|
Maj zaczął się dla Górnika wyśmienicie (zdobycie Pucharu Polski), a zakończył fantastycznie! W ubiegły czwartek klub zyskał nowego, wymarzonego właściciela (Lukas Podolski), a dwa dni później jego piłkarze postawili kropkę nad ligowym „i”, zdobywając tytuł wicemistrza kraju. Tak, to są historyczne wydarzenia dla klubu i całego miasta, a dalej powinno być już tylko lepiej! Na pewno będą głośne transfery piłkarzy do drużyny, która w lipcu przystąpi do eliminacji europejskich rozgrywek, wszak LIGA MISTRZÓW CZEKA na Zabrzan, a Arena Zabrze czeka na Ligę Mistrzów. Tymczasem po drugiej strony ulicy – w kościele św. Józefa – pojawią się wcześniej jeszcze większe gwiazdy! Okazuje się, że świątynia przekształci się na dwa dni w plan filmowy światowej produkcji, w której biorą udział tacy aktorzy jak Russel Crowe (niezapomniany Gladiator) czy Henry Cavill (Superman i Wiedźmin). Jakim cudem ta produkcja trafiła do Zabrza!? – o tym w tekście NIEŚMIERTELNY W ŚWIĄTYNI, który – podobnie jak wielkie story o medalu Górniku i nowej roli w klubie Lukasa Podolskiego - w najnowszym wydaniu Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl
Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:
TAJEMNICZE DYMISJE - z urzędu miejskiego odchodzą dwie kluczowe urzędniczki: wypowiedzenia złożyły Joanna Ilnicka (skarbnik miasta) oraz Małgorzata Giela (naczelnik wydziału obsługi prawnej i bezpieczeństwa informacji). Obydwie nie wypowiadają się o powodach swoich odejśc, ale w urzędzie spekuluje się, że otrzymały propozycje pracy od byłej prezydent miasta, która teraz zarządza spółką skarbu państwa z Będzina;
MY SIĘ TU OŚMIESZAMY - ogromne zamieszanie towarzyszyło podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta w Zabrzu powołaniu do życia rady senioralnej. To organ wybitnie społeczny (zasiadanie w nim nie jest wynagradzane), który w założeniu ma konsolidować i reprezentować w samorządzie starsze pokolenie Zabrzan. Niestety, choć projekt uchwały jest procedowany od wielu miesięcy i powrócił pod obrady już po raz drugi – pod wpływem interwencji i zastrzeżeń nadzoru prawnego wojewody śląskiego – w ostatniej chwili okazało się, że jest w nim mnóstwo błędów formalnych i merytorycznych, a miejscami są wręcz wykluczające się wzajemnie zapisy;
OSTRE HAMOWANIE - zamieszanie w centrum przesiadkowego przy ul. Goethego w Zabrzu było przeogromne, a interwencja licznych służb porządkowych i ratowniczych rodziły uzasadnione podejrzenie postronnych osób, że mogło dojść niemal do kataklizmu lub zamachu terrorystycznego. Na szczęście skończyło się głównie na strachu, a przy okazji przećwiczono reagowanie kryzysowe w mieście. A wszystko z powodu gwałtownego hamowania autobusu komunikacji miejskiej linii nr 250, w którym podróżowało m.in. 37 wychowanków (w wieku 4-6 lat) Międzynarodowej Akademii Przedszkolaka;
POPIOŁY ROKSANY - w przestrzeni medialnej pojawił się autorski teledysk Popioły Roksany Walczak, piosenkarki pochodzącej z Zabrza. To zapowiedź płyty nagrywanej w Poroninie, gdzie nasza krajanka zamieszkała po założeniu rodziny. Do aktywnego, niemal zawodowego śpiewania powróciła niedawno. Wcześniej jako wokalistka z Zabrza odniosła sukces startując m.in. w telewizyjnym programie Must be the music;
CZYTAĆ DO KOŃCA - wiosną bibliotekarze świętują: pod koniec kwietnia przypada wszak Światowy Dzień Książki, a 8 maja Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To doskonała okazja, aby podziękować im za trud wkładany w upowszechnianie kultury i dostęp do wiedzy;
RYSUJ Z NIMI - piętnaście lat temu klub plastyczny Pinokio obchodził swe urodziny w Piwnicy rysia Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 (Zabrze, ul. 3 Maja 12). Teraz 30-lecie także celebrował w podziemiach, ale nieporównywalnie większych, bo w Szkole Podstawowej nr 42 (Zabrze, ul. Gagarina 2). Tam zresztą ma od wielu lat pracownie, ekspozycje i tam prowadzi swe główne zajęcia, choć nadal formalnie działa w strukturach MDK-u. Niezmiennie także od samego przewodzi mu jego założycielka - Lucyna Mykietyn, plastyczka po Akademii Sztuk Pięknych im. Gepperta we Wrocławiu;
WULKAN ENERGII - Walentyna Nowakowska i Kazimierz Speczyk z tytułami Ambasadorów Srebrnego Pokolenia. Te nagrody to idea Marszałka Województwa Śląskiego oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Katowicach, mająca na celu wyróżnienie aktywnych seniorów (60+), którzy angażują się społecznie, promują integrację międzypokoleniową i budują pozytywny wizerunek osób starszych.
ZASŁUŻYLI NA SUKCES – Górnik wicemistrzem Polski i co dalej? Piłkarze udali się teraz na urlopy i do treningów powrócą w połowie czerwca, bo przed nimi bardzo intensywna jesień. W porównaniu do poprzedniego sezonu w samym lipcu i sierpniu czeka ich… siedem spotkań więcej: starcie o Superpuchar Polski, a także sześć w kwalifikacjach do europejskich pucharach (najpierw do Ligi Mistrzów, a potem prawdopodobnie do Ligi Europy i być może na koniec do Ligi Konferencji).
Najnowsze wydanie „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” to wiele stron najważniejszych i najciekawszych informacji. Zapraszamy do wszystkich kiosków i salonów prasowych lub po sięgnięcie po elektroniczne wydanie naszej gazety pod adresem
https://eprasa.pl/21,1026c5464a |