|
Łucja Słota z Katolickiej Szkoły Podstawowej (Zabrze-Mikulczyce, ul. Tarnopolska 3) jako jedyna zabrzańska uczennica znalazła się w grupie 36 nagrodzonych podczas gali laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Na takie spotkania z kuratorem oświaty są corocznie zapraszani jedynie wielokrotni zwycięzcy regionalnych „olimpiad”, a więc osoby, które zdobyły więcej niż jeden tytuł w danym roku szkolnym. Uroczystość odbyła się w w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Śląskiego (Katowice, ul. Ligonia 46), a wzięli w niej udział także dyrektorzy szkół, do których uczęszczają ci najlepsi uczniowie, ponadto wśród wręczających nagrody i gratulujących naukowych osiągnięć był wojewoda śląski – Marek Wójcik. W ubiegłym roku szkolnym wychowankowie zabrzańskich szkół podstawowych zdobyli w sumie trzy tytuły laureata, z czego wspomniana na wstępie Łucja sama uzyskała dwa takie wyróżnienia: z języka polskiego i historii.
W organizowanych przez kuratoria oświaty konkursach przedmiotowych, które odbywają się niejako obok zwykłej szkolnej nauki, może w zasadzie wziąć udział każdy uczeń z klas 4-8 szkół podstawowych. Do wyboru jest osiem przedmiotów wiedzy ogólnej (język polski, matematyka, historia, geografia, biologia, chemia, fizyka i informatyka) oraz cztery językowe (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski). Ze względu na szeroką grupę uczestników zmagania mają kilkuetapowy charakter. Najpierw odbywają się eliminacje wewnątrzszkolne (jesienią w skali województwa wzięło w nich udział łącznie ponad 56 tysięcy dzieci!), w których – by przejść do kolejnej fazy – należy wypełnić arkusz z pytaniami i zadaniami na poziomie minimum 80 procent (dokonało tego około 10 tys. uczniów). Podobnie wysoko poprzeczka jest zawieszona w drugim etapie, który z sukcesem na Śląsku pokonało teraz 1402 uczniów. W finałowym teście uczniowie, którzy zdobyli co najmniej połowę możliwych punktów uzyskali tytuł finalisty, zaś miano laureata jest zarezerwowane jedynie dla tych, którzy udzielą 90 procent właściwych odpowiedzi. Dwanaście przeprowadzonych w śląskim regionie konkursów wyłoniło w sumie 447 laureatów, ale jedynie wspomnianych 36 uczniów zdobyło równocześnie więcej niż jeden tytuł. Podczas katowickiej gali wręczono im stosowne dyplomy, a także upominki. W poprzednim roku szkolnym Łucja Słota, jako 7-klasistka, była już laureatką ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej w Poznaniu, a także finalistką dwóch kuratoryjnych konkursów, w związku z czym otrzymała stypendia Ministra Edukacji oraz Prezydenta Miasta Zabrze.
|