicy nie mieli prawnika, który by przypilnował wszelkich formalności). Sprawa jednak wciąż nie ma prawomocnego rozstrzygnięcia.

Więcej…
 
Wybory Prezydenta RP (II tura): zabrzańskie komisje obwodowe czekają na głosujących do godziny 21 Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora niedziela, 01 czerwca 2025 10:49

Od godziny 7 w całym kraju - a więc także w Zabrzu - trwa druga, decydująca tura wyborów Prezydenta RP. Lokale obwodowych komisji wyborczych w naszym mieście są usytuowane w tych samych budynkach (przede wszystkim szkołach i przedszkolach), co zazwyczaj, a więc tam, gdzie odbywała się przed dwoma tygodniami pierwsza tura. Wyborcy po wylegitymowaniu (dowód osobisty lub np. aplikacja mObywatel) otrzymują jedną kartę do głosowania, w której – aby ich głos był ważny – mają za zadanie postawić "krzyżyk" w kratce przy jednym z dwóch kandydatów (w kolejności umieszczenia na liście): Karola Nawrockiego lub Rafała Trzaskowskiego. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 21 i wtedy zacznie się liczenie głosów. W tym samym momencie poznamy jednak już sondażowe wyniki w kraju (tzw. exit pool), które powinny być zbliżone do tych rzeczywistych. Oficjalną informację, kto zostanie nowym prezydentem kraju Polska Komisja Wyborcza poda zapewne jutro. Więcej…

 
Dziennikarz śledczy GŁOSu uniewinniony przez sąd od oskarżeń o zniesławienie radnej Sosnowskiej. Artykuł o nielegalnych papierosach jej męża był prawdziwy i rzetelny Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora piątek, 30 maja 2025 17:42

WOLNOŚĆ SŁOWA. Red. Przemysław Jarasz - dziennikarz śledczy Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej został przez Sąd Rejonowy w Zabrzu uniewinniony od zarzutów karnych stawianych mu w procesie wytoczonym przez radną klubu KO–Nowe Zabrze Annę Sosnowską. W wydanym dziś wyroku sąd potwierdził, że informacje zawarte w naszej głośnej publikacji prasowej „Nielegalne papierosy” były prawdziwe i rzetelnie zweryfikowane, a stawiane w nim pytania prasowe zasadne. W związku z tym sąd nie dopatrzył się popełnienia przestępstwa zniesławienia radnej Sosnowskiej przez redaktora. Wcześniej ujęło się też za nim Centrum Monitoringu Wolności Słowa przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, które cały proces objęło swym formalnym monitoringiem. O absurdalnych zarzutach karnych stawianych przez radną Sosnowską dowiedziała się też cała Polska za sprawą pokazania tej historii na antenie ogólnopolskiej telewizji.

Zgodnie z prawem proces toczył się za zamkniętymi drzwiami i nie możemy upublicznić szczegółów ustnego uzasadnienia wyroku wygłoszonego przez sędzię Gabrielę Szczypkę.

Więcej…
 
Nowy "Głos Zabrza" w sprzedaży, a w nim wszystko co chcielibyście wiedzieć o prywatyzacji Górnika, ale baliście się zapytać… A ponadto piszemy m.in. o: odwołaniu od wyniku referendum, manipulacjach sekretarza miasta i radnej wszczynającej awanturę… Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 29 maja 2025 18:46

Okazuje się, że zapewnienia byłej prezydent Zabrza, iż - gdyby nie referendum, w którym została odwołana - trwałyby właśnie negocjacje w sprawie sprzedaży Górnika z Lukasem Podolskim i konsorcjum Zarys/Tabapol, są zwykłym mydleniem oczu. Obecnie pełniąca funkcję prezydent miasta – Ewa Weber widząc jak dużym zainteresowaniem społecznym cieszy się prywatyzacja sportowej spółki spotkała się z członkami specjalnego zespołu zajmującego się tą sprawą, a przede wszystkim zajrzała do dokumentów i… Jak przekazała na poniedziałkowej (26 maja) sesji Rady Miasta gmina jest zaledwie na pierwszym z… jedenastu etapów w drodze do oddania większościowego pakietu akcji klubu w ręce prywatnego inwestora. Czy więc możemy wierzyć, że PRYWATYZACJA RUSZY Z MIEJSCA? Tak, są na to szanse, o czym piszemy na pierwszej stronie najnowszego wydania „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej”

A co jeszcze proponujemy naszym Czytelnikom, którzy mogą nabyć dwudziesty drugi numer naszego tygodnika w stacjonarnych punktach sprzedaży prasy lub w Internecie na stornie eprasa.pl? Zachęcamy do lektury szczególnie następujących tekstów:

 

NAWROCKI CZY TRZASKOWSKI? – dwa tygodnie po pierwszej turze wyborów Prezydenta RP, a więc 1 czerwca, odbędzie się decydujące starcie o najgodniejsze stanowisko w kraju. Na kogo postawią zabrzanie: na Karola Nawrockiego czy jednak na Rafała Trzaskowskiego? Lokale wyborcze będą umiejscowione tam gdzie zawsze i otwarte w tym czasie co zawsze (godz. 7-21);

Więcej…
 
Czas na nowe pokolenie adwokatów. Rozmowa z mecenasem PAWŁEM MATYJĄ, ubiegającym się o funkcję dziekana Izby Adwokackiej w Katowicach Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora piątek, 23 maja 2025 16:21

- Czytelnicy GŁOSu zapewne kojarzą pana z porad prawnych udzielanych przez kilka lat na naszych łamach, a także z bardzo skutecznej obrony naszych dziennikarzy w wytaczanych im procesach za ujawnianie niewygodnej i skrywanej prawdy. Ale w mediach społecznościowych prowadzi pan ostatnio własną kampanię wyborczą, choć przecież nie startuje pan na Prezydenta RP. O co zatem dokładnie chodzi?

- Faktycznie, prowadzę kampanię wyborczą, ale z polityką nie ma ona nic wspólnego. Postanowiłem wystartować w wyborach do władz Izby Adwokackiej w Katowicach. To samorząd środowiska adwokackiego, który na Śląsku obejmuje tereny od Katowic, przez Rybnik, Żory, Zabrze, Rudę Śląską aż do Zawiercia i zrzesza blisko 1800 adwokatów, działając na rzecz ich interesów. Robimy to m.in. walcząc o ich niezależność, komfort pracy, a nade wszystko o na wskroś profesjonalne działanie w obsłudze klientów. Jestem jednym z sześciu kandydatów na Dziekana Rady Adwokackiej. Wybory odbędą się w najbliższą sobotę 24 maja w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek przy placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wybiera się dziekana izby i inne organy, czyli m.in. okręgową radę adwokacką i organy dyscyplinarne.

- Choć wykonuje pan zawód adwokata zaledwie od 2019 roku, już o panu nieraz słyszała cała Polska za sprawą udziału w głośnych sprawach, jak chociażby reprezentując interesy już śp. Tomasza Komendy, niewinnie skazanego i wyciągniętego z więzienia po 18 latach niesłusznej odsiadki. Założył pan też fundację Dowód Niewinności, której celem jest właśnie pomaganie ludziom niesłusznie skazanym na więzienie lub oskarżanym pod absurdalnymi zarzutami. Co jednak chciałby pan wnieść do śląskiej adwokatury jako dziekan władz samorządu zawodowego?

Więcej…
 
Jutro w Zabrzu bezpłatne badania mammogaficzne Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 23 maja 2025 16:23


ZDROWIE. Mieszkanki Zabrza w wieku od 45 do 74 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To doskonała okazja, by zadbać o swoje zdrowie. Badanie odbędzie się w sobotę, 24 maja w godzinach 9–16 w mammobusie ustawionym przy Szpitalu Miejskim w Zabrzu (ul. Zamkowa 4).

Więcej…
 
NOWY GŁOS: Komisarz rządowa Weber weszła do ratusza. Pierwszą turę wygrał w Zabrzu Trzaskowski. Śmierć w pożarze. Dlaczego radni koalicji wciąż stoją murem za odwołaną w referendum prezydent Rupniewską? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 22 maja 2025 14:00

TYGODNIK LOKALNY. Zgodnie z zapowiedziami i naszymi informacjami, w sobotę (17 maja) w siedzibie władz miejskich pojawiła się komisarz Ewa Weber, wskazana przez premiera Donalda Tuska do zarządzania miastem po odwołaniu w referendum dotychczasowej prezydent. Jako „pełniąca funkcję prezydenta miasta” ma przygotować gminę na nowe wybory powszechne. Nowa „komisarz” m.in. od razu zmieniła politykę informacyjną miasta, wyrzucając do kosza narrację Agnieszce Rupniewskiej o upadającym i bankrutującym mieście, oficjalnie przywracając do samorządowego obiegu promocyjne hasło Zabrze – kopalnia możliwości. W tekście SZKLANKA DO POŁOWY PEŁNA piszemy m.in. o tym, jakie były jej pierwsze decyzje dotyczące miasta. Na pierwszej stronie także o tragicznym pożarze na osiedlu Poremba - seniorka ZGINĘŁA W KUCHNI.  

Ponadto lekturze polecamy następujące artykuły:

Więcej…
 
„Podziwiam zabrzan za skuteczny sprzeciw” - mówił Karol Nawrocki, kandydat na Prezydenta RP w specjalnym wywiadzie dla GŁOSu podczas wizyty w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora środa, 21 maja 2025 17:58

- Jest pan dopiero drugim kandydatem w wyścigu o fotel prezydenta RP, który dostrzegł potencjał naszego miasta i odwiedził w czasie kampanii wyborczej. Czy tylko skuteczne referendum i odwołanie prezydent Agnieszki Rupniewskiej, reprezentującej Koalicję Obywatelską, skłoniło pana do tej wizyty i dlaczego to bardzo lokalne wydarzenie przykuwa uwagę w całym kraju?

- Generalnie Śląsk jest ważny w całej mojej kampanii wyborczej, bo polski węgiel trzeba fedrować. Jestem zwolennikiem czarnego złota, które płynie z tego regionu do całej Polski. Chociaż równocześnie zdaję sobie doskonale sprawę z tego, iż sytuacja górnictwa w samym Zabrzu jest mocno skomplikowana. Pierwotnie planowałem przyjechać tutaj przed drugą turą wyborów, jednakże ten wielki obywatelski sukces, ponadpartyjny, ponadpolityczny akt mieszkańców o odrzuceniu złej władzy samorządowej sprawił, że chciałem być tu już teraz. Zależało mi, by pogratulować mieszkańcom, że potrafili połączyć siły wobec władzy, która nie dba o ich małą Ojczyznę.

- Jak z perspektywy Warszawy postrzegane jest to polityczne trzęsienie ziemi w Zabrzu?

- Jestem co prawda z Gdańska, choć faktycznie mieszkam w Warszawie. I dostrzegam z tej odległości pewien schemat działania Platformy Obywatelskiej i generalnie prezydentów miast reprezentujących to ugrupowanie, jak np. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Mianowicie wszędzie tu mamy do czynienia z głęboką butą władzy samorządowej, ideologizacją tych gmin kosztem troski o finanse publiczne. I tak jak w Zabrzu, poświęca się zbyt mało uwagi realnej i rzetelnej pracy na rzecz mieszkańców, a kładzie nacisk na promowanie pewnych ideologii i zjawisk kulturalnych, edukacyjnych. To jest ten model, który grozi Polsce, gdyby prezydentem został Rafał Trzaskowski. Władza, a szczególnie ta samorządowa, jest od tego, by dbać o mieszkańców, realizować projekty inwestycyjne i być skutecznym w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na ten cel. I to się w Zabrzu udawało w okresie krajowych rządów Zjednoczonej Prawicy.

- A wie pan w ogóle, co się działo inwestycyjnie w mieście w tej poprzedniej kadencji samorządu? Sławomir Mentzen podczas swojej niedawnej wizyty w Zabrzu dokładnie na tym samym placu Wolności mówił głównie o nietrafionych inwestycjach warszawskich, nawet nie dotykając spraw lokalnych Zabrza, o referendum nawet nie wspominając…

Więcej…

 
Trzaskowski zdobył w Zabrzu ponad 35 procent głosów Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora poniedziałek, 19 maja 2025 23:43

WYBORY. Oto wyniki głosowania w Zabrzu podczas wyborów na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się 18 maja 2025 roku. Najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski, uzyskując ponad 35 procent poparcia. Oto szczegóły:

Więcej…
 
"Nie wejdę do polityki". Rozmowa z KATARZYNĄ IWAŃSKĄ, społeczniczką i współinicjatorką referendum odwoławczego w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora poniedziałek, 19 maja 2025 17:27

– Dopięliście swego i doprowadziliście do odwołania przez mieszkańców prezydent Zabrza Agnieszki Rupniewskiej. Jest poczucie sukcesu czy po prostu dobrze spełnionego obowiązku?

– Tak, towarzyszy mi poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku w trosce o miasto. Tylko tyle i aż tyle. To nie był żaden polityczny plan, tylko zwykła i naturalna reakcja ludzi, którzy czuli się ignorowani przez władzę miejską, a poniekąd także oszukiwani.

- Była już prezydent twierdzi, że straciła stanowisko, bo była ofiarą hejtu, kłamstw i pomówień. Co pani sądzi o takiej argumentacji, bo to zdaje się właśnie pani spotykała się z ogromną słowną nienawiścią w internecie ze strony zwolenników władzy?

– Tak, sama go doświadczyłam, i to w dużej dawce. Ale różnica między mną, a byłą prezydent polega na tym, że nie robiłam z siebie ofiary, tylko konsekwentnie robiłam swoje. Nie było na szczęście sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, ale głównie ataki słowne i próby dyskredytacji. Czasem bardzo personalne, bardzo niskie. To cena, jaką płaci się za zaangażowanie. Ale trudno, nie żałuję ani chwili poświęconej tej sprawie i że wspólnie z mieszkańcami dokonaliśmy – jak wielu sądziło – niemożliwego. Wielu stronników władzy były głęboko przekonanych, że w Zabrzu słynącym dotąd z niskiej frekwencji wyborczej nie uda się ściągnąć do urn referendalnych wystarczającej ilości mieszkańców. Tymczasem za odwołaniem prezydent Rupniewskiej zagłosowało o około trzy tysiące zabrzan więcej niż ją rok wcześniej wybrało. To pokazuje skalę niezadowolenia społecznego. Mieszkańcy odwołali prezydent Rupniewską nie przez hejt, tylko przez jej działania, albo raczej ich brak.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 11 z 525
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA