Reklama
REKLAMA
Sobota, godz. 12: „Rajza" po Admiral Palast w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    piątek, 03 lutego 2023 18:29

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ. Admiral Palast to ikona śląskiej architektury i jeden z punktów na mapie Górnego Śląska, który zachwyca nowoczesnością bryły, zaskakuje detalem i zdumiewa przemyślnością konstrukcji. Już w najbliższą sobotę, 4 lutego w samo południe, na "rajzę" po tym niezwykłym zabrzańskim obiekcie zaprasza Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny a także prezes stowarzyszenia Wrazidlok – dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Zabrze.

 

Dokłdnie przed rokiem gmina podpisałą umowę kupna tej historycznej perełki zlokalizowanej w samym centrum - przy ul. Wolności 305. Planowane przez Miasto Zabrze prace modernizacyjne pozwolą nadać obiektowi nowe funkcje i udostępnić go mieszkańcom.

Hotel AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA