Na czym polega wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    poniedziałek, 08 sierpnia 2022 10:19

Chcesz zakończyć pracę w firmie? Jedną z możliwości rozwiązywania umowy o pracę jest wypowiedzenie za porozumieniem stron. Kto może złożyć propozycję? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Czy to, aby na pewno dobry układ dla obu stron? Zobacz najważniejsze informacje dotyczące tego sposobu zakończenia pracy.

Czym jest wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron polega na wspólnym ustaleniu terminu zakończenia pracy. Ponadto obie strony umowy muszą zaakceptować warunki finalizacji współpracy. Szukasz nowej pracy? Zobacz aktualne ogłoszenia o pracę w Zabrzu - GoWork.

Kto może starać się o wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? Z inicjatywą rozwiązania umowy za porozumieniem stron może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca (art. 30 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu Pracy). Po przygotowaniu i podpisaniu przez obie strony odpowiedniego dokumentu, pracownik może zakończyć pracę. W takiej sytuacji nie obowiązuje podwładnego przepisowy okres wypowiedzenia, natomiast w zależności od ustaleń może on zostać wydłużony bądź skrócony.

Kiedy przysługuje wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron może nastąpić w każdym momencie trwania stosunku pracy. Najczęściej wymówienie w tej formie inicjowane jest przez pracownika i pracodawcę, kiedy jednej stronie zależy na jak najszybszym zakończeniu pracy. Przykładowo, w sytuacji znalezienia przez pracownika nowego zatrudnienia, w innej firmie. Co więcej, w tym trybie istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy w trakcie urlopu oraz usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Ponadto pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę za porozumieniem stron kobiecie w ciąży.

Co zapewnia pracownikowi wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? Brak informacji o zwolnieniu na świadectwie pracy. Zakończenie pracy bez konieczności zachowywania okresów wypowiedzenia.

Jakie są wady tego rozwiązania dla pracownika? Pracownik, który zdecydował się na tę formę porozumienia nie może kwestionować zasadności jej zawarcia. 

Co zapewnia pracodawcy wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron? Przede wszystkim brak ewentualnych roszczeń ze strony pracownika.

Wypowiedzenie za porozumieniem a zasiłek dla bezrobotnych. W wyniku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron pracownik staje się osobą bezrobotną. Czy w związku z tym przysługuje mu prawo do zasiłku? Taka osoba nabędzie prawo do zasiłku dla bezrobotnych dopiero po 90 dniach od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. Chyba że w wypowiedzeniu znajduje się informacja świadcząca o tym, że przyczyna ustania stosunku pracy nie leży po stronie pracownika np. rozstanie stron jest wynikiem zmiany miejsca zamieszkania.

Masz wątpliwości co do zasadności rozwiązania umowy? - zobacz co zrobić. Zasadniczą wadą rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron dla pracownika jest brak możliwości sądowej kontroli zasadności wypowiedzenia. Tym samym traci on możliwość uzyskania odszkodowania lub przywrócenia do pracy. Jeśli masz wątpliwości co do zasadności rozwiązania stosunku pracy, umów się z pracodawcą na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, czyli z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zyskasz czas na złożenie odwołania do sądu pracy, które umożliwi Ci walkę o odszkodowanie.

tekst sponsorowany
 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA