Reklama
Zabrze uczciło pamięć powstańców śląskich. Po uroczystościach mieszkańcy spotkali się na Biesiadzie Śląskiej Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    wtorek, 16 sierpnia 2022 18:53

UPAMIĘTNIENIE. W Zabrzu - Kończycach odbyły się w poniedziałek (15 sierpnia) miejskie obchody upamiętniające wybuch III Powstania Śląskiego. Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Pamięć i Tożsamość – Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Kończycach, Miasto Zabrze, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach oraz Rada Dzielnicy Kończyce. Z kolei wieczorem, na terenie DOKu przy ul. Dorotki 3, odbyła się Biesiada Śląska z zespołem De Silvers.

 

Niedzielne uroczystości zostały zainaugurowane mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała. Następnie pod Pomnikiem Poległych w Powstaniach Śląskich przedstawiciele zabrzańskiego samorządu z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz licznymi delegacjami złożyły wieńce i uczciły pamięć powstańców śląskich. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Orkiestra Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod batutą Henryka Mandrysza.

– Z ogromną radością i wzruszeniem stoimy w tym wyjątkowym miejscu w Zabrzu, które jeszcze nie tak dawno było podzielone i było świadkiem bardzo ważnych wydarzeń historycznych – stwierdziła podczas uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Chcemy by wszystko to, co najpiękniejsze w naszym mieście miało wspólny mianownik. Myślę, że każdy z nas ma w swoim sercu wypisaną historię Śląska i gdy słyszymy takie nazwiska, jak Korfanty, to nasze serca mocniej biją. Mamy to szczęście, że nie musimy się martwić tym, że ojciec czy syn poszedł na wojnę, ale za to możemy razem działać i pomnażać to dobro, które stało się naszym udziałem.

Historia trzech powstań śląskich była wyjątkowo burzliwa. Pierwsze wybuchło 16 sierpnia 1919 r. i było sprzeciwem przeciw aresztowaniu śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie zakończyło się sukcesem, ale zwróciło uwagę innych krajów na sprawę Śląska. II Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jego tłem były przygotowania do plebiscytu, który odbył się w marcu 1921 r. Dopiero trzecie powstanie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., przesądziło o przyznaniu Polsce dużej części terytorium Górnego Śląska.

 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA