Jazda na zielono. Enefit uruchomił w Zabrzu stacje ładowania aut elektrycznych! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 04 lipca 2024 09:48

 

MATERIAŁ PROMOCYJNY Enefit w Polsce - spółka zależna od estońskiej grupy energetycznej Eesti Energia - dokładnie 28 czerwca udostępniła kierowcom pojazdów elektrycznych w Zabrzu 46 stacji ładowania rozmieszczonych w 24 lokalizacjach. Nasze miasto jest drugim w województwie, po Bielsku-Białej, gdzie firma ta uruchomiła tego typu urządzenia. Największe skupiska (cztery stacje-słupki) ładowania – znajdują się przy Arenie Zabrze, a więc stadionie Górnika przy ul. Roosevelta 81. W wielu innych miejscach są po trzy stacje. Każda nich jest wyposażona w dwa gniazda (typu 2), pozwalające na ładowanie zarówno prądem jedno-, jak i trójfazowym. Są przystosowane zarówno dla pojazdów w pełni elektrycznych, jak i hybryd. Bezproblemowe i wygodne zaś korzystanie z nich zapewnia przygotowana przez Enefit aplikacja na smartfony – Enefit Volt, w której użytkownicy szybko i wygodnie sprawdzą lokalizację, cennik, informacje techniczne dotyczące stacji ładowania oraz jej dostępność w czasie rzeczywistym. I co bardzo ważne wszystkie: urządzenia są zasilane zieloną, czyli odnawialną energią!

 

Ta inicjatywa jest częścią szerszego planu rozwoju infrastruktury dla pojazdów zasilanych energią elektryczną, wspieranego przez raport przygotowany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Nowej Mobilności. Według tego dokumentu do końca 2035 roku liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych w województwie śląskim osiągnie blisko 200 tysięcy sztuk, a liczba punktów ładowania wzrośnie do niemal 15 tysięcy. Enefit zatem już teraz rozwija infrastrukturę ładowania w regionie, co ma na celu wsparcie dynamicznego wzrostu elektromobilności. Firma operuje obecnie 350 stacjami w Estonii, Łotwie i Polsce, a w planach ma rozszerzenie sieci o kolejne 700 stacji.
- Uruchomienie następnych punktów w ramach sieci publicznych stacji ładowania to dla nas bardzo ważny krok w rozwoju usługi Enefit Volt w Polsce - mówi Łukasz Musiałkiewicz, prezes Zarządu Enefit w Polsce. - Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do rezygnacji z pojazdów konwencjonalnych. Śląsk jest regionem, który niezwykle intensywnie rozwija się w kraju w obszarze e-mobility. Punkty ładowania zlokalizowane w województwie śląskim już teraz stanowią 13 procnet ogólnopolskiej infrastruktury. To dla nas strategiczny region. Prognozy z naszego raportu przygotowanego z PSNM jasno wskazują, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba zarejestrowanych w województwie pojazdów elektrycznych wzrośnie do niemal 47 tysięcy.
A elektromobilność w województwie śląskim to już teraz istotny temat. Aktualnie 9,5 procent floty wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych porusza się po drogach w naszym regionie. Liczba samochodów elektrycznych wymusi wzrost liczby punktów ładowania – w 2023 roku było ich 748, a do 2028 roku ma ich być niemal dziesięciokrotnie więcej. Jan Wiśniewski, dyrektor Centrum Badań i Analiz PSNM, zaznacza, że dynamiczny wzrost liczby rejestracji BEV oraz rozbudowy punktów ładowania wymaga pilnych zmian regulacyjnych, zwłaszcza w obszarze przyłączeniowym. Kluczowe jest usprawnienie procedur, skrócenie terminów oraz wprowadzenie obowiązku budowy przyłączy do granicy nieruchomości. Kontynuacja i optymalizacja programów wsparcia ze środków publicznych również będzie niezbędna.
W ciągu najbliższych czterech lat Enefit w Polsce planuje pozyskać lokalizacje dla 2,5 tysiąca stacji ładowania. Po Bielsku-Białej i Zabrzu, kolejne punkty uruchomione mają być w Gliwicach. Enefit wszedł na polski rynek w 2016 roku, stając się profesjonalnym partnerem dla klientów biznesowych w zakresie zakupu energii i gazu, oferując różnorodne modele rozliczeniowe. Portfolio usług firmy obejmuje również szereg rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, w tym audyty energetyczne oraz modernizację oświetlenia. Pod marką Enefit Volt firma rozwija publiczną sieć stacji ładowania. Enefit w Polsce współpracuje z ponad 2.500 firmami z różnych sektorów, w tym FMCG, handlu, przemysłu ciężkiego i lekkiego, logistyki, służby zdrowia oraz branży hotelarsko-gastronomicznej. Enefit w Polsce jest częścią estońskiej państwowej spółki energetycznej Eesti Energia. Grupa ta jest liderem w produkcji energii wiatrowej w krajach bałtyckich oraz jednym z nielicznych producentów paliw płynnych w Europie. Ambicją Eesti Energia jest wspieranie klientów w planowaniu i realizacji zielonej rewolucji, oferując im wygodne i zrównoważone rozwiązania energetyczne. W 2023 roku przychody Grupy wyniosły 1,9 miliarda euro.

 

 

 

 

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA