WSPOMNIENIE. Dokładnie dziś (22 sierpnia) przypada pierwsza rocznica śmierci znamienitego i powszechnie szanowanego zabrzańskiego kapłana – ks. infułata Pawła Pyrchały. Z tej okazji o godz. 18 w kościele św. Józefa w Zabrzu sprawowana będzie uroczysta msza święta w jego intencji z dostojnikami kościelnymi. Natomiast tuż po niej, wierni i zaproszeni goście udadzą się na granicę Zabrza i gliwickiej Sośnicy, gdzie odsłonięta zostanie tablica z nową nazwą tamtejszego ronda – właśnie imienia ks. Pyrchały. Jedną z inicjatorek tego wydarzenia jest tutejsza parafianka i radna Urszula Potyka, zaś udział w uroczystościach zapowiedziały władze miejskie.
Ks. infułat Pyrchała był legendą zabrzańskich opozycjonistów i przez blisko trzy dekady (1976-2005) proboszczem kościoła św. Józefa. Serdeczny i bez reszty oddany Bogu i ludziom. Po części to jego zabiegi umożliwiły odzyskanie przed ćwierćwieczem od Skarbu Państwa sanktuarium w Rudach Raciborskich, gdzie jeszcze tydzień przed śmiercią uczestniczył w metropolitalnym święcie maryjnym. Bezpośrednio stamtąd trafił do szpitala w Zabrzu-Biskupicach, gdzie zmarł.
Przyszedł na świat w Dortmundzie. W 1943 roku, z bombardowanej Westfalii trafił do rodziny w Skrzyszowie w Opolskiem, później ukończył seminarium duchowne w Nysie. Swoją drugą małą ojczyznę ukochał równie mocno jak pierwszą, czemu dawał wyraz w licznych publikacjach, ukazujących szerzej nieznane fakty z historii Górnego Śląska i miejscowych duchownych, represjonowanych w czasach totalitaryzmu. Sam spotkał się z szykanami, zarówno w szkole (jako rzekomy Niemiec), jak i później, gdy z powodu sprzeciwu komunistycznych władz przez wiele lat nie mógł sprawować funkcji proboszcza parafii św. Ducha na Zandce. I choć w kazaniach stronił od polityki, te doświadczenia zmotywowały go do pomocy działaczom solidarnościowej opozycji, których wielu w stanie wojennym za jego pośrednictwem znalazło schronienie. Jednocześnie był kapelanem internowanych w obozie w Zabrzu-Zaborzu. Pomagał rodzinom więzionych materialnie oraz pośredniczył we wręczaniu darów (m. in. z Niemiec) najbardziej potrzebującym. (pej, eska)
Fot.: katowice.ipn.gov.pl |