Spełniło się marzenie kilku pokoleń zabrzan o szybkim dojeździe do centrum miasta. Właśnie otwarto bezpośrednie połączenie alei Korfantego z Mikulczycami Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    piątek, 29 września 2023 10:16

INWESTYCJE DROGOWE. W atmosferze rodzinnego pikniku rowerowego z udziałem lokalnej społeczności, w czwartkowe popołudnie oddano oficjalnie do użytku zupełnie nową drogę – kilometrowe połączenie alei Korfantego na os. Kopernika z ul. Brygadzistów w Mikulczycach. Jako pierwsi nowo wybudowanym odcinkiem tej newralgicznej dla układu komunikacyjnego miasta drogi przejechała ponad setka rowerzystów amatorów - często rodziców z dziećmi – którym przewodził policjant ruchu drogowego na służbowym motocyklu i z włączonymi „kogutami”. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka – Szulik oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 

Cała wielka inwestycja kosztowała 48 mln zł. Na ten cel Zabrze pozyskało aż 30 mln zł z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Nowego Ładu, a także dotację celową Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii w wysokości 7,5 mln.

– W 2019 roku rozpoczęliśmy projektowanie, a dziś oddajemy oczekiwaną przez mieszkańców strategiczną drogę, łączącą północ i południe naszego miasta – mówiła w trakcie uroczystego otwarcia nowego odcinka al. Korfantego prezydent Zabrza.

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele parlamentu (m.in. poseł Wojciech Szarama) i miejskich spółek oraz sami wykonawcy ze spółki Eurovia.

– Program Polski Ład ma na celu rozwój, nie tylko dzielnic miast i regionu, ale całej Polski. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi i programom rządowym możemy cieszyć się otwarciem nowoczesnej drogi. Droga bardzo komfortowa i bezpieczna, nie tylko dla samochodów ale również dla rowerzystów i pieszych – podkreślał z kolei wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Przedłużenie al. Korfantego to niezwykle oczekiwana przez mieszkańców Zabrza inwestycja. Nowy odcinek usprawnia komunikację pomiędzy północnymi dzielnicami naszego miasta – Helenką, Grzybowicami, Rokitnicą oraz Mikulczycami – z centrum Zabrza.

W ramach zadania powstały także dwa obiekty mostowe: nad jarem po kolei piaskowej oraz nad ciekiem wodnym. W ramach tego zadania przebudowano także skrzyżowanie z ul. 11 Listopada oraz z ul. Mickiewicza oraz wybudowano ronda łączące al. Korfantego z ulicami: Tarnopolską oraz Brygadzistów. Oprócz drogi, która znacznie odciąży ruch w śródmieściu oraz usprawni komunikację ze specjalną strefą ekonomiczną, mieszkańcy będą mogli teraz korzystać także z nowych chodników czy ścieżek rowerowych. Nie zabrakło także obniżających poziom hałasu ekranów akustycznych oraz nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia led.

 
Zobacz także

» To Eurovia wybuduje przedłużenie alei Korfantego do Mikulczyc. Spółka zasłynęła w Zabrzu z położenia „falującej” DTŚki

INWESTYCJE. Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu po miesięcznej analizie złożonej przez czterech oferentów dokumentacji, dokonał ostatecznego wyboru najkorzystniejszej propozycji w przetargu na budowę przedłużenia alei Korfantego na odcinku od...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA