Nowy "Głos Zabrza" już w kioskach i na eprasa.pl: kontrowersje wokół nowego oficera rowerowego, Górnik bez szans na mistrzostwo kraju i zarazem pewny prywatyzacji, policja poszukuje podpalacza oraz jakie mamy miasto w rok po referendum? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 14 maja 2026 13:27

O tej lokalnej, zabrzańskiej sprawie zrobiło się głośno w całym województwie. Otóż głównym specjalistą do spraw komunikacji rowerowej w Urzędzie Miejskim w Zabrzu został były burmistrz Miasteczka Śląskiego – Michał Skrzydło, którego tamtejsi mieszkańcy podziękowali za współpracę po jednej kadencji rządzenia gminą. Zabrzański ratusz kategorycznie zaprzecza pojawiającym się podejrzeniom, jakoby konkurs na to stanowisko został przygotowany pod konkretnego samorządowca, będącego akurat w pilnej potrzebie zawodowej. A całe zamieszanie przez to, że nowy pracownik urzędu to były pracodawca Łukasza Kowalkowskiego, a więc obecnego prezesa gminnej spółki Stadionu oraz bliskiego współpracownika obecnego prezydenta miasta. Bo gdy Skrzydło był burmistrzem to za zastępcę wziął sobie Kowalkowskiego, więc czyżby teraz doszło do rewanżu? Tę sprawę opisujemy w tekście HISTORIA KOŁEM SIĘ TOCZY, który otwiera najnowsze wydanie Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej, jedynego w mieście lokalnego tygodnika (na rynku prasowym od 1956 roku!), który można nabywać już w punktach sprzedaży gazet, a także na stronie eprasa.pl

Ponadto w naszej gazecie innej tematy, w tym:

 

KLUB ZA CZTERY MILIONY – tym tematem żyjemy w mieście od 2,5 roku, ale wygląda na to, że za kilkanaście dni klub piłkarski Górnik Zabrze zostanie jednak wreszcie sprzedany. Niektóre warunki wynegocjowanej umowy z Lukasem Podolskim zaskakują, a w naszym tekście jest „wszystko co chcielibyście wiedzieć o prywatyzacji Górnika, a nie mieliście kogo zapytać”;

NOWA MARKA – niemal równo rok temu Zabrzanie dowołali w referendum kontrowersyjną prezydent. Próba zarządzania miastem niczym korporacją (w myśl, tego wynika z exela) zakończyła się spektakularną klęską Agnieszaki Rupniewskiej. Co w ciągu minionych dwunastu miesięcy udało się przywrócić na poprzednie tory w mieście, a co ciągle kuleje?;

BYLE DO STYCZNIA – miasto Zabrze podejmuje właśnie konkretne kroki, aby uruchomić system odbioru zużytych tekstyliów (ubrań, pościeli, zasłon) od mieszkańców. Pomysł jest już gotowy, ale na jego wdrożenie musimy jeszcze trochę poczekać;

PAMIĘCI WYGNAŃCÓW – w 80. rocznicę przybycia do Zabrza pierwszych ekspatriantów (usuniętych przez sowietów z zajętych przez nich na mocy układu jałtańskiego dawnych ziem Rzeczypospolitej) w Zabrzu-Mikulczycach odsłonięto tablicę upamiętniającą bolesne, powojenne wydarzenia. Nie tylko relacjonujemy to wydarzenia, ale również przytaczamy ciekawe relacje osób, które były przesiedlane;

EKSLIBRISY I… PATCHWORK - tym razem na wydarzenia z okazji 250. urodzin Kończyc zaprasza filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Paderewskiego 35). Można w niej obejrzeć ekslibrisy znanego i cenionego w kraju artysty Kazimierza Szołtyska (z tej dzielnicy Zabrza pochodzi), a niebawem zostanie tam zorganizowany finał ciekawej społecznej inicjatywy - tworzenia patchworka, na który złoży się 250 „kwadracików babuni” stworzonych na szydełku przez mieszkańców dzielnicy;

PODPALACZ POSZUKIWANY – policjanci z komisariatu V w Zabrzu–Rokitnicy, w ramach wszczętego przez prokuraturę śledztwa, próbują zidentyfikować i wyśledzić mężczyznę, który 25 marca o mało nie doprowadził do pożaru dużego zakładu przemysłowego w strefie ekonomicznej. Jak widać na zamieszczonym w internecie przez policję nagraniu z monitoringu, człowiek ten w biały dzień podpalił suche chaszcze w pobliżu firmy;

PIEKŁO NIESPRAWIEDLIWOŚCI - współpracujący także z naszą redakcją mecenas Paweł Matyja wydał książkę, o której mówi już niemal cała Polska. Adwokat diabłów, a więc opowieści z samego dna sądowego piekła znanego, wywołuje niedowierzanie, dreszcze i lęk. Tym bardziej, że nie jest to literacka fikcja, ale dokumentalny opis trzynastu spraw prowadzonych przez tego adwokata, a ukazujących jak łatwo niesłusznie otrzymać najcięższe zarzuty prokuratorskie, trafić na ławę oskarżonych i zostać skazanym przez sąd karny na długoletnie więzienie;

UCIEKAJĄCE PUNKTY – po zdobyciu Pucharu Polski piłkarze Górnika rozegrali już dwa ligowe spotkania, w których zdobyli jednak tylko punkt. Tym samym utracili szasnę na tytuł mistrza kraju, ale są wciąż w grze o srebrny bądź brązowy medal. Do zakończenia sezonu jeszcze tylko dwie kolejki spotkań!

CZESI NAS TO BARDZO - za niecały miesiąc (11 czerwca) rozpoczną się 23. w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej. Jak wiemy, w imprezie zabraknie Polski, prowadzonej przez byłego trenera Górnika - Jana Urbana. Niemniej może się okazać, że na mundialu będziemy mieli komu kibicować, bo świetna gra w Górniku może dać przepustkę na tę imprezę trzem zabrzańskim Czechom.

Najnowsze wydanie „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej” to wiele stron najważniejszych i najciekawszych informacji. Zapraszamy do wszystkich kiosków i salonów prasowych lub po sięgnięcie po elektroniczne wydanie naszej gazety pod adresem

https://eprasa.pl/19,530ebd61d1

 
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA