Reklama
REKLAMA
Do godz. 21 potrwa dziś w Zabrzu referendum w sprawie odwołania władz miejskich. Jakie są zasady głosowania w lokalach wyborczych? Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    niedziela, 11 maja 2025 10:00

REFERENDUM - ZASADY GŁOSOWANIA. Od rana trwa w całym mieście pierwsze w historii Zabrza referendum w sprawie odwołania przed końcem kadencji władz miejskich – prezydent (Agnieszki Rupniewskiej) oraz Rady Miasta. To tak naprawdę dwa oddzielne głosowania, choć dokonywane przy jednej wizycie w lokalu wyborczym. Referendum organizowane jest w 89 lokalach obwodowych komisji zlokalizowanych niemal dokładnie w tych samych budynkach i lokalizacjach, gdzie szliśmy przed rokiem w trakcie wyborów samorządowych. Swój głos za odwołaniem władzy miejskiej lub jej pozostawieniem będzie można oddać do godz. 21. Wstępne wyniki tego swoistego starcia przy urnach wyborczych być może poznamy jeszcze tej samej nocy.

Udając się na referendum pamiętajmy o tym, by koniecznie zabrać ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość (ze zdjęciem) – a więc dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Po dotarciu do lokalu referendalnego i wylegitymowaniu się, członkowie komisji wydadzą nam dwie, białe karty do głosowanie, choć różniące się nieco od siebie.

I tak karta do głosowania w sprawie odwołania prezydenta Rupniewskiej będzie biała i formatu A5, ze ściętym prawym górnym rogiem. Na niej znajdziemy pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Agnieszki Małgorzaty Rupniewskiej Prezydenta Miasta Zabrze przed upływem kadencji?” Aby nasz głos był ważny, stawiamy znak X w kratce obok słowa „TAK” lub „NIE”.

Z kolei druga karta przewidziana do głosowania nad odwołaniem Rady Miasta też będzie koloru białego ze ściętym prawym, górnym rogiem, ale nieco mniejsza - formatu A4. Na niej znajdziemy zapytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miasta Zabrze przed upływem kadencji?” Tutaj zasada głosowania jest dokładnie taka sama. Aby nasz głos był ważny, stawiamy znak X w kratce obok słowa „TAK” lub „NIE”.

Oczywiście istnieje możliwość, że na jednej karcie możemy być za odwołaniem np. prezydent miasta, a na drugiej za tym, by pozostawić Radę Miasta (lub odwrotnie). To już indywidualna decyzja każdego mieszkańca i wyborcy. Pamiętajmy jednak by w każdym jednym przypadku upewnić się czy wydane nam karty do głosowania są ostemplowane pieczątką komisji referendalnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości formalnych lub zauważonych nieprawidłowości, należy zwrócić się do członków komisji obwodowych. W nich zasiadają zarówno przedstawiciele inicjatorów referendum, jak i odwoływanej władzy miejskiej.

 
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA